Černé předpovědi se naplnily

06.02.2014 11:45

Statistiky Státního zdravotního ústavu v Praze potvrdily, co se tušilo už na sklonku loňského roku. Rok 2013 byl nejhorším od roku 1985, co se nových případů HIV pozitivních v České republice týče. Přibylo jich 235.

Největší naději přinesl rok 2011, kdy počet nově HIV pozitivních klesl a diagnostikováno bylo 153 osob, tedy téměř o 30 méně, než v roce předchozím. Následující roky ale ukázaly, že trend je přesně opačný. V roce 2012 bylo zjištěno 212 HIV+ osob a v tom loňském ještě o 23 více. V České republice je tak celkem 2122 HIV pozitivních a 399 nemocných AIDS.

V roce 2013 byl výsledek zjištěn u 25 žen a 210 mužů, 176 z nich byli muži, kteří mají sex s muži (tzv. MSM). Nejvíce zasaženou skupinou tak zůstávají i nadále MSM, což je ale také zřejmě dáno tím, že vyhledávají vyšetření na HIV častěji než heterosexuálové. Nejvíce HIV pozitivních je i nadále v hlavním městě Praze (1033 osob), následují kraje Středočeský (212), Jihomoravský (163 osob) a Moravskoslezský (132). V přepočtu na 1 milion obyvatel je na tom po Praze (832 osob/milion obyvatel) nejhůře kraj Karlovarský (238 osob/milion obyvatel).

Česká republika i přesto zůstává v počtu HIV+ osob ve zdánlivě lepší pozici, než jiné státy. Může to ale být i tak, že sedíme na časované bombě, která každou chvíli vybuchne – lidé se HIV a AIDS už skoro nebojí. Nechrání se tak a ani nechodí na testy. Skutečná čísla pozitivních tedy mohou být úplně jiná. Odhaduje se, že reálný počet HIV pozitivních může být až pětkrát větší, než kolik uvádějí statistiky.

V tomto směru je nutné apelovat na celou sexuálně aktivní veřejnost, která si často myslí, že HIV je běžnou a vyléčitelnou nemocí, ale především, že oni nejsou skupinou, které by se HIV týkalo. Naše občanské sdružení se o preventivní působení na veřejnost snaží již od roku 1989 a hodlá v tom pokračovat i nadále, neboť právě zveřejněná čísla ukazují, že je stále co dělat.

Július Szabó

tajemník ČSAP, o.s.

Přesné statistiky Státního zdravotního ústavu jsou ke stažení na  webu České společnosti AIDS pomoc.

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Image CAPTCHA
Napište písmena zobrazená na obrázku.