Dino Čečo přelstil tmu a dal svobodu

04.02.2014 17:31

Akademický malíř Dino Čečo z Knovíze u Slaného vymyslel unikátní metodu malby pro nevidomé.

KNOVÍZ / Netradiční techniku protlačované malby uvedl malíř Dino Čečo do života s vědomím, že pomůže nevidomým lidem zažívat absolutní pocit svobody při vytváření jedinečných děl.
"Při asistenci těmto lidem zažívám chvíle absolutního naplnění. Dokážu se plně vcítit do jejich podvědomí," říká akademický malíř Dino Čečo.  

Celý život strávil na cestě  

"Mým osudem bylo být neustále někde na cestě, což bylo úplně jiné než život, jaký žije většina ostatních lidí. Ostatně návraty a loučení jsou přesně vyjádřené v mých obrazech," vypravuje Dino. Dva roky s kamarádem jezdili po celé České republice a restaurovali památky. Jeho každodenním chlebem byla úmorná práce na lešení a noční návraty autem nebo vlakem domů. Doba tenkrát nebyla nakloněna žádným umělcům a Dino obzvláště ideologicky nezapadal. Byl příliš otevřený a své pocity vkládal do svých obrazů.

Své obrazy představil Berlínu a ten byl nadšen

Rozhodl se tedy, že zkusí štěstí v Západním Berlíně, kde byla velice silná koncentrace umělců z celého světa. "Známý galerista pro mě vždycky udělal výstavu a já ji celou prodal!" říká Dino. Závist ale brzy zafungovala a české úřady přišly na to, že vyváží obrazy na Západ.
Daly mu ultimátum. Buď trvalý pobyt na českém území a výjezdy na povolení, nebo nic. Takhle se nedalo žít. Začátek v Berlíně byl pro něj opravdu těžký. Musel dělat ještě jiné práce, aby se tu vůbec uživil. A tak se akademický malíř stal malířem pokojů a přemýšlel o umění. Pohyboval se v té době po velkoskladech, nakupoval technické barvy a nakonec se jimi nechal inspirovat. Nikdy by si nepomyslel, že ho právě tahle práce inspiruje k úžasné myšlence.
O něco málo později poprvé použil technickou barvu na ztvárnění obrazů. "Čím více zážitků ze života, tím větší zásoba inspirace do všeho," poznamenává k tomu Dino Čečo. To období bylo náročné psychicky i fyzicky a byl naprosto vyčerpaný. Ve dne maloval zdi, v noci své obrazy.

Od myšlenky k realizaci unikátní malířské techniky

"Technická barva mě inspirovala čím dál více, hodně jsem kreslil a rozhodl jsem se vytvořit větší formát obrazu. Pořád jsem experimentoval a nakonec jsem se rozhodl dát barvu pod plátno," vysvětluje Dino svou cestu k nové technice.
Pojmenoval ji jako techniku "protlačované malby". Koupil netkanou textilii, jaká se dává pod koberce, a na ni rozetřel barvu. Na tento základ položil bílé nešepsované plátno, jaké se používá na vyšívání.

Vrátil lidem bez zraku pocit vnitřní svobody

"Hodně jsem zkoušel, kterou z barev vlastně použít, a nakonec jsem se rozhodl pro černou. Tahle barva totiž vyjadřuje podstatu vnímání kresby," říká Dino.
Techniku protlačované malby naučil už mnoho lidí, kteří se životem pohybují bez zraku.
"Práce s těmito lidmi mě stále více naplňuje. To, co dokážou ve svých obrazech vyjádřit, je až neuvěřitelné, když si uvědomíme, že nikdy neviděli," říká Dino Čečo.
Dino je český umělec původem z Bosny a Hercegoviny. Vystudoval figurální malbu u profesora Karla Součka. Ústředním motivem jeho obrazů jsou převážně žena a muž v určitém tématu. Dino Čečo žije a tvoří v obci Knovíz na Kladensku, pro kterou vytvořil unikátní erb s knovízskou nádobou a třemi vrchy.

Foto: Svět podle Dina, tak by se měly jmenovat Dinovy obrazy. Září z nich jeho individualita a síla.
FOTO / MARTA ALTEROVÁ

Mutace - 5+2 dny - Mělnicko

Klíčová slova: