Chce opravdu magistrát zakonzervovat nevyhovující situaci v sociálních službách v Praze?

Ve čtvrtek 15. 12. bude zastupitelstvo hl. m. Prahy jednat o rozpočtu na rok 2023, který neumožní udržení stávajícího rozsahu sociálních služeb ani nárůst chybějící kapacity služeb. Rodiče dětí s mentálním postižením, kteří sledují vývoj situace s obavami, v dnešním Otevřeném dopise zastupitelům hl. m. Prahy vyzývají k podpoře původního návrhu rozpočtu. Ten počítá s postupným rozšiřováním služeb komunitního typu na území hlavního města.

Jaká je současná realita? Praha má šedesát procent pobytových míst pro lidi se zdravotním postižením mimo území města. A co hůř - tyto služby se často nacházejí mimo území Prahy a některé z nich jsou vzdálené až 162 kilometrů. Proto Praha potřebuje navýšit kapacitu služeb na svém území, aby už žádný občan s postižením nebyl nucen stěhovat se daleko od místa, kde má rodinu a další sociální vazby.

Proto rodiče vyzývají pražské zastupitele, aby při čtvrtečním hlasování podpořili započatý proces transformace sociálních služeb. A s tím související původní návrh rozpočtu na rok 2023, který počítá s těmito změnami a zároveň umožňuje udržení stávajícího rozsahu a kapacity v základní síti sociálních služeb, s navýšením o 117 mil. korun a s navýšením o 102 mil. korun v doplňkové síti služeb.

Dopis rodičů zastupitelům hl.m. Prahy: https://1url.cz/@dopiszastupitelumHMP

Rodiče sdruženi v iniciativě Z hnízda dlouhodobě vývoj situace sociálních služeb v Praze sledují a oslovují zastupitele, aby na nedostatek služeb upozornili a získali podporu pro rozvoj kvalitních sociálních služeb. 

Připojili svoje podpisy také k otevřenému Dopisu členům kontrolního výboru ZHMP ze 23. listopadu, který během necelých 24 hodin podepsalo téměř 300 rodičů dětí se zdravotním postižením z Prahy. 

“Nevíme, co bude s naší dcerkou poté, až my zeslábneme a zemřeme. Potřebujeme pro ni laskavé a funkční komunitní bydlení rodinného typu. Děsí nás představa, že by skončila v nějakém velkokapacitním ústavu, který nikdy nemůže zajistit patřičnou péči a individuální přístup,” říkají Ján a Lucie Zajícovi, rodiče desetileté dcery s kombinovaným postižením.

 

Jana Stejskalová, Camille Latimier

Klíčová slova: