Fajtův kopec se 29. října obleče do puntíků aneb Světový den lupénky

Také v letošním roce připadá na pátek 29. října Světový den lupénky a s ním ryze český osvětový projekt Puntíkový den. Budeme velice rádi, když se k nám přidáte, dorazíte ve 13 hodin na Fajtův kopec na Vysočině a společně podpoříme pacienty s lupénkou tím, že si na sebe v tento den vezmeme oblečení či doplňky s puntíky. Dáme tak svému okolí najevo, že jsou nám známa základní fakta o lupénce a tito lidé nám nejsou lhostejní. Zkrátka: Oblečme si puntíky a zbavme lidi předsudků.

Společně s neziskovou organizací Revenium, partnery Puntíkového dne, řadou hudebních vystoupení a programem pro malé i velké se tak široká veřejnost dozví, že lupénka NENÍ INFEKČNÍ, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit.

Důvodem vzniku Puntíkového dne byla potřeba edukovat veřejnost o tom, že lupénka není infekční onemocnění, a tudíž není důvod se pacientů stranit a jakkoliv je odmítat. Stává se, že nepoučení laici žádají kupříkladu personál koupaliště o vykázání pacienta, jelikož se bojí nákazy.

Lupénka je už tak pro pacienty velice stresující záležitostí a pokud se ještě setká s nepochopením okolí, nezřídka takový pacient pomýšlí i nad sebevraždou. Lupénka se netýká pouze pacienta, ale celé jeho rodiny.

Happening má letos charitativní charakter. Čtyřčlenná rodina Igráčků s puntíky dětem vysvětluje, že lupénka není infekční a jejich kamarádi se liší maximálně právě těmi puntíky na kůži. Koupí Igráčků s puntíky tak mohou všichni podpořit rodiny dětí s lupénkou či podobným onemocněním, které se vydají na třítýdenní pobyt u moře. Slaná voda totiž psoriatikům velmi pomáhá.

 A nač se můžete těšit na Fajtově kopci? Na hudební vystoupení USB Bandu, Zahrajeme nebo Tanečního orchestru, na setkání s dvojicí sympatických lidí, které lupénka provází celý život, na doprovodný program pro děti i dospělé včetně puntíkového fotokoutku a mnohé další. Celou akcí provází oblíbená moderátorka rádia KISS Sonia Edde.

K Puntíkovému dni patří společnost EFKO-karton s limitovanou sérií puntíkových Igráčků na https://revenium.cz/kategorie/puntikovy-den/, kolegové z MYJÓMI – družstva invalidů, kteří připravili speciální puntíkový šátek a ponožek s puntíky. Partnery akce jsou pacientská organizace SPAE, nadace Pierre Fabre, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, společnost L’Oréal a ČSOB stavební spořitelna. Velké poděkování patří také Fajtově kopci a zaměstnancům střediska volného času DÓZA.

Vše o puntíkovém dni najdete na: www.puntikovyden.cz a www.polkadotday.com

na Facebooku facebook.com/puntikovyden

na Instagramu https://www.instagram.com/puntikovy_den/

na https://revenium.cz/kategorie/puntikovy-den/

na www.Inspirante.cz pod https://inspirante.cz/tag/puntikovy-den/

Hana Potměšilová

Klíčová slova: