Kraj poskytne bezúročnou půjčku sociálním zařízením na jihu Čech

Na zajištění provozu uvolní z rozpočtu padesát milionů korun.

Poskytovatelé sociálních služeb v Jihočeském kraji se už nebudou muset starat o to, jak začátkem roku zajistit svůj provoz. Jihočeský kraj jim chce v případě potřeby poskytnout bezúročnou půjčku na všechny fixní náklady, jako jsou například mzdy či energie.

Domovům pro seniory, pečovatelským službám, denním a týdenním stacionářům a dalším sociálním službám v kraji se tak už nikdy nestane, že by se ocitly zcela bez prostředků v době, kdy se teprve vyřizuje jejich žádost o dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Na předfinancování sociálních služeb pro období 1. ledna až 31. března 2022 proto chce kraj, v případě schválení zastupitelstvem, uvolnit ze svého rozpočtu 50 milionů korun. 

Poskytovatelé sociálních služeb mohou o příspěvek od MPSV žádat každoročně. Vždy v období od 15. září od 31. října. Nezbytná administrativa spojená s vyřizováním dotací na MPSV bohužel způsobuje, že se k nim peníze určené na mzdy, energie a další náklady spojené s provozem zařízení, dostanou někdy až v březnu. Organizacím se tak může stát, že nemají počátkem následujícího roku z čeho hradit všechny nezbytné výdaje,“ popsala situaci náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lucie Kozlová, podle níž se kraj rozhodl poskytovatelům sociálních služeb pomoci.

Primárním úkolem těchto zařízení je péče o klienty, která je velmi náročná, a ne shánění peněz na nezbytné výdaje,“ zdůraznila Kozlová s tím, že administrativa spojená s poskytnutím bezúročné půjčky od kraje je nesrovnatelně jednodušší a poskytovatelé sociálních služeb budou mít jistotu, že ji skutečně získají, což v případě bankovních půjček nemusí platit.

Hana Brožková

Klíčová slova: