Děti kreslily pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Motivem pátého ročníku výtvarné a literární soutěže bylo kromě tradičních slunečnic i heslo „Co oči nevidí“.

Strach, bolest, ale i naději znázornily stovky dětí a dospělých v soutěži Rozsviťme ČR na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou. Akci organizoval Nadační fond IMPULS. Motivem pátého ročníku výtvarné a literární soutěže bylo kromě tradičních slunečnic i heslo „Co oči nevidí“. Kresby potěší klienty Domova sv. Josefa v Žirči, který pečuje o pacienty s roztroušenou sklerózou.

„Letošní téma ‚Co oči nevidí‘ s roztroušenou sklerózou úzce souvisí, protože mnoho projevů není na první pohled vidět, například únava. Příznaky jsou zejména v počátku onemocnění nenápadné,“ říká organizátorka soutěže Kateřina Bémová z NF IMPULS.

Umělci se mohli zúčastnit výtvarné a literární soutěže. Za svou plastickou slunečnici z barevného papíru si pomyslnou zlatou medaili v kategorii předškoláků odnesla Edita z MŠ Bílovice nad Svitavou. V kategorii I. stupně získaly první cenu internetového hlasování děti ze ZŠ Jihlava.

Mezi žáky II. stupně pak vyhrála Tereza ze ZŠ Zborovice. Výherci za své výtvory dostali ocenění v podobě dětské knihy Puntička autorky Evy Vychodilové, nákrčníků i ekologických lahví na pití. O umístění rozhodovali jak lidé pomocí internetového hlasování, tak odborná porota. Děti použily k vyjádření svých pocitů nejen pastelky a štětce, ale také pera.

 literární soutěži získala nejvíce hlasů povídka Slunečnice a já od Denisy z II. stupně ZŠ Edvarda Beneše v Písku. V kategorii středoškoláků si první místo odnesla Barbora z Žatce, cenu porotců získala Tereze z Chotěboře za báseň Skrytý vesmír. Kromě dětí a dospívajících do soutěže poslali svá díla také amatérští umělci. V dospělé kategorii vyhrála cenu poroty Petra z Lounska. V básni popsala úděl pacientů s roztroušenou sklerózou.

Cenu získala také 30letá Markéta Zvolánková z Plzeňska. „Osobně jsem potkala jen jednoho člověka, který se s roztroušenou sklerózou potýkal, nutno dodat, že obdivuhodně. Sama ale trpím jiným typem neurologického onemocnění,“ říká básnířka. 

Členkou odborné poroty je již třetím rokem violistka Kristina Fialová. Na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou společně s NF IMPULS pořádá benefiční koncert. Výtěžek z jarního představení 2022 poputuje na psychoterapii nemocných a jejich rodin, která není plně hrazena ze zdravotního pojištění. 

„S roztroušenou sklerózou jsem se setkala v mé bezprostřední blízkosti přibližně před šesti lety. Tehdy jsem objevila také NF IMPULS, který pacientům pomáhá. O této nemoci se ještě pořád moc neví, ačkoli je bohužel stále více přítomna mezi námi,“ říká Kristina Fialová. 

Roztroušenou sklerózou trpí v tuzemsku přibližně 22 tisíc lidí. O jejich povzbuzení a podporu se zástupci NF IMPULS snaží prostřednictvím kampaně Rozsviťme ČR, která odstartovala již na jaře sázením slunečnic a vyvrcholila právě výtvarnou a literární soutěží. 

„Věřím, že výtvory dětí i dospělých pacienty povzbudí a ukáží jim, že na svou nemoc nejsou sami. Kresby, které nám děti zaslaly, věnujeme Domovu sv. Josefa v Žirči. O lidi s roztroušenou sklerózou je tam skvěle postaráno a každý rok v Žirči společně sázíme slunečnice,“ říká Kateřina Bémová. 

Veronika Ostrá

Klíčová slova: