Konec blafů z kuchyně?

04.02.2014 16:36

Je to "blivajz" za stovku denně, nedá se to jíst, zlobili se mnozí pacienti ostravské městské nemocnice. Se stravou by nyní měli být spokojenější. Nemocnice si od minulého týdne vaří sama. Jak je to s jídlem pro nemocné jinde?  

Ostrava – Prorostlé uzené maso k obědu po operaci žlučníku? Tvrdá čočka nahusto s "olezlým" párkem pro kojící ženu k večeři, aby na jídlo nezapomněla ani v noci při konejšení miminka s nafouklým bříškem? Podobné zážitky by si pacienti Městské nemocnice Ostrava z tohoto zdravotnického zařízení od minulého týdne už odnést neměli.

Konec dodavatele

Vedení nemocnice totiž ukončilo spolupráci s externím dodavatelem stravy, nechalo opravit a nově vybavit nemocniční kuchyň, najalo personál. Tvrdí, že jídlo bude kvalitnější a také chutnější. "Rozhodli jsme se na základě opakovaných stížností ze strany pacientů i personálu na kvalitu jídel od dodavatele. Strava je důležitou součástí léčby, musí být nejenom vyvážená, ale také ‚k jídlu‘," souhlasí ředitel nemocnice Tomáš Nykel. Ke změně mělo původně dojít už začátkem roku, ukázalo se ale, že je nezbytné do nemocniční kuchyně nejdříve investovat a zajistit kvalitní personál. Ředitel očekává, že tímto opatřením nemocnice také ušetří – tři až čtyři miliony ročně. Co se nyní na novém nemocničním oddělení léčebné výživy a stravování děje?

Pestřejší jídelníček

"Najel na nový počítačový systém, který se postupně plní daty – recepturami pokrmů pro jednotlivé diety a podklady pro propočet energetické a biologické hodnoty stravy, podklady pro jídelní lístky určené pro stravování zaměstnanců. Nutriční terapeutky mapují nabídky surovin od nových dodavatelů, aby mohly obohatit a zpestřit jídelní lístky. Za plného provozu probíhá zaškolování nutričních terapeutů a ostatních pracovníků – znamená to zcela jinou organizaci a systém práce," popsal mluvčí městské nemocnice Jiří Maléř. Jak se to projeví na talíři pacientů? Ve skladbě jídelního lístku příliš ne, protože jednotlivé diety jsou sestaveny podle diagnóz, lepší by ale měla být kvalita a chuť jídla. "Diety jsou stejné, ty musíme prostě dodržovat, takže když má být maso s rýží, bude maso s rýží jako před půl rokem. Protože ale budeme vybírat kvalitnější suroviny od spolehlivých dodavatelů s dobrou pověstí a máme šikovné kuchaře, bude to jídlo lépe chutnat," slibuje Maléř. Pokračování na straně 3

Nemocnice: konec blafů...
Pokračování ze strany 1
Tento týden si mohou pravdivost jeho slov ověřit nejenom pacienti, ale i zaměstnanci, pro které už také začne nemocniční kuchař vařit. Pozvání má i redakce Deníku.
Nemocnice "nakrmí" denně asi 750 nemocných z lůžkových oddělení, může se tu stravovat bezmála dva tisíce zaměstnanců, od půlky října si sem pro jídlo budou moci chodit i externí strávníci.

---

Fakultní nemocnice: pacienti si mohou za lepší jídlo připlatit

Ve vlastním provozu připravuje jídlo pro pacienty a zaměstnance také ostravská fakultní nemocnice, denně zajistí přes tři tisíce porcí. "Naši pacienti dostávají stravu pětkrát denně. U těch nemocných, kteří mají diabetickou dietu a u speciální výživy je navíc druhá večeře. Rozlišujeme základní, speciální a standardizované dietní režimy. V těchto kategoriích je dalších třicet poddiet, vždy podle diagnózy pacienta. Na tvorbě jídelníčků se podílejí nutriční terapeuti, kteří sledují a připravují vhodnou skladbu a kontrolují finální stav," upřesnil mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Pacienti podle něj dostávají denně také ovoce a zeleninu, mají k dispozici černé a ovocné čaje, teplé i studené mléko, kávu a kakao. Připraveny jsou i varianty vegetariánské stravy a nabídka pro ty, kteří třeba kvůli náboženskému vyznání nejedí vepřové nebo hovězí maso. Mluvčí tvrdí, že pokud pacient chce a zdravotní stav to dovoluje, může využít i výběrovou variantu jídla, která je s doplatkem. "Toto ovšem není prakticky využito," podotkl Oborný s tím, že hlad by v této nemocnici nikdo mít neměl. Stačí se zmínit sestřičkám a dostane přidáno.

Vítkovická nemocnice: stravu si mohou vybrat

Ve Vítkovické nemocnici, patřící do zdravotnické skupiny Agel, stravování zajišťuje externí firma. Vedoucí nutriční terapeutka Marie Kohutová uvedla, že dietu stanoví vždy lékař podle aktuálního stavu pacienta. Nemocní dostávají stravu standardně pětkrát denně, při metabolických onemocněních jako diabetes nebo u výživné diety se navíc podává druhá večeře formou přídavku pečiva nebo ovoce. Dodala, že na každém lůžkovém oddělení pracují nutriční terapeutky, po domluvě s nimi si pacienti mohou stravu sami vybírat. "Samozřejmé jsou individuální jídelní plány u pacientů s potravinovými alergiemi, nesnášenlivostí některých druhů potravin či vyznávání jiného alternativního způsobu výživy a filozofie," upřesnila Kohutová. Speciální dietní postupy mají ve Vítkovické nemocnici upraveny u obézních pacientů po bariatrických operacích a po operacích v dolní části trávicího traktu. Ředitelka nemocnice Marie Marsová uvedla, že v současnosti tu řeší připomínky zaměstnanců ke stravování. Ti nejsou příliš spokojeni se strukturou jídla.

Chutnalo vám v ostravských nemocnicích? Měli jste hlad? Opravdu jste si mohli jídlo vybrat a personál vám vyšel vstříc, nebo máte jiné zkušenosti? Podělte se o ně s Deníkem. Pište na adresu: mirka.chlebounova@denik.cz nebo Mlýnská 10, Moravská Ostrava, 702 00

Foto: NOVOU KUCHYNI mají od října v ostravské městské nemocnici na Fifejdách.
Foto: Deník/Pavel Sonnek

Klíčová slova: