Jan Šnyrych, Tomáš Hrdinka: Software pro zpřístupnění tištěných předloh pomocí USB kamer

24.07.2014 9:44

Kamerové lupy pro slabozraké byly dříve autonomní zařízení s pevně danou množinou funkcí, které byly určeny už samotnou konstrukcí lupy. V poslední době ale přibývá lup, které lze připojit prostřednictvím USB k počítači. U těchto zařízení jsou jejich možnosti závislé nejen na jejich konstrukci, ale ve značné míře i na obslužném softwaru. Při použití správného programového vybavení může i uživatel běžné USB webkamery (případně kamerové lupy připojené do počítače přes TV tuner) využívat některé pokročilé funkce, které byly dříve obsaženy jen v dražších modelech lup. V této prezentaci budou představeny a srovnány možnosti, které v této oblasti nabízejí programy ZoomText 10, enVid 1.2 a možnost využití kamery jako skeneru.

Obecné vlastnosti

Úvodem se obecně zmíníme o některých vlastnostech a funkcích, které jsou důležité pro efektivní práci s tištěnými dokumenty na počítači vybaveném kamerovou lupou.
Úroveň zvětšení
Velikost obrazu je ovlivněna několika faktory – rozlišením kamery, úhlopříčkou a rozlišením obrazovky a potom také softwarovým zvětšením. Je důležité, aby software umožňoval dostatečnou škálu velikostí. Kvalita softwarově zvětšeného obrazu se u jednotlivých programů může lišit podle toho, jak je obraz zpracováván (vyhlazování apod.).
Foto režim a semicolor
Tyto dva režimy se liší množstvím zobrazovaných barev. Foto režim zobrazuje plnobarevný obraz, tak jak jej kamera snímá. Je tedy vhodný pro zvětšování jakékoli grafiky a obrázků. V režimu semicoloru je obraz zredukován jen na dvě barvy – barvu písma a barvu pozadí. Zvětšený text je tak daleko kontrastnější a lépe čitelný, proto se tento režim hodí zejména ke čtení textu. Navíc je zde možné libovolně uživatelsky měnit barvu textu a barvu pozadí. Mnoha slabozrakým uživatelům totiž více vyhovují jiné barevné kombinace než černá na bílé.
Dělená obrazovka
Obrazovku počítače lze rozdělit tak, že v jedné polovině uživatel sleduje zvětšený obraz z kamery, zatímco v druhé polovině může mít standardní prostředí Windows zvětšené svou softwarovou lupou (např. ZoomTextem nebo SuperNovou). Uživatel tak například může velmi pohodlně číst zvětšený tištěný dokument
 a současně si z něj dělat výpisky do textového editoru.
Další možnosti usnadňující čtení
Obslužný software může obsahovat další možnosti, které učiní čtení snadnější a efektivnější. Jedná se například o vodicí linky, zesílení zvětšeného textu apod.
 
ZoomText 10
ZoomText je primárně software pro zvětšování obrazovky počítače. Verze 10 ale přináší i několik nových nástrojů, kromě jiného i možnost zvětšovat tištěné předlohy prostřednictvím běžné webové kamery. V plánu je i vývoj OCR doplňku Image Reader, který umožní číst tištěnou předlohu sejmutou kamerou pomocí hlasového výstupu.
Nástroj Kamera lze v ZoomTextu spustit buď v celoobrazovkovém režimu, nebo v děleném zobrazení, kdy polovina obrazovky je vyhrazena pro obraz z kamery a druhá polovina pro zvětšenou obrazovku Windows.
Obraz z kamery můžeme otáčet, aplikovat na něj jeden z přednastavených barevných filtrů pro kontrastní zobrazení textu, uživatelsky měnit kontrast, jas a u některých kamer i vzdálenost, na kterou kamera ostří.
Podpora kamer v ZoomTextu obsahuje spíše jen základní funkce. Nicméně tyto možnosti jsou v ceně běžné licence ZoomTextu, každý uživatel ZoomTextu tedy získává možnost jednoduché práce s kamerovou lupou pouze za cenu obyčejné HD webové kamery, kterou si přikoupí ke svému počítači. Jde tedy o ideální řešení pro uživatele, kteří jednoduchou kamerovou lupu občas potřebují, ale nepracují s ní příliš intenzivně.
 
enVid 1.2
Na rozdíl od ZoomTextu je enVid software, který se specializuje čistě na zvětšování tištěných předloh pomocí kamerových lup. Jeho možnosti jsou tedy širší.
Zpracování obrazu je vyladěno tak, aby enVid dokázal využít i vysokého rozlišení a aby text byl kontrastní a velmi dobře čitelný při jakékoli úrovni zvětšení. EnVid nabízí mnoho dalších možností, jako je nastavení barev, velikosti a polohy okna se zvětšeným obrazem, vodicí linky, vyhlazování zvětšeného textu, zesílení písma atd.
EnVid navíc plně podporuje programy pro zvětšování obrazovky ZoomText a SuperNova. Opět je tedy možné mít v části obrazovky obraz z kamery a v druhé části zvětšený obraz prostředí Windows.
Protože je enVid samostatný software, vyžaduje na rozdíl od ZoomTextu určitou počáteční investici, ale díky svým možnostem udělá i z levné a jednoduché kamerové lupy zařízení s pokročilými funkcemi, které jsou běžně k dispozici jen u podstatně dražších lup.
 
Využití USB kamery jako skeneru
Skener se dnes běžně používá jako zařízení ke zpřístupnění tiskových materiálů slabozrakým / nevidomým uživatelům. Jeho výhodou je cenová dostupnost, vysoké rozlišení, ale i kvalita nasvícení předlohy při vlastním skenování. Nevýhodou skeneru je především doba snímání předlohy.
USB kamery dnes již disponují dostatečným rozlišením pro sejmutí předlohy velikosti A4, na trhu jsou 10Mpix. kamery. Problémem, který se musí řešit softwarově, je nerovnoměrné nasvětlení předlohy a zkreslení, které vzniká, když není předloha úplně rovná. USB kamery jsou v porovnání se skenerem dražší, ale jejich značnou výhodou je rychlost snímání – sejmutí jedné stránky i se zaostřením trvá cca 1 s.
 
Pro koho je použití USB kamery vhodné
USB kamery jsou cenově dostupnější než většina standardních kamerových lup pro slabozraké. Díky možnostem, které jim dávají nové obslužné aplikace, se z nich stává zajímavé řešení zejména pro uživatele, kteří chtějí lupu využívat ve spojení s dalšími počítačovými aplikacemi nebo potřebují s lupou pracovat mobilně ve spojení s přenosným počítačem.