Hledá se pražská Babička roku 2021

Krajské kolo proběhne 12. října, přihlásit se do talentové soutěže je možné do 12. září 2021.

Babička Věra Trnková je introvert a tak trochu samorost. Přesto se nechala rodinou přemluvit a přihlásila se do soutěže Babička roku 2019. Ve svých 72 letech má na hlavě stále velmi originální sestřih a copánek, nosí avantgardní vlastnoručně vyrobené oblečení a šperky. Kromě bezmotorového létání miluje indiány, na které si se svými vnoučaty s oblibou hraje. Spolu pak tvoří pomůcky, které jejich hrám dodávají na opravdovosti – tvoří třeba indiánské čelenky, sekyrky, kostýmy.

S indiánským bubnem a rituálním tancem kolem imaginárního ohně se s vervou sobě vlastní se vrhla v rámci soutěže Babička roku 2019 do disciplíny „Ukaž, co umíš“. Pro porotu i diváky byla zjevením a nepřekvapivě pražské kolo soutěže v ten rok vyhrála, což v prvním rozhovoru po dekorování komentovala slovy „připadám si jako Karl Gott – tohle jsem opravdu nečekala“. 

 

Současné babičky zvládají spoustu životních rolí, jsou šmrncovní, sportují, hodně toho dokážou a mají co předávat. Často jim však chybí sebevědomí a víra, že by mohly tím, co umí, zaujmout.

I z toho důvodu vznikla soutěž Babička roku, jejíž letošní krajské (pražské) kolo proběhne 12. října 2021 v Praze. 

Jde se o talentovou soutěž babiček (ale i dědečků v případě zájmu) ve věku od 60 let s trvalým bydlištěm v Praze. 

 

„Základní myšlenkou projektu, který vznikl v Olomouci, je důležitost a význam „aktivního stárnutí“utužování mezigeneračních vztahů a důstojná oslava Dne seniorů. Protože každý člověk, je v něčem dobrý a v něčem vyniká. To, že mu již není dvacet let, není překážkou v tom, aby byl výjimečný, pro své okolí přínosný a aby stále byl aktivní člen společnosti“ říká k soutěži Iveta Luxová, ředitelka pořádající organizace Právě teď! o.p.s. a dodává „ostatní dámy, které soutěžily v roce 2019 zaujaly v disciplíně „Ukaž, co umíš“ například s břišním tancem, jógou, ručními pracemi, zpěvem, kulinářským výkonem atd. Každá se soutěžících byla jiná, ale všechny byly úžasné, už jenom proto, že našly odvahu a šly s kůží na trh.

Člověk je svými dovednostmi jedinečný v každé době, nehledě na věk. Soutěž Babička roku se snaží zábavnou a příjemnou formou lidem ukázat, že senioři rozhodně nepatří do starého železa. 

Soutěž, která má v ostatních krajích delší tradici se bude v Praze konat podruhé. Po úspěšném prvním ročníku si pořadatelé museli dát loni nedobrovolnou pauzu. O to více se pořádající organizace Právě Teď! o.p.s.,která tak činí z pověření Krajské rady seniorů Praha na tento ročník těší.

 

Jak bude finále probíhat?

Finalistky soutěže projdou (podobně, jako na soutěži Miss) třemi disciplínami:

  1. Řízený rozhovor s moderátorem – představte sebe, své bydliště, své koníčky v rozsahu max. 2 min.
  2. Ukaž, co umíš – zpěv, tanec, recitace, sport, ukázka vlastní tvorby – malování, vyšívaní, hra na hudební nástroj atd. Po domluvě s pořadateli, možno ukázat ve spolupráci s vnoučetem (časový limit max. 3 min)
  3. Módní přehlídka – společenského oblečení dle vlastního výběru.

Na závěr je odbornou porotou vyhlášena zlatá, stříbrná a bronzová „Babička roku 2021 z Prahy“.  Vítězka pak Prahu reprezentuje i v celostátním finále. Vždy je oceněna i nejstarší soutěžící a veřejnost hlasuje o Babičku sympatie.

Soutěžící si svůj soutěžní den užijí. Pořadatelé se postarají o to, aby všechny soutěžící byly důstojné a krásné – zajistí pro ně na místě líčení a česání, zároveň bude na místě odborná poradkyně, která pomůže s nácvikem chůze či choreografie. Všechny účastníce se mohou těšit na krásné ceny a upomínkové předměty. 

Přihlašování do soutěže je možné do 12.září na https://pravetedops.cz/babicka-roku-2021/ kde se lze dozvědět další informace o akci.

Akce proběhne 12.října 2021 v prostoru spol. T-Mobile Magenta Experience Centre od 19 hod. Akci bude moderovat patron organizace Právě teď! o.p.s., pan Rey Koranteng.

Klíčová slova: