Hvězdy paralympijského plavání Za Lužánkami

Přes 110 plavců z České republiky, Slovenska, Maďarská, Litvy a Rakouska se zúčastní Mistrovství ČR v plavání tělesně postižených, které proběhne v sobotu 16. 1. 2016 v Brně v areálu bazénu Za Lužánkami. Závod je zařazen do kalendáře Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání (IPC Swimming).

Záštitu nad mistrovstvím převzali hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál. Mistrovství České republiky pořádá sportovní klub SK KONTAKT BRNO ve spolupráci s Plaveckou akademií KONTAKTU bB a z pověření Českého svazu tělesně postižených sportovců.

V pořadí již dvacáté první Mistrovství České republiky v plavání tělesně postižených je jednou z posledních možností pro plavce zaplavat limit pro vrcholné světové závody mistrovství Evropy, které se koná v květnu v portugalském Funchalu, i zvýšit národní kvótu pro Letní paralympijské hry v Riu de Janeiru v září 2016. Výsledky plavců budou zařazeny do světového žebříčku Mezinárodního paralympijského výboru pro plavání.

„Naší snahou je vytvořit konkurenční sportovní prostředí a představit plavce všech věkových i výkonnostních úrovní. Celý program je otevřen pro ty, kteří chtějí pouze rehabilitovat a zlepšovat kondici, i pro sportovce s vysoce sportovní ambicí. I bodový systém do tohoto pojetí zapadá a startovní pole je tak v řadě disciplín velmi početné,“ komentuje pojetí závodu ředitel a zakladatel KONTAKTU bB Jan Nevrkla.

Slavnostní zahájení závodu proběhne v sobotu 16. 1. 2016 v 9:15 hod v bazénu Za Lužánkami a ukončení je plánováno na 17:00 hod. Mistrovské medaile a diplomy za jednotlivé disciplíny budou plavcům předávány v průběhu celého závodního programu v přestávkách mezi disciplínami. Ve dvou závodních půldnech se poplavou téměř všechny individuálních paralympijské disciplíny, které se poplavou na paralympiádě v Riu a oba půldny zakončí štafetové závody na 4x50m volný způsobem a 4x50m polohová štafeta. Ceny za nejlepší individuální výkony ve třech věkových kategoriích (žáci, junioři a dospělí) budou plavcům předány v průběhu slavnostního večera, jenž začíná ve 20:00 hod v sále Kulturního domu Rubín.

„Diváci se mohou těšit na start mladé „Kontaktní“ generace, kterou reprezentují především sedmnáctiletá Vendy Dušková a třináctiletá Anežka Floriánková. Předvedou se i zkušení paralympioniciVojtěch Franěk a Tomáš Scharf, kteří barvy ČR hájili již na paralympiádách v Sydney 2000 a v Aténách 2004. Účast potvrdila také Kateřina Klamtová (Lišková), stříbrná paralympijská medailistka ze Sydney 2000 a stříbrná medailistka z mistrovství světa 2013, která se vrací na start s tříměsíčním synem Vojtěchem. Na startu též uvidíme plavce elitní světové úrovně aspirující na medailové umístění v Riu, kteří z Plavecké akademie KONTAKTU bB vzešli  - Arnošta Petráčka a Bělu Třebínovou. Ze zahraničních plavců zmíním Karinu Petrikovičovou, finalistku paralympijských her v Londýně, která se nyní připravuje na Rio. Fanoušci domácího týmu jsou zvědaví zejména na výkony brněnských talentovaných sportovců v čele s Dominikou Míčkovou, Barborou Antonovičovou a Jaroslavem Mrkosem, kteří usilují o nominaci na Mistrovství Evropy,“ uvedl k programu závodu jeho ředitel Jan Drobný.

„Závodem navazujeme na vynikající tradici Plavecké akademie KONTAKTU bB a dobrou pověst, kterou brněnské mistrovství vždy mělo. Věříme, že vytvoříme kvalitní podmínky, které plavcům umožní posunout si svá osobní maxima a splnit limity ať již na mistrovství Evropy nebo na paralympiádu,“doplňuje Drobný.

Celý plavecký program pro tělesně postižené se odvinul od spolupráce čtyřnásobného paralympijského vítěze Martina Kováře a jeho trenéra Jana Nevrkly. Jejich metodická řada umožnila rozšíření programu do čtyř středisek KONTAKTU bB a do dalších osmi míst v ČR a více než tisícovce plavců s handicapem umožnila pocítit blahodárné účinky plavání. I brněnské mistrovství naplňuje motto „Od rehabilitace k paralympiádám“. 

Jan Drobný

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.