Co tam vidíš, Aireen? aneb když se do očí podívá umělá inteligence

Druhý čtvrtek v říjnu je již několik let Světovým dnem zraku. Přestože zrak považujeme za samozřejmost, je jedním z největších darů, které máme, a proto si zaslouží pozornost. Oči jsou naším oknem do světa. Mohou být ale také oknem do našeho těla. Fungují jako otevřená kniha, která ukazuje náš celkový stav. Co všechno lze vyčíst z očí, když se do nich podívá blízká osoba, oční lékař, nebo dokonce umělá inteligence?

Oči toho dokážou hodně – například rozlišit 10 milionů různých barev, 500 odstínů šedé nebo mrknout více než čtyřmilionkrát za rok. Jsou také nejrychlejším svalem v těle, což vysvětluje význam přirovnání „jako mrknutím oka“.

Kromě toho oční svaly nepřestávají pracovat ani když máme zavřená víčka a spíme; v některých fázích spánku mohou dokonce pracovat velmi intenzivně.

Oči jsou však také otevřeným oknem do našeho těla a mohou sloužit jako systém včasného varování, který nás informuje, že něco není v pořádku. 

Ukaž mi své oči a já ti řeknu, co ti je

Poruchy zraku nás někdy rovnou upozorní na zdravotní potíže. Nejasné nebo dvojité vidění může být známkou blížící se mozkové mrtvice, rozmazané vidění příznakem cukrovky. Stejně tak jsou některé zdravotní problémy patrné z našich očí „na první pohled“ – tmavé kruhy pod očima mohou kromě únavy či nedostatku spánku poukazovat na nedostatek železa, vypoulené oči zas na možné problémy se štítnou žlázou. Žluté bělmo je typickým příznakem žloutenky, to zarudlé signalizuje zánět nebo alergii. 

Při diagnostice nemocí stojí za pozornost rovněž podrobné zkoumání krevních cév, které jsou právě v očích – jako jediném orgánu v těle – viditelné. Jejich odlišné zbarvení, nadměrné nebo nedostatečné prokrvení totiž může signalizovat řadu dalších, obvykle tzv. systémových onemocnění, při nichž je postiženo více orgánů. Mnoho nemocí tak lze odhalit běžným vyšetřením u oftalmologa. 

„Cévy v oční sítnici podléhají podobným změnám jako cévy v jiných částech těla, takže pokud se na ně dobře podíváme, můžeme vidět změny, jako jsou zkornatělé tepny nebo zvýšený krevní tlak, a tak předvídat například riziko infarktu, mrtvice nebo můžeme vidět projevy cukrovky, které jsou zatím bez subjektivních příznaků,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky NeoVize.

Když se do očí dívá umělá inteligence

Ačkoli některé zdravotní problémy lze z očí vyčíst pouhým pohledem a jiné může odhalit oftalmolog, tímto způsobem lze v diagnostice různých onemocnění zajít mnohem dál a objevit je ještě před prvními příznaky. To vše díky propojení světa medicíny s digitálními technologiemi a umělou inteligencí.

Příkladem je zdravotnický prostředek Aireen z dílny českého startupu, který kombinuje běžnou sítnicovou kameru a výkonný počítač. Zatímco kamera pořizuje digitální snímky sítnice, počítač je dokáže vyhodnotit a najít případné patologické změny. Aireen tak dokáže během pouhých 30 vteřin s vysokou přesností odhalit onemocnění, které ještě nepropuklo v plné síle. V současnosti je certifikována k diagnostice diabetické retinopatie, nejčastější oční komplikaci diabetu. 

S pohledem upřeným do budoucna

„Některá degenerativní onemocnění jsou rozpoznatelná na očním pozadí a tyto informace lze využít k tomu, aby se je Aireen naučila rozpoznávat stejným způsobem, jakým se naučila diagnostikovat diabetickou retinopatii,“ říká Jan Hlaváček, CEO Aireen.

V blízké budoucnosti tak bude možné pomocí krátkého neinvazivního vyšetření oka odhalit například věkem podmíněnou makulární degeneraci, glaukom, plánuje se dokonce i vyšetření na počínající Alzheimerovu chorobu. Aireen je tak jedním ze slibných zdravotnických prostředků, které by v budoucnu mohlo pomoci nejen včas zachytit počínající poruchy zraku a další onemocnění, ale také ušetřit čas pacientů i kapacitu lékařů.

 

Onemocnění, s jejichž diagnostikou může pomoci screening oka:

Diabetická retinopatie

 

Komplikace cukrovky, při níž vysoká hladina cukru v krvi poškozuje sítnici. Pokud není včas diagnostikována a léčena, může vést až ke slepotě. Postihuje 11 % diabetiků.3,6

  • Zpočátku bez příznaků
  • Postupně ztráta zrakové ostrosti

 

Zelený zákal (glaukom)

Jedná se o skupinu různých onemocnění, jejichž společnou příčinou je vysoký nitrooční tlak, který vede k poškození zrakového nervu. Glaukom je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty.4,6

  • Dlouho zcela bez příznaků
  • Bolesti hlavy a oka
  • Zhoršené vidění – výpadky zorného pole, snížená ostrost, porucha periferního vidění

Makulární degenerace (AMD)

Věkem podmíněné onemocnění centra sítnice, tzv. žluté skvrny. Způsobuje postupné poškození a odumírání buněk sítnice. Pokud se nemoc neléčí, může vést až k úplné slepotě. Ve vyspělých zemích je nejčastější příčinou slepoty populace starší 55 let.5,6

  • Šedé skvrny nebo stíny uprostřed zorného pole
  • Zkreslené a posunuté čáry a objekty
  • Změny v barevném vidění

 

O Aireen

Aireen je unikátní zdravotnický prostředek založený na umělé inteligenci. Byla vyvinuta ve spolupráci s předními oftalmology a diabetology, aby rozšířila možnosti lékařů a pacientů při prevenci a léčbě diabetické retinopatie. Nabízí neinvazivní, bezbolestný screening chronických nemocí pomocí analýzy digitálních snímků oční sítnice.

Oční sítnice je jediné místo na lidském těle, kde je možné pouhým okem vidět cévy. Umělá inteligence je nejmodernější průlomová technologie, která umožňuje přesnou identifikaci změn na sítnici. To díky unikátním modelům neuronových sítí, které Aireen vytváří na základě více než milionu snímků, které jsou anotovány ve spolupráci se špičkovými sítnicovými specialisty prestižních očních klinik.

Aireen je od roku 2020 registrovaným zdravotnickým prostředkem, uvedeným na trh Evropské unie.

Jde o první český registrovaný zdravotnický prostředek založený na umělé inteligenci.

Objednejte se k bezplatnému vyšetření zraku pomocí umělé inteligence u zdravotních smluvních pracovišť, jejichž seznam naleznete na https://www.aireen.com/for-patients

Tereza Šoltésová 

Klíčová slova: