Každý pátý občan České republiky pečuje o svého blízkého. Čím dříve začnete hledat pomoc, tím lépe, radí odbornice

Postarat se o osoby blízké, které trpí nevyléčitelným onemocněním, a zajistit jim tak co možná nejkvalitnějších život, je pro mnoho lidí naprosto přirozená věc. Podle Diakonie Českobratrské církve evangelické, která zaštiťuje projekt Pečuj doma, se to na základě dostupných dat týká každého pátého občana České republiky. Ne každý však dokáže náročnou každodenní péči dlouhodobě zvládnout zcela sám. Málokdo si navíc tento problém umí připustit, což si postupem času vybírá svou daň. 

Tak jako v případě paní Anny, která se již dvacet let stará o svou dceru, které byla v raném dětství diagnostikována dětská mozková obrna.

Paní Anna je samoživitelka. Manžel ji opustil, protože se nedokázal vyrovnat s tím, že jejich dcera potřebuje celodenní intenzivní péči. Paní Anna musela odejít ze zaměstnání a zůstat s dcerou doma. Ocitla se tak nejen v sociální izolaci, když ztratila kontakt se svými přáteli, ale také musela řešit tíživou finanční situaci. Až zhoršení jejího zdravotního stavu ji přesvědčilo, že její situace není dále udržitelná a je potřeba ji řešit. 

Využila projektu Pečuj doma, který nabízí tzv. neformálním pečujícím nejen bezplatnou poradenskou linku, na kterou se mohou obrátit se vším, co souvisí s péčí o blízkou osobu, ale také možnost vzdělání v oblasti neformální péče, sociálněprávní poradenství nebo pomoc se zajištěním pečovatelských služeb. 

„Dceři jsme pomohli zařídit místo v denním stacionáři, kam může docházet na několik hodin týdně. Paní Anna tak stihne například návštěvu lékaře, úřadu nebo může dojít v klidu nakoupit. Přestože finanční situace nedovoluje zajistit asistenci pro dceru na více hodin, aby měla čas na další aktivity, je to pro obě ohromný posun,“ říká vedoucí projektu Pečuj doma Magdaléna Grünbecková.

„Paní Anna se také zapojila do našich večerních online podpůrných skupin, které jí pomáhají vymanit se ze sociální izolace. Všichni účastníci se navíc vzájemně podporují v péči o blízké,“ poznamenává.

Pečuj doma je celorepublikový projekt, který byl spuštěn v roce 2013. Od té doby podpořil přes dvanáct tisíc pečujících. Poslední dva roky navíc pracovníci v rámci osmi krajů dbali na spolupráci s jednotlivými samosprávami.

„Odrazovým můstkem při hledání podpory by pro neformální pečující měl být sociální odbor v daném místě. Ne všude se však daří správně uchopit potřeby pečujících a vytvořit potřebnou podpůrnou síť,“ upozorňuje Magdaléna Grünbecková s tím, že čím dříve začne pečující hledat pomoc, tím je větší šance, že se situaci podaří stabilizovat.

Na Mladoboleslavsku se proto Pečuj doma pilotně zaměřuje hlavně na neformální pečující, kteří s péčí o své blízké teprve začínají, případně ty, kteří si zatím neuvědomují možná rizika. Tuto snahu podpořil v rámci grantové výzvy Region bez bariér také Nadační fond ŠKODA AUTO. Do té je možné hlásit se i letos, a to až do 8. května 2022.

„Na základě průzkumu v rámci projektu Pečuj doma je v Mladé Boleslavi přes šest tisíc neformálních pečujících. Pokud však přihlédneme k demografickému vývoji, je téměř jisté, že toto číslo jen poroste. Spolupráce s projektem Pečuj doma nám ovšem dává šanci dostat neformální péči více do povědomí široké veřejnosti a tím pomoci mnohem většímu počtu pečujících, než tomu bylo doposud,“ řekl Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Michaela Celárková

Klíčová slova: