Máte dluhy a nevíte si s nimi rady?

22.01.2013 13:53

Poradna pro osoby se zdravotním znevýhodněním a seniory poskytuje více než dva roky mj. i poradenství v této oblasti.

Zejména v prvních dvou měsících nového roku tradičně vnímají pracovníci Poradny nárůst klientů, kteří se potýkají s dluhy a neví si s nimi rady. „Lidé často Poradnu vyhledají v okamžiku, kdy jim dluhy začnou přerůstat přes hlavu,“ uvádí Kristýna Sklenářová, vedoucí služby a dodává: „Mnohdy pak ze svého příjmu splácejí jen dluhy a na hospodaření domácnosti jim nezbývají další prostředky. To je pak svádí k tomu znovu si půjčit. Tito lidé nemají žádné finanční rezervy, proto když například v domácnosti vypoví službu nějaký spotřebič, půjčku vidí jako jediné řešení.“

V souvislosti s uplynulými vánocemi a také s novoročním stoupáním cen i vyrovnáním záloh energií vnímají pracovníci Poradny zvýšení poptávky po dluhovém poradenství. Věřitelé, exekutoři a vymahači často využívají emocí v období vánoc a snaží se získat ze svých dlužníků co nejvíce peněz. Zejména po vánocích lidé přicházejí do Poradny s upomínkami ke splácení, s rozhodčími nálezy nebo se zesplatněnými pohledávkami. A to už může být pozdě!

Poradnu mohou využít lidé se zdravotním znevýhodněním, dlouhodobě nemocní, senioři a jejich blízcí. Pracovníci této Poradny se snaží hledat co nejefektivnější východisko z této složité situace, ale velmi často je osobní bankrot jediným řešením. Hůře jsou na tom však lidé, kteří podmínky osobního bankrotu nesplní. I těm se však Poradna snaží pomoci.
Poradna poskytuje tuto službu bezplatně a je podpořena Nadací Taťány Kuchařové Krása pomoci.

Poradna od listopadu 2012 sídlí nově na adrese Wurmova 7 v Olomouci, telefonní čísla a email zůstaly však stejné; a to 774 724 877; 587 406 126 a olomouc@iporadna.cz.

Klíčová slova: