Kavárna v karavanu s neslyšící obsluhou

Organizace Tichý svět - chráněná pracoviště zaměstnává neslyšící na mnoha různých pozicích a snaží se vyvracet mýty o tom, kde všude neslyšící mohou a nemohou pracovat. 

Lidé s poruchou sluchu mohou pracovat kdekoliv, pokud jim okolí vyjde vstříc a jejich neviditelný hendikep se snaží nepřehlížet a nezlehčovat. Pracují tak třeba jako baristé v Tiché kavárně - první pražské kavárně s neslyšící obsluhou nebo jako cukrářky a cukráři v Tiché cukrárně.

Aby se myšlenka a hlavně výrobky z Tiché cukrárny a kavárny dostaly k co nejvíce lidem, vznikla její zmenšená a pojízdná verze “Kavárna na kolech” v podobě karavanu, který se může dovézt a postavit, kdekoliv je chtěný a třeba. Lidé si tak mohou užít skvělou kávu a občerstvení, podpořit svou návštěvou a útratou aktivity Tichého světa - chráněných pracovišť a navázat, třeba první, kontakt se světem neslyšících

Karavan byl zakoupen díky financím z projektů Nadace ČEZ, dárcovského programu ČEPS a PRE a přestavěn svépomocí zaměstnanců. Na jeho tvorbě se soustavně pracovalo více než půl roku a do světa poprvé vyjel v červnu 2020. Nyní se plánují a domlouvají cesty na různé festivaly, firemní akce a další místa, kam přiveze své poselství a hlavně rozvíří chuťové buňky všem jeho návštěvníkům.

Kavárna na kolech nabízí v červnu pohoštění na dvou místech v Praze – Futurama Business Park a Avenir Business Park, o prázdninách se ale vydává na akce i mimo Prahu pro děti i dospělé. Spolu se sortimentem kávy a studených nápojů nabízí také dorty a jiné sladkosti z Tiché cukrárny. Všichni tak mohou poznat nový tichý svět a zjistit, jaké to je domlouvat se rukama. 

Nápad na karavan vznikl proto, že jsme jezdili na různé festivaly a akce se stánkem, a karavan byl vždycky tak trochu náš sen. Kavárna na kolech, která může přijet kamkoliv, udělat lidem radost a naučit je pár znaků, je ohromně praktická věc. My máme obrovskou radost, že přispíváme k dalším možnostem zaměstnávání neslyšících, ale i k potkávání dvou světů – neslyšících a slyšících,“ říká Leoš Mačák, ředitel Tichého světa - chráněných pracovišť, o. p. s. 

Barbora Voráčová

 

Klíčová slova: