Divadlo Archa: SIMULANTE BANDE

25.03.2012 22:36

Premiéra nového projektu taneční skupiny VerteDance, který vznikl ze spolupráce zdravých a tělesně handicapovaných tanečníků, se uskuteční 29. dubna. 

Premiéra: 29. dubna 2012, 20.00, Divadlo Archa
Repríza: 5. června 2012, 20.00, Divadlo Archa
 
Žijí tu s námi, ale my se občas tváříme, jako by byli neviditelní. Jindy na ně zas civíme, jako by spadli z kosmu. Trochu je obdivujeme, trochu se jich bojíme, často je litujeme. Skoro nic o nich nevíme.
Jejich kroky jsou mnohdy jiné. Často nezapadají do všeobecné iluze o podobě krásy. Vedou ale ke stejnému cíli jako ty naše, krásné. Prožít plnohodnotný život se vším všudy.
Proč je stále vyčleňujeme z našeho kruhu? Proč jsme tu stále „my“ a „oni“? Jejich přijetím můžeme všichni jen získat. Získat tolik, že si to možná ani nedovedeme představit.
Pojďme si to společně představovat, i „jen na chvíli“ se počítá!
V inscenaci SIMULANTE BANDE hledají VerTeDance neotřelé možnosti pohybového vyjádření ze spolupráce zdravého a fyzicky handicapovaného člověka. Choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová si kladou za cíl předestřít alespoň malou část nečekaně široké škály problémů, se kterými se handicapovaní lidé den co den potýkají ve snaze žít „normálně“. Své výjimečné životní zkušenosti nemusí hrát, skutečně je totiž žijí. Choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová si kladou za cíl tyto prožitky v kondenzované leč humorné formě přenést na divadelní scénu, vytvořit působivé autentické dílo, které by diváka uchvátilo nejen po obsahové, ale i po estetické stránce a nabídnout tak jiné perspektivy pohledu na význam pojmu handicap.
Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová ke vzniku své nové choreografie doplňují: „Prvotně nám šlo o to, vytvořit pěkné představení. Zkoumaly jsme ženské tělo, jeho krásu a přitažlivost i jeho rozsahy a individuální limity. Omezený pohyb se pro nás stal inspirací a hnacím motorem, pro laiky svá, často neviditelná, omezení tanečníci přetavili do neuvěřitelných výkonů.“
Pro představení vznikl i vůbec první taneční vozík, který je kromě vyšší stability rovněž lehčí a lépe otáčivý. V neposlední řadě se jedná o zajímavý estetický prvek, který choreografky při vzniku vizuální podoby inscenace náležitě využily. Autorskou hudbu k představení vytvořila skupina DVA, která s  VerTeDance spolupracovala již na inscenaci Emigrantes. Po premiérovém uvedení bude následovat debata s tvůrci a účinkujícími.
Klíčová slova: