Čtyřnohý pomocník

31.01.2014 10:32

Petr PŘEVRÁTIL, moderátor:
Na asistenční psy u nevidomých lidí jsme si už zvykli. Málokdo ale ví, že mohou pomáhat i lidem se sluchovým postižením. Právě jeden takový pomáhá také paní Janě z Prahy.

David TUREK, redaktor:
Paní Jana neslyší domovní zvonek, jen těžko se otočí, když na ni zavoláte. Je neslyšící. Našla si ale sympatického pomocníka, který její život udělal lepším - pejska z útulku si nechala vycvičit jako takzvaného signálního psa.

Jana PADĚLKOVÁ, neslyšící:
Ráno za mnou přijde a budí mě, on uslyší mobil jak vlastně zvoní, přijde a skočí na mě a probudí mě. Nebo například když bude někdo venku, bude chtít k nám na návštěvu a bude klapat na dveře a tak on přijde a oznámí mi to.

David TUREK, redaktor:
Tazy, kterého vycvičilo občanské sdružení Pestrá společnost paní Janě pomáhá celý den. Svou důležitou roli má i v kuchyni.

Jana PADĚLKOVÁ, neslyšící:
Často se mi stává, že něco vařím v kuchyni a voda prostě přeteče a já to neslyším, nechám to tam, zapomenu na to, právě on to vždycky uslyší a přijde za mnou a oznámí mi to.

David TUREK, redaktor:
Paní Jana přiznává, že mezi jejím čtyřnohým parťákem a ní vznikla láska na první pohled. Vybrala si ho podle fotek na sociální síti.

Jana PADĚLKOVÁ, neslyšící:
Já jsem se úplně do něho zamilovala, to byla láska na první pohled, já jsem ho viděla jenom na fotce a říkám prostě to je on, ten musí být můj, on byl tak strašně krásnej no a vlastně jako obecně z útulku jsem si chtěla vzít psa.

David TUREK, redaktor:
Zaplatit si výcvik asistenčního psa ale vůbec není levnou záležitostí. Částka se pohybuje okolo 200 tisíc a sehnat všechny peníze je pro postižené osoby často nadlidský úkol.

Michaela PERČINOVÁ, metodička výcviku:
Zaplať pánbůh za každou korunu. Tady na toho pejska nám chybí devadesát tisíc na celej výcvik.

David TUREK, redaktor:
I přesto, že je Tazy ještě tak trochu na dluh, paní Jana ho dostala domů. Peníze bude ale muset doplatit, pomáhá jí k tomu mimo jiné i sbírka, do které můžete přispět právě i vy. Na Tazyho přispívejte odesláním DMS ve tvaru DMS PESTRA na číslo 8777. Pro TV Barrandov - David Turek.  

Klíčová slova: