Jedličkův ústav a školy slaví 100 let

20.02.2013 19:16

A chystá také několik atraktivních akcí pro veřejnost.

Před sto lety, na jaře 1913, vznikl pražský Jedličkův ústav pro děti a mládež s tělesným postižením. Jméno nese po svém zakladateli, kterým byl profesor Rudolf Jedlička, průkopnický chirurg a mecenáš.

V tichosti na Vyšehradě otevřel první české zařízení propojující lékařskou péči se vzděláním a přípravou na budoucí uplatnění v životě pro lidi s tělesným postižením.  Ředitelem  Jedličkova ústavu se stal rovněž novátor a enfant terrible české pedagogiky František Bakule. Ve své době šlo tedy o velmi moderní a inovativní zařízení.


Tradice pokrokovosti se drží i současný Jedličkův ústav a školy,
jehož zřizovatelem je Magistrát hlavního města Prahy. Z původní Staré budovy na Vyšehradě se rozrostl v rozsáhlé speciální zařízení poskytující vzdělávací a rehabilitační služby. Žáci a studenti od mateřské školy po gymnázium mají k dispozici nezbytné terapie a pracuje s nimi tým odborníků z řady oborů.

Skrze své aktivity se Jedličkův ústav a školy snaží ukázat veřejnosti, že lidé s tělesným postižením jsou plnohodnotnými členy společnosti. Boří také mýty o sobě samém, které vznikly v dobách totality, kdy byla taková zařízení pasována do role uzavřených ghett. Současný JÚŠ navazuje na tradici svých pokrokových začátků. Své žáky a studenty připravuje na vstup do běžného života.

Pomáhají mu v tom i napojené neziskové organizace, z nich jmenujme např. Nadaci Jedličkova ústavu, Sportovní club Jedličkova ústavu Praha, občanská sdružení Asistence, Borůvka nebo Tap. Posledně jmenované provozuje populární hudební skupinu The Tap Tap. Absolventi JÚŠ se tak uplatňují v nejrůznějších činnostech a oborech. V jejich řadách jsou úspěšní vysokoškoláci a sportovci ověnčení světovými medailemi, ale i lidé, jejichž příběhy sice nejsou tak křiklavé, avšak jejich „normální“ život je o to větším úspěchem.

Sté výročí si Jedle, jak Jedličkův ústav familiárně nazývají jeho přátelé, připomíná hned několika akcemi pro veřejnost:

26. března od 18.00 Veřejná premiéra filmového dokumentu STOLETÍ JEDLE v Kongresovém centru Praha. Časosběrný dokument z dílny Tomáše Škrdlanta, držitele Ceny Pavla Kouteckého

4. května - 1. ročník hudebního festivalu "Pojď dál". The Tap Tap a jejich hosté přivítají návštěvníky v areálu Jedle a představí aktivity lidí s handicapem

18. května12. Abilympiáda pro děti a mládež a Trhy chráněných dílen na Vyšehradě. Abylimpiáda je dovedností soutěž pro účastníky se zdravotním postižením od 6 do 18 let. Soutěží se v různých disciplínách od cukrářství a studené kuchyně, přes výtvarné dovednosti až po aranžování květin či práci se dřevem.

23. května - 29. srpna – Postiženi normalitou - výstava v Centru současného umění DOX. Projekt  
který DOX připravuje spolu s JÚŠ, potrvá 100 dnů. Tématem bude opět vztah společnosti k lidem s postižením, otázky jinakosti, normality apod.


12. června - Bratři Ebenové
na nádvoří Staré budovy Jedličkova ústavu V Pevnosti 4, Praha 2. Vstupné dobrovolné.


26. června – Prázdniny nanečisto alias Zahradní slavnost –
sportovně kulturní odpoledne především pro děti a mládež. K vyzkoušení budou různé sporty provozované Sportovním klubem JÚ Praha, ale i adrenalinové slaňování vyšehradských hradeb na vozíku.

Radek Musílek

Klíčová slova: