Letošní Deafember vyzývá k ochraně sluchu

Září je významným měsícem v dějinách a kultuře neslyšících. A je to také ideální měsíc pro to, abyste se o světě a životě lidí s postižením sluchu dozvěděli něco víc. Organizace Tichý svět, která poskytuje osobám s tímto hendikepem všestrannou podporu v podobě sociálních služeb, pořádá v září každoroční osvětovou akci Deafember. Tématem letošního ročníku je získaná ztráta sluchu.

V průběhu celého měsíce bude Tichý svět informovat veřejnost prostřednictvím videí, článků, diskusí a dalších akcí nejen v online prostoru, ale i napříč celou republikou. Cílem je upozornit, že ztráta sluchu může potkat každého z nás a apel na jeho patřičnou ochranu. 

Nedostatečná ochrana sluchu, pobývání v hlučném prostředí, nemoc či stáří. To jsou hlavní příčiny poškození či ztráty sluchu a každému z těchto témat je věnován jeden týden. 

 „V rámci Deafemberu připravujeme spoustu akcí po celé České republice,” potvrzuje Marie Horáková, ředitelka Tichého světa a poodhaluje nabitý program: “Například budeme pořádat ukázkovou online hodinu znakového jazyka, potkáte nás na festivalu Taška fest v Kladně, na Neslýchané akci na náměstí Svobody v Brně, v Tiché tramvaji, která bude jezdit po Liberci či nově v Tichém trolejbusu v Ústí na Labem. Těšit se ale můžete na mnohem víc. Některé diskuse a přednášky budou probíhat také online, aby byly dostupné pro všechny zájemce, kteří budou moct klást dotazy odborníkům a známým osobnostem. Za všechny budu jmenovat třeba Jana P. Muchowa. Věděli jste, že má tinnitus?” 

Pokud vám vrtá hlavou, proč Deafember probíhá zrovna v září, má na to Marie Horáková také pohotovou odpověď. 

“Důvod není nijak tajemný – 23. září slavíme Mezinárodní den znakových jazyků schválený generálním shromážděním OSN a také se v tomto měsíci již od padesátých let po celém světě slaví Mezinárodní týden neslyšících. Právě proto jsme zvolili září jako měsíc osvěty o této problematice.” 

Součástí Deafemberu bude opět i Motýlková výzva pro veřejnost. Zapojit se může kdokoliv, kdo chce podpořit komunitu lidí se sluchovým postižením. Stačí se vyfotit, jak ukazujete znak pro motýla, který je i symbolem Deafemberu a pokud budete chtít, zveřejníte svou fotografii na sociálních sítích s hashtagem#deafember

Více informací a program akcí po celé republice naleznete ve facebookové události Deafember a internetových stránkách Tichého světa (tichysvet.cz).

Eva Štípková

 

 

 

 

Klíčová slova: