I pečující mají svůj DEN

V sobotu 2. října si již potřetí připomínáme Den pečujících. Osoby, které v domácím prostředí dlouhodobě pečují o někoho ze svých blízkých, jsou pro své okolí mnohdy neviditelné, neboť pozornost je věnována těm „opečovávaným“. Potřebují ale naši pozornost, pomoc a podporu, neboť neformální péče je velice náročná. Cílem Dne pečujících je upozornit celou naši společnost na důležitost neformální péče a zároveň poděkovat pečujícím za to, že tady jsou pro své blízké, kteří je potřebují.

Podle nejnovějšího výzkumu Nielsen Admosphere je v internetové populaci skoro čtvrtina Čechů, kteří momentálně poskytují domácí péči někomu ze svých blízkých. Nejčastěji pečují o rodiče nebo o jiného příbuzného, a to obvykle osobně.  S očekávaným stárnutím populace bude péče o bízké stále častější, ale zapomenout nesmíme ani na partnery dlouhodobě nemocných a zdravotně postižených dětí i dospělých.

“Starat se dlouhodobě o někoho ze svých blízkých je fyzicky i psychicky velmi náročný úkol. Neformální pečující nemají za svoji práci žádnou finanční odměnu, nemohou si vzít dovolenou, mnohdy si ale nemohou „vzít volno“ ani o víkendu. Je důležité pečující ocenit, poděkovat jim a dát najevo naši podporu a respekt k jejich práci. Musíme si uvědomit, že bez pomoci pečujících by se naše společnost neobešla,“ upozorňuje na jeden z hlavních cílů Dne pečujících Martina Chmelová, vedoucí psychoterapeutka neziskové organizace Alfa Human Service.

Tato organizace již 20 let dlouhodobě pečující podporuje, poskytuje jim psychoterapeutické i výchovné poradenství a konzultace a provozuje informační portál Alfabet (www.alfabet.cz).

Symbolickým vyjádřením pečujících byl zvolen kvítek chrpy. Tato rostlina se pečujícím velmi podobá: rozdává krásu svých květů nenápadně u cest, ale i v zahradách. Tam, kde je o chrpu pečováno je silná a kvete déle. 

Každoroční kampaň CHRPA #Děkujemepečujícím startuje v létě, kdy začínáme sbírat fotografie chrp, abychom je na podzim mohli pečujícím předat. Letos byla kampaň obohacena o vlastnoručně vyráběné chrpy a zapojilo se do ní mnoho neziskových organizací, které se podpoře pečujících věnují.

Královnou letošního ročníku se stala papírová chrpa od Lucie Bielakové, Megakytky (@megakytky), které patří velký dík za všechny pečující. 

Právě tuto nádhernou ručně vyrobenou papírovou chrpu pošleme 2. 10. virtuálně všem pečujícím v České republice na sociálních sítích jako velké poděkování za jejich práci! Sdílením této chrpy se ke kampani mohou přidat všichni, kteří si pečujících váží a chtějí jim poděkovat spolu s námi.

Petra Adámková

 

Klíčová slova: