Duben je Měsícem bláznovství

Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně, který každoročně organizuje Práh jižní Morava, bude letos probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA! 

Cílem Měsíce bláznovství je přiblížit život lidí s duševním onemocněním veřejnosti, přimět ji tak k  zamyšlení a odstranění předsudků. Celý program bude zahájen v pondělí 3. 4. výstavou fotografií Tomáše Chadima s názvem Jiné světy v kavárně Café Práh, kde se bude hned další den pokračovat seminářem pro odbornou veřejnost na téma Reformy péče o duševní zdraví.  

(Nejen) laickou veřejnost by mohl více zajímat unikátní film „Drsně a něžně“ na téma životních příběhů lidí s diagnózami duševních onemocnění, který vznikl za spolupráce s ateliérem KreAt a bude promítnut 13. 4. v prostorách Kina Art.

Navazovat bude již tradiční událost s názvem Vítání jara přímo v prostorách organizace Práh jižní Morava na Tuřanské 12, a to ve spolupráci s Centrem zotavení, které se celoročně stará o program klientů s duševními obtížemi.

V pátek 21. 4. vystoupí v sále Café Práh kapela Bárka + Kateřina a Dalibor Štruncovi, která bude spojena i s autogramiádou knihy Dalibora Štrunce.

Následovat bude přednáška lektorů Školy zotavení s vlastní zkušeností s duševním onemocněním na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Práh se bude účastnit také události „VIDA! After Dark: Sound“, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet, co slyší člověk s duševním onemocněním. Celý Měsíc bláznovství uzavře autorské čtení Davida Svobody z knihy „Citlivá zpověď jednoho blázna“ o životě s bipolární poruchou. A to není z programu ještě zdaleka vše.

Více o akcích naleznete v přiloženém programu.

Organizace Práh jižní Morava se již více než 20 let snaží ulehčovat život lidem s duševními obtížemi a pomáhat jim na jejich cestě k zotavení, a to ne s cílem jejich uzavření ve stále plnících se psychiatrických nemocnicích, ale naopak k jejich fungování v běžném životě. Snaží se také informovat a vzdělávat laickou i odbornou veřejnost v oblasti duševního zdraví, na což se zaměří také v průběhu celého dubna v rámci akce Měsíce bláznovství.

Měsíc bláznovství pořádá Práh jižní Morava, z.ú., pod záštitou náměstka hejtmana Mgr. Jiřího Nantla, LL.M. a radní pro sociální oblast Bc. Jany Leitnerové.

Eliška Hubíková

 

 

Klíčová slova: