Kavárna POTMĚ opět otevřena

07.06.2012 18:35

První kávu vypily Jiřina Bohdalová, Simona Stašová a Aneta Langerová. Ostatní ji mohou vychutnat v Praze na Ovocném trhu do 21. června.

Ve středu 6. června ve 13 hodin se opět otevřely dveře Kavárny POTMĚ, kterou již poosmé pořádá Nadační fond Českého rozhlasu. Pásku této neobvyklé kavárny slavnostně přestřihly herečky Jiřina Bohdalová a Simona Stašová společně s patronkou Světlušky Anetou Langerovou. Ta se už tradičně hned po jejím otevření připojila k sehranému týmu nevidomých barmanů a číšníků a spolu s nimi v úplné tmě obsluhovala první návštěvníky kavárny. Poté jim posezení zpříjemnila svým hudebním vystoupením.
 
„Tohle je neuvěřitelný. Utíká to, čas běží potmě úplně jinak," řekla bezprostředně po návštěvě Kavárny POTMĚ paní Jiřina Bohdalová a Simona Stašová dodala: „Ze začátku jsem uvnitř cítila paniku, neznámý pocit. Ale jak jsme si povídaly, daleko víc než když se vidíme, tak jsem si uvědomila, že svět nevidomých není smutný. Je tam sranda, nemusíme je litovat, oni by někdy mohli politovat i nás." Poté obě zanechaly vzkaz na kabátu kavárny. „Díky, že jsem mohla být s mámou ve světě, který není smutný, ale veselý," napsala Simona Stašová.
 
Zajít do Kavárny POTMĚ na Ovocném trhu v Praze je možné každý den mezi 10. - 21. hodinou až do 21. června. Poté se kavárna vydá do regionů. „Svět bez barev a světla může být nečekaně laskavý, plný vjemů, pocitů a inspirace, a proto se lidé do kavárny každý rok vrací. Abychom tento nevšední zážitek zprostředkovali také lidem mimo Prahu, postavili jsme Kavárnu POTMĚ na kola a pošleme ji do světa. Historicky první zatemněný autobus s kavárnou, ve které vás obslouží nevidomí, postupně navštíví všechny regiony v České republiky," uvedla Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.
 
Křest autobusu se uskuteční na Ovocném trhu v Praze a na palubu jako první nastoupí:patronka Aneta Langerová, Jiří Macháček, Saša Rašilov s Vandou Hybnerovou, Ondřej Brzobohatý, Tonya Graves, Anna Polívková, Bára Hrzánová, Jolana Voldánová, Lucie Výborná, Petr Rajchert a Vladimír Kořen.
 
Návštěvou Kavárny POTMĚ přispějete do sbírky Světluška 100 Kč a jako památku na neobyčejný zážitek si odnesete hrneček se Světluškou.
 
Během minulých sedmi ročníků do kavárny zavítalo více než 18 000 návštěvníků, kteří přispěli částkou
2 453 143 Kč a nevidomí kavárníci za tu dobu připravili téměř 26 000 nápojů.
 
Kalendář událostí na Ovocném trhu
11. 6., 17 - 19 hod. Pestrá společnost, o.p.s. - ukázky výcviku vodících a asistenčních psů
13. 6., 17 - 19 hod. Ivan Hlas a Lukáš Kakara vystoupí na střeše kavárny
19. 6., 13 hod. křest autobusu s Kavárnou POTMĚ
21. 6., 18 hod. Kavárna POTMĚ se zavírá a míří do regionů
I v tomto roce jsou velkou oporou zaměstnanci finanční skupiny AXA, kteří již pátým rokem pomáhají postavit kavárnu na Ovocném trhu a budou rovněž pomáhat s doprovody obsluhy kavárny. „Kavárna POTMĚ se pro zaměstnance skupiny AXA stala tradiční akcí, na níž se každoročně hlásí desítky dobrovolníků. Jsem potěšen, že se každoročně vracejí ti, kterým tato pomoc přirostla k srdci, ale objevují se i noví dobrovolníci. Mezi nimi a lidmi z kavárny vznikla řada přátelství. Je to dobré znamení i do budoucna,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA, která je již sedmým rokem generálním partnerem projektu Světluška.
Kavárna POTMĚ stála též u zrodu partnerství se společností Herbadent, hlavním partnerem projektu Světluška. „Za 4 roky hlavního partnerství HERBADENTU se Světluškou, mohu jen s potěšením konstatovat, že nás takováto spolupráce posunula v očích veřejnosti mezi české firmy, které skutečně konají, namísto prázdných slov. A tyto odezvy slyšíme nejen od samotných zákazníků, ale projevují se postupně i v růstu naší firmy. O to více potěšující je fakt, že tím HERBADENT pomáhá těm, kteří to opravdu potřebují,“ řekl Pavel Zavadil, jednatel společnosti.
Klíčová slova: