Česká paraatletická výprava sbírala úspěchy na Grand Prix v Marrákeši

Český tým patřil mezi nejpočetnější evropské výpravy na prestižním mítinku World Para Athletics Grand Prix v Marrákeši, kde se ve dnech 24.–26. dubna představilo přes 330 sportovců z 51 zemí, včetně 22 afrických států. Česká výprava čítala 13 atletů a v silné mezinárodní konkurenci získala celkem 13 medailí, z toho šest zlatých.

 

 

Mezi nejúspěšnější reprezentanty patřili Ondřej Bartošek, Oliver Janouch, Tomáš Horáček, František Serbus a Anna Luxová. Výrazně se prosadily také sestry Absolonovy a závodníci, kteří na mítinku absolvovali tři disciplíny – Aleš Kisý, Michal Vimmer a již zmíněný Tomáš Horáček.

 

Příprava a průběh mítinku

Česká výprava cestovala do Maroka ve dvou skupinách. První část odletěla již 21. dubna kvůli povinné mezinárodní klasifikaci, druhá skupina se připojila 23. dubna. Úvodní dny byly věnovány tréninku a právě klasifikaci, která je nezbytnou podmínkou startu pro atlety s novým nebo přehodnocovaným statusem zdravotního postižení. 

Samotné soutěže probíhaly od 24. do 26. dubna za horkého slunného počasí na stadionu Grand Stade de Marrakech. Organizátoři jako každoročně dbali na přísné dodržování pravidel i antidopingová opatření. 

Medailová bilance a výkony českých atletů

Česká výprava se musela vypořádat nejen s nabitým harmonogramem, ale i s velkou konkurencí – například za domácí Maroko startovalo 48 sportovců, nejvíce ze všech zemí. 

I přesto reprezentanti přivezli domů 13 cenných kovů – šest zlatých, dvě stříbrné a pět bronzových. 

 

Seznam medailistů

 

Zlato:

Ondřej Bartošek (běh na 100 metrů), Oliver Janouch (běh na 200 metrů), Tomáš Horáček (hod oštěpem), František Serbus (hod kuželkou), Anna Luxová (vrh koulí), Martina Absolonová (běh na 400 metrů).

 

Stříbro:

Aleš Kisý (vrh koulí), Pavlína Absolonová (běh na 1500 metrů).

 

Bronz:

Michal Vimmer, Aleš Kisý (oba hod oštěpem), Tomáš Horáček (hod diskem), Martina Absolonová (běh na 1500 metrů), Pavlína Absolonová (běh na 400 metrů).

 

Kompletní výsledky českých paraatletů najdete zde:

https://frmspsh-2025.racetimermorocco.com/en/nations/cze

 

 

Ohlasy z výpravy

Jedním z nejzkušenějších členů českého týmu byl koulař Aleš Kisý, který prostředí stadionu Grand Stade de Marrakech velmi dobře zná. 

„Byly to mé několikáté závody v Maroku. Po organizační stránce je to každý rok nové překvapení, hlavně od rozhodčích. Ale zvládli jsme to, máme mnoho medailí a padly i osobní rekordy,“ zkonstatoval.

Bronzový medailista z paralympiády v Tokiu zároveň patřil k nejvytíženějším členům výpravy. Kromě závodu ve vrhu koulí startoval i v hodu oštěpem a diskem a předvedené výkony hodnotil vesměs pozitivně. 

„Pro mě je ještě začátek sezóny a má příprava se soustředí na mistrovství světa v Indii. Vzhledem k tomu, že jsme sem přiletěli den před závodem a byl tu dvacetistupňový rozdíl oproti Česku, bylo to znát na výkonnosti i energii. Jsem rád, že jsem vybojoval dvě medaile, a předně se nezranil,“ zdůraznil.

Další úspěšná paralympionička z Tokia Anna Luxová ve vrhu koulí poměřila síly s elitní světovou konkurencí, přičemž prokázala stoupající formu a v novém osobním rekordu obsadila první příčku. 

„Cíl byl přehodit devět metrů, což v marockém závodě nejdřív nevypadalo úplně slibně, ale pak jsem posledním pokusem zapsala osobní rekord 9,18 metru. Snad poprvé v životě jsem na začátku sezóny takhle spokojená,“ těšilo ji. 

Zlato získal také sprinter Ondřej Bartošek, účastník loňského mistrovství světa v japonském Kobe, kterému však vítězné oslavy překazilo zranění při běhu v závodě na 100 metrů.

„Běh se mi v rámci možností povedl, předvedl jsem výkon na hranici osobáku, ale natáhl jsem si stehenní sval, takže to nebylo na sto procent,“ vysvětloval.

„Zaběhl jsem jen o čtyři setiny pomaleji, než je můj nejlepší čas. Nebýt té nehody, možná by padl nový rekord,“ doplnil následně.

Češi přicestovali do Maroka se dvěma vedoucími výpravy – Lukášem Dočekalem a Anitou Ešpanderovou. 

Trenérka oddílu atletiky na pražských Vinohradech posléze hodnotila výkony sportovců:

„Tenhle závod jednoznačně ukázal, že příprava sportovců proběhla kvalitně a výkony budou v sezoně postupně stoupat vzhůru. U některých konkrétně k mistrovství světa v Indii. Vezeme třináct medailí a konkurence rozhodně nebyla slabá,“ usoudila. 

Ešpanderová zároveň ocenila výkon sester Absolonových, které startují v kategorii běžkyň s mentálním hendikepem a patři do její tréninkové skupiny.

„Pavlína s Martinou jsou pro mě největším překvapením a zároveň atletkami, od kterých se hodně očekává. Poslední soutěžní den běžely v závodě na 400 metrů a několik minut poté i na 1500 metrů. Bylo to pro ně opravdu těžké, ale obě zazářily,“ těšilo ji.

Grand Prix v Marrákeši bylo pro českou paraatletiku důležitým testem před blížícími se vrcholy sezony. V červenci je na programu mistrovství České republiky v Novém Městě nad Metují, na podzim se pak koná již zmíněné mistrovství světa v Indii a světové hry v Indonésii. 

 

Marek Douda

 

 

Klíčová slova: