Dalších 20 000 jízdenek pro osmnáctileté

Evropská komise zahajuje nové kolo podávání přihlášek do soutěže o jízdenky DiscoverEU, s nimiž mohou účastníci cestovat po Evropě, poznávat její kulturní dědictví a zároveň rozvíjet vlastní znalosti a dovednosti. O možnost objevovat Evropu v období od 1. dubna do 31. října 2020 se mohou mladí lidé v Evropské unii ve věku 18 let ucházet až do 28. listopadu 2019 (12:00 SEČ).

Komise dosud ve třech kolech udělila 50 000 jízdenek, o které se ucházelo 275 000 mladých lidí.V novém kole bude vybráno dalších 20 000 zájemců o jízdenku DiscoverEU.

Komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics k tomu uvedl: „Již půldruhého roku nabízí DiscoverEU mladým lidem nové příležitosti k objevování našeho kontinentu. Velmi mě těší, že přijali tuto iniciativu s nadšením a že vytvořili skutečnou cestovatelskou komunitu. Vyzývám mladé lidi ze všech regionů Evropy, aby se chopili této nové příležitosti, jež jim umožní zažít svobodu pohybu po celé Unii, rozvíjet důležité dovednosti, objevovat naše bohaté kulturní dědictví a najít si nové přátele.“

Během cesty mohou účastníci DiscoverEU rovněž navštívit řadu organizovaných setkání a akcí nebo obdržet cestovní deník, do kterého si budou zaznamenávat své zážitky. Každý rok se v rámci DiscoverEU pořádají akce, jejichž téma souvisí s prioritami Evropské unie. Tématem roku 2019 je „Učit se o Evropě“. Tématem roku 2020 pak bude „Udržitelná zelená Evropa“.

Kdo se může přihlásit a jak?

Zájemcům musí být k 31. prosinci 2019 18 let. Musí být občany EU a být připraveni vydat se na cestu v maximální délce 30 dnů v období od 1. dubna 2020 do 31. října 2020. Přihlásit se lze do 28. listopadu 2019 prostřednictvím Evropského portálu pro mládež. Přihlášky pak posoudí hodnotící komise, která vybere vítěze. Výsledky, jež vzejdou z kvízu ze všeobecných znalostí o Evropské unii, budou uchazečům oznámeny v lednu 2020.

Úspěšní uchazeči budou moci cestovat samostatně či nejvýše v pětičlenných skupinkách. Hlavním dopravním prostředkem při poznávání Evropy je vlak. Aby však bylo možné dostat se kamkoli ze všech koutů našeho kontinentu, mohou účastníci využít i jiných dopravních prostředků, např. autobusů nebo trajektů či výjimečně letadel. Možnost využít této iniciativy tak budou mít rovněž mladí lidé, kteří žijí v odlehlých oblastech nebo na ostrovech.

Po skončení nynějšího kola má Komise v plánu zahájit další kolo podávání přihlášek v první polovině roku 2020.

Souvislosti

Komise zahájila iniciativu DiscoverEU v červnu 2018 na základě návrhu Evropského parlamentu na přípravnou akci s původním rozpočtem ve výši 12 milionů eur. Rozpočet na rok 2019 činí 16 milionů eur a předpokládaný rozpočet na rok 2020 pak dosahuje 25 milionů eur.

Díky iniciativě DiscoverEU tisíce mladých lidí společně vytvářejí komunitu po celé Evropě. Účastníci, kteří se nikdy předtím nesetkali, navázali díky sociálním médiím kontakt, podělili se o cestovatelské tipy a znalosti místního prostředí, společně procestovali různá města nebo se navzájem navštívili.

Další informace

Otázky a odpovědi

Informativní přehled

Další informace jsou k dispozici na Evropském portálu pro mládež, na stránce European Youth na FacebookuTwitteru a Instagramu.

Zdroj: Evropská komise

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.