Do reformy psychiatrické péče bude investováno šest miliard

04.02.2014 16:25

"Od začátku devadesátých let nedoznala psychiatrická péče v České republice žádných zásadních změn. Když k tomu připočteme její dlouhodobou podfinancovanost ve srovnání s evropskými zeměmi i s ostatními medicínskými obory v ČR, je zřejmé, že se bez nějakého systémového opatření neobejdeme. A to čím dříve, tím lépe," prohlásil první náměstek ministra PhDr. Marek Ženíšek, Ph. D., úvodem tiskové konference k reformě psychiatrické péče v ČR, která se konala 4. října v Praze (viz ZN č. 41).  

Cílem reformy je podle M. Ženíška zmodernizovat celý systém. "Výskyt duševních nemocí má trvale stoupající charakter a patří k druhému nejčastějšímu důvodu pro přiznání invalidního důchodu," zdůraznil M. Ženíšek. Reforma by podle něj měla zajistit přesun léčby z velkých institucí do personálně lépe zajištěných lokálních center, která budou blíže pacientům.
"V ČR se nachází dvacet psychiatricky´ch léčeben, které disponují více než devíti tisíci lůžky. Čtyři z nich mají dokonce více než tisíc lůžek. Naproti tomu institucionální péče poskytovaná v psychiatrických odděleních nemocnic má celkovou kapacitu čtrnáct set lůžek. Proto bychom rádi podpořili trend přesunu této péče do menších komunitních zařízení," vysvětlil M. Ženíšek. Strategie ministerstva pro reformu psychiatrické péče vychází podle něj především ze strategie Světové zdravotnické organizace (WHO) Zdraví 21 "Zlepšení duševního zdraví", která podporuje především rozvoj komunitní a semimurální péče, zvýšení role primární péče a všeobecných nemocnic, transformaci psychiatrických léčeben a vzdělávání odborných pracovníků. Zásadní součástí reformního úsilí v ČR je podle M. Ženíška posun k humánnímu a udržitelnému způsobu léčby.
"Musíme si uvědomit, že systém lůžkové psychiatrické péče byl vytvořen v polovině 19. století a v té podobě funguje dodnes," připomněl MUDr. Martin Hollý, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice.
"Problémem velkých léčeben je, že mají velkou spádovou oblast a pacienti se do nich dostávají ze vzdálenosti až osmdesáti kilometrů. Zaměstnanci léčebny tak ani při největší snaze nemohou znát domácí prostředí pacienta a plánovat nějakou rehabilitační péči. Proto je třeba péči decentralizovat a přiblížit ji pacientovi," dodal M. Hollý.

Reformní grafikon

Jako základní varianty transformace psychiatrických léčeben představil náměstek tři návrhy. Prvním je snížení počtu lůžek v léčebnách při zachování finančních zdrojů, druhým redukce některých oddělení v psychiatrických léčebnách a třetím redukce počtu léčeben podle regionálního klíče. "Představené varianty nyní ministerstvo zdravotnictví prodiskutuje společně s pracovní skupinou pro reformu psychiatrické péče, která již byla ustavena," doplnil s tím, že mezi její členy patří mj. zástupci ministerstva zdravotnictví, ministerstva práce a sociálních věcí, České psychiatrické společnosti ČLS JEP, nestátních neziskových organizací, zdravotních pojišťoven, ale i zástupci pacientských organizací.
"Ani jedna z těchto variant se ale neobejde bez finančních prostředků, v tomto ohledu bude reforma náročná," uvedl a dodal, že ministerstvo plánuje využít zdroje z evropských fondů ve výši až šesti miliard Kč. "V roce 2013 bude připraven pracovní model transformace, který počítá s implementací evropských zdrojů v letech 2014 až 2020," uzavřel M. Ženíšek.

Foto: Zleva: předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc., a M. Ženíšek.
Foto: ZN

Klíčová slova: