Maminko, vidím dobře?

13.06.2012 18:04

Světluška na Zlínském festivalu odhalila zrakovou vadu u devíti z 52 vyšetřených dětí.

Světluška na Zlínském filmovém festivalu nabídla rodičům užitečný doprovodný program. Ve spolupráci s o.s. Ostrovid uspořádala pro děti ve věku od 6 měsíců do 6 let bezplatné preventivní vyšetření zraku s názvem Maminko, vidím dobře? Vyšetření přístrojem Plusoptix A09 je zcela bezbolestné, probíhá bez rozkapání očí a může odhalit celou řadu závažných problémů, včetně zákalu či tupozrakosti.

V průběhu dvou dnů bylo vyšetřeno 52 dětí. Z tohoto bylo 9 dětí odesláno k dalšímu lékařskému vyšetření pro podezření na zrakovou vadu. Konkrétně byla odhalena šilhavost, nekorigovaná krátkozrakost, vyšší astigmatismus a tupozrakost.

„Zejména tupozrakost představuje v dnešní době významný problém. Pokud se nerozpozná včas, je neodstranitelná. Právě proto jsme projekt Vidím dobře?, který v  Moravskoslezském kraji realizuje občanské sdružení Ostrovid, podpořili ze sbírky Světluška částkou 80 000 Kč a rádi bychom jej do budoucna rozšířili celorepublikově. Naše přítomnost na Zlínském festivalu pro děti byla první vlaštovka společné spolupráce.  Rodiče prosím nepodceňujte preventivní vyšetření zraku svých dětí," řekla Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

„Rodiče měli o vyšetření veliký zájem. Spektrum důvodů, proč se svými dětmi přišli, bylo široké. Někteří z rodičů byli pouze zvědaví na to, jak je možné vyšetřit zrak dítěte hravým způsobem, jiní tušili, že se zrakem jejich dítěte není vše v pořádku, ale oddalovali vyšetření u očního lékaře. Další přicházeli s velikým otazníkem, protože sami byli po odoperované refrakční vadě a tušili, že i jejich dítě je v tomto směru ohroženo,"  říká zraková terapeutka Mgr. Pavlína Prymusová z občanského sdružení Ostrovid.

A dodává: „Každému z rodičů se dostalo zprávy s naměřenými hodnotami a výsledky testů, ale také osvěty. Skutečnost, že dítě vidí dobře dnes, neznamená, že tomu tak bude za rok, či za dva. Zrak se v průběhu předškolního věku vyvíjí, proto by jednou ročně preventivní vyšetření zraku se svým dítětem měl absolvovat každý rodič. Věříme, že Ti, kteří se preventivního vyšetření zraku ve Zlíně se svými dětmi letos zúčastnili, budou za rok opět hledat místo, kde se preventivní vyšetření zraku dětí provádí."

Martina Kaderková

Klíčová slova: