Konto Bariéry letos naposledy

15.12.2012 22:24

Mezi 45 žádostí rozdělila rada více než 600 000 korun.

K magickému datu 12. 12. 2012 se naposledy v tomto roce sešla rada Konta BARIÉRY ke svému pravidelnému zasedání. Mezi 45 žádostí rozdělila více než 600 000 korun. Z toho 204 585 korun putovalo na žádosti, které v Kontu BARIÉRY označujeme jako standardní. Jsou to ty, kde máme přesně stanovenou výši příspěvku. Takových bylo 21 a týkaly se příspěvku na mechanický vozík, sluchadla nebo rehabilitační kočárky – tedy na pomůcky, které lze považovat za „standardní“. Všechny další žádosti posuzovali členové rady individuálně.
 
O pomoc nás požádala maminka desetiletého Denise z Ostravy. Ten trpí progresivní svalovou dystrofií, nemoc se mu bohužel na podzim ještě zhoršila. Nyní musí užívat kortikosteroidy a nejrůznější doplňky stravy. Od loňského roku je Denis trvale na vozíku. Proto je potřeba provést v bytě bezbariérové úpravy. Na ty přispějeme dvaceti tisíci.
 
Pomůžeme i jednadvacetileté Báře ze severní Moravy. Bára má vrozenou mukopolysacharidózu, pohybuje se proto pouze na elektrickém vozíku. Pořizuje si nový a potřebovala by k němu elektrické nastavení výšky sedu. Toto příslušenství Báře usnadní život – při vybírání z bankomatu, otvírání oken, zhasínání… Od letoška studuje vysokou školu a i tam by tento doplněk moc využila. Pojišťovna jej ale nehradí. Stojí více než 43 tisíc, Konto BARIÉRY pošle 25 tisíc.
 
Stejnou částku pošleme Honzovi z Vysočiny. Honzovi je 26 a po nehodě zůstal na vozíku. Po domě zvládne pohyb na vozíku mechanickém, ale venku, obzvlášť v kopcovitém terénu, je pohyb vlastními silami nad jeho možnosti. Ven berou Honzu kamarádi, ale s elektrickým vozíkem si bude moci vyrazit sám nezávisle na ostatních.
 
O příspěvek požádala i maminka pětileté Natálky z jižní Moravy. Natálka má těžkou svalovou dystrofii, v důsledku toho nemůže chodit, pouze sedí nebo leží. Navštěvuje ale mateřskou školku a podle maminky je se svými kamarády veselá a šťastná. Nadšená byla poté, co mohla vyzkoušet zapůjčené chodítko. Díky němu se poprvé udržela ve vertikální poloze a bylo zajištěno správné držení těla. Chodítko však stojí skoro 50 tisíc. Přispějeme 13 tisíci.
 
Rovných 50 tisíc posíláme Občanskému sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem Orion z Rychnova nad Kněžnou. Sdružení funguje již téměř 15 let a poskytuje služby v rámci celého okresu. Je to především poradenství pro rodiny s handicapovaným členem, podpůrné terapie pro děti s handicapem nebo jednodenní aktivity určené pro celé rodiny. Sdružení též zajišťuje osobní asistenci. Do centra Orion určeného pro děti od 6 let a pro mladé dospělé by potřebovali vybudovat nájezdovou rampu pro vozíčkáře.
 
Kristina Jakubcová
Klíčová slova: