Finsko svědkem největšího českého úspěchu v orientačním sportu hendikepovaných

15.07.2013 2:00

Jana Kosťová se 11. července 2013 stala na závodech WTOC 2013 ve finském Vuokatti mistryní světa v trail orienteeringu kategorie Paralympic. Pavel Dudík obsadil druhé místo.Trail orienteering je jednou ze čtyř disciplín sdružených v IOF (mezinárodní orientační federace, další disciplíny jsou orientační běh, orientační závody na horských kolech a na lyžích). Tato disciplína umožňuje i tělesně hendikepovaným závodníkům závodit za stejných podmínek se závodníky bez hendikepu.

Pro Janu Kosťovou bylo 9. mistrovství světa v trail orienteeringu teprve třetím mistrovstvím světa. První závodní den si vytvořila dostatečný odstup nad druhým Pavlem Dudíkem a oba dva naši závodníci udrželi své pozice i druhý den. V kategorii Open na 6. místě skončil Tomáš Leštínský, 11. byl Petr Dudík. Přestože v minulosti už Česká republika na MS bronz v týmové soutěži, letos se jedná o dvě první individuální medaile.

Ke svému úspěchu Jana Kosťová říká: "Letošní závod byl velmi dobře připravený, sedl mi styl stavitele, bylo možné se opřít o precizní mapu. Navíc pořadatelé odvedli velký kus práce i s ohledem na potřeby vozíčkářů. Asistenti byli opravdu úžasní. Díky tomu jsem mohla dát závodu maximum."

Jana Kosťová závodí za Sportovní klub vozíčkářů Praha a od roku 2011 vede jeho orientační oddíl. Závodit začala až po narození svých dvou dětí v roce 2009. Pavel Dudík je zkušený závodník SK Prostějov, orientačnímu běhu se věnuje několik desítek let. Od roku 2007 se vzhledem ke svému hendikepu vážněji zaměřil na trail orienteering. Po několika umístěních na MS i ME v první desítce se letos jedná o jeho nejlepší výsledek.

Sportovní klub vozíčkářů Praha je občanské sdružení, které sdružuje sportující vozíčkáře z celé ČR. Kromě orientačního oddílu se zde provozuje stolní tenis, florbal, lyžování, potápění a outdoorové sporty.

Bohuslav Hůlka

Video z vyhlašování výsledků.

flowers_nahled.jpg

Klíčová slova: