Kateřina Nová: Na internetu neexistují bariéry

25.03.2007 20:11

Internet pomáhá překonávat spousty bariér, a to lidem nepostiženým i postiženým. Mně jakožto sluchově postiženému člověku pomáhá překonávat komunikační bariéru.

 Zaprvé mi vyhovuje internetová anonymita a zadruhé se nemusím obávat, že někomu nebudu rozumět. Co je psáno, tomu rozumím bezvadně. Co je řečeno, tomu obvykle taky rozumím bez problémů, ale psaná forma mi přeci jen vyhovuje mnohem více. Cítím se mnohem jistější a vím, že mi nehrozí, že se budu cítit jako páté kolo u vozu. Můžu komunikovat s mnoha lidmi z celé republiky i ze světa, můžu si s nimi "popovídat" klidně i v cizím jazyce, na což bych si normálně netroufla, protože rozumět mluvenému cizímu jazyku je pro mě dost obtížné. Takhle si můžu poklábosit s kýmkoli a odkudkoli, pokud umí ten samý jazyk jako já. Na internetu nemusím nikomu vysvětlovat, že neslyším a že potřebuju odezírat.
Další prima věcí na internetu je to, že si na něm můžu najít vše, co mě zajímá nebo co potřebuju. To je věc, která se hodí úplně každému, nejen nám postiženým. A z toho důvodu asi nemá příliš cenu se o téhle kouzelné možnosti rozsáhle rozepisovat. Shánění informací na internetu je notoricky známá věc, velice rozšířená zejména mezi studenty. Mezi studenty patřím taky, a tak informace sháním ostošest. Mezi studenty je úžasná kolegialita odjakživa a internet tuto dobrou vlastnost ještě více prohloubil.
Mé nejoblíbenější a nejpoužívanější programy v počítači jsou Mozilla Firefox a ICQ. To už o něčem vypovídá. O tom, že na internetu se mi líbí. Denně si "oběhnu" své kolečko oblíbených stránek, na některých stránkách strávím i několik hodin, zejména na těch diskusních. A k tomu ještě stíhám pokec na ICQ. Je fakt, že tímhle se nijak zvlášť neodlišuju od ostatních "internetových maniaků", ale to je přece úplně jedno. Na internetu jsou si všichni rovni. Všichni mají stejné možnosti. A je na každém, jak moc se dokáže od svého handicapu ve virtuálním světě oprostit. Já už si někdy své sluchové vady skoro nejsem vědoma ani v běžném životě. Natož v tom internetovém. Tam se cítím jako ryba ve vodě.