Izrael vzorem pro českou marihuanu

04.02.2014 16:25

Marihuanu by mohlo užívat až 60 tisíc Čechů, říká advokát Pavel Smutný.

Od jara by mělo být v Česku dostupné takzvané lékařské konopí. Pro pacienty trpící chorobami, jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc či některé druhy rakoviny, to znamená, že se budou moci zcela legálně léčit či alespoň tlumit příznaky svých nemocí pomocí marihuany. Projdeli příslušná novela zákona o léčivech úspěšně legislativním procesem, Česká republika se zařadí k zemím, jako je Nizozemsko, Kanada či Izrael, jejichž právní řád něco takového umožňuje.
"A právě izraelským systémem bychom se měli inspirovat," soudí Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.

- Zakotvení lékařského využití marihuany v právním řádu je stále ještě výjimečný jev. z jakého důvodu k těm výjimkám patří Izrael?

Ta země má řadu progresivních zkušeností, které tradicí svázaným Evropanům chybějí. Právě díky kratší novodobé historii se v této zemi mnoho věcí dělá racionálněji a efektivněji. Použití cannabisu pro léčebné účely je jedna z nich. Tam, kde se marihuana aplikuje, má prokazatelné léčebné či alespoň obtíže tlumící účinky. A těch je škoda nevyužít.

- Jak v Izraeli funguje systém výroby a distribuce?

Vše se odehrává pod pečlivou kontrolou ministerstva zdravotnictví. Marihuanu může pacientovi předepsat pouze lékař-specialista. Dodává ji celkem asi šest licencovaných soukromých firem. Drogu si ale mohou pěstovat i sami pacienti. Této možnosti jich ale využívá jen minimum. Každý izraelský pacient se totiž musí rozhodnout, zda si bude marihuanu pěstovat sám anebo zda si ji bude kupovat. Kombinace těchto způsobů získávání drogy nepřipadá v úvahu, protože by komplikovala možnosti kontroly. Ten, kdo má pěstitelskou licenci, nemůže marihuanu zároveň nakupovat, a v případě neúrody tak o svůj lék přichází.

- Proč pacienti-pěstitelé toto riziko podstupují?

Léčebnou marihuanu nehradí zdravotní pojišťovny zcela, pacienti se na tomto druhu léčby finančně podílejí. To znamená, že ti, kteří si ji pěstují sami, ušetří. V přepočtu jde měsíčně o 1900 korun bez ohledu na to, kolik gramů marihuany ve skutečnosti pacient využije. Průměrný měsíční příjem Izraelce je přitom vyšší než průměrná česká mzda, jde o zhruba 40 tisíc korun.

- Kolik marihuany Izraelci za těch 1900 korun získají?

To je individuální. Záleží na potřebách konkrétního pacienta. Množství, které pacient dostane za své peníze, určí jeho lékař. Izraelský specialista na léčbu konopím, doktor Yehuda Baruch přitom uvádí, že průměrná spotřeba izraelského pacienta činí 100 gramů měsíčně.

- To znamená, že za gram lékařské marihuany v Izraeli průměrný pacient zaplatí zhruba 19 korun. Jaké jsou výrobní náklady?

Odhadují se na tři eura, tedy v přepočty 75 korun za gram. A stát tuto léčbu podporuje dotacemi.

- Má Izraelský systém nějaké nedostatky? Dostává se tam třeba konopí do nepovolaných rukou?

Rostlina se na farmách pěstuje za velmi přísných bezpečnostních podmínek. Část úrody se ale přes všechna bezpečnostní opatření pravidelně ztrácí. Odhaduje se, že jde o zhruba 15 tun ročně. Někteří izraelští odborníci se vedle toho domnívají, že až jedna pětina současných příjemců lékařského konopí by tento lék dostávat neměla – ale to už jde o těžko posouditelné názorové střety odborníků.

- Kolik Izraelců se marihuanou léčí?

K dnešnímu dni v Izraeli marihuanu na lékařský předpis užívá asi 10 tisíc pacientů trpících nejčastěji neurologickými či onkologickými onemocněními. V některých případech je účelem léčba, jindy jen zmírnění obtíží vyvolaných chorobou. Podle odborných odhadů by přitom počet uživatelů mohl do pěti let vzrůst o dalších 30 tisíc opodstatněných případů. S ohledem na počet obyvatel České republiky a Izraele můžeme předpokládat, že u nás by marihuana mohla pomáhat zhruba 15 tisícům nemocných – a v horizontu pěti let by mohla být zajímavá pro celkem 60 tisíc Čechů.

- Jaký je vlastně vztah izraelské společnosti k marihuaně – srovnáme-li ho s tím naším?

Izrael je na jednu stranu ostře liberální demokracie, ale vedle toho je tam velmi důležitý náboženský rozměr státu – takže je v určitých ohledech ohromně moderní, ale v jiných naopak velmi lpí na svých tradicích. V Izraeli je možné kouřit marihuanu doma nebo na speciálně určených místech. Černý obchod s drogami stát samozřejmě postihuje. Pokud jde o pouhé držení marihuany, představuje limit 15 gramů na osobu – v tomto ohledu je to stejné jako v Česku.

---

Pavel Smutný (53) vzdělání: Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Praxe: V roce 1993 spoluzaložil advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný a spol., jejímž společníkem je dodnes. Od roku 2009 je prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Specializuje se na obchodní právo a mezinárodní investiční vztahy.

Foto: Jan Rasch

Klíčová slova: