Do Zlína zamíří Vlak plný úsměvů

29.05.2012 22:17

Ve středu 30. května již podeváté zaveze děti se zdravotním postižením a děti z dětských domovů na Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež.

Tento vlak vypravují České dráhy společně s Unií železničních zaměstnanců, tradičně jezdí Vlak plný úsměvů z Pardubic přes Choceň, Ústí nad Orlicí, Zábřeh na Moravě, Olomouc a Přerov do Zlína. Letos se na tuto cestu přihlásilo 248 cestujících, z toho je 166 dětí a 5 vozíčkářů.
 
Aby dětem cesta lépe utekla, mají pro ně zaměstnanci Českých drah připraveny soutěže zaměřené mimo jiné na bezpečnost na železnici. Pro postižené děti nebo děti z dětských domovů je tak nevšední zážitek z cesty vlakem rozšířen o atraktivní formu poznání, kdy se dozví o bezpečném chování v blízkosti železnice a dostanou drobné dárky.
Pro všechny je připraven nový Elfíkův sešit proti nudě číslo 2 a také „kšiltovky s Elfíkem“, které jsou nejen upomínkou na cestu, ale i dobrým identifikačním znamením pro doprovod dětí. Ve Zlíně na děti čeká promítání dětských filmů, tradiční Den České televize a další bohatý program, který zajišťuje MFF. Odpoledne se pak vrátí děti stejným vlakem zpět do svých domovů. Pro většinu z nich je to jediná možnost, jak se do Zlína na festival dostat.  
 
Vlak plný úsměvů je tvořen moderní elektrickou klimatizovanou jednotkou CityElefant (řada 471), která je vybavena hydraulickými plošinami pro pohodlný nástup vozíčkářů. Ti mají také vyhrazené prostory v oddílech pro cestující a k dispozici bezbariérovou toaletu. Pro většinu dětí je pak atraktivní cestování v horním podlaží této jednotky, odkud je pěkný výhled do krajiny. Protože poslední úsek trati, po kterém jede vlak do Zlína, není elektrifikován, musí být v Otrokovicích připojena k jednotce dieselová lokomotiva za použití speciálního spřáhla. Jedná se o technickou zajímavost, kterou si nenechá mnoho železničních fandů ujít.
 
Vlak odjede z Pardubic hl.n. ráno v 6:54 hod. a na nádraží Zlín střed má plánovaný příjezd v 9:55 hod. 

Petr Šťáhlavský

tiskový mluvčí ČD, a.s.
Klíčová slova: