Cenu Olgy Havlové získala Dita Horochovská, zakladatelka projektu SILOU HLASU

Cenu Olgy Havlové udělovanou Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové převzala 23. května 2022 Dita Horochovská. Laureátka ocenění získala za pomoc lidem s omezenou schopností pohybu, kterým předává své zkušenosti s ovládáním počítače prostřednictvím hlasu. Laureátka jako první začala technologie využívat, podílela se na vývoji a stala se jejich každodenní uživatelkou. Během slavnostního udílení v Praze byl oceněn i Martin Škurek, jenž získal Cenu veřejnosti. 

Cenu Olgy Havlové poprvé vyhlásila Olga Havlová v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří i přes svůj handicap nezištně pomáhají druhým, a jsou tak inspirací k překonávání překážek pro ostatní. Olga Havlová se zúčastnila pouze prvního ročníku a po jejím odchodu se Cena stala i vzpomínkou na osobnost, jež se vždy zastávala práv ohrožených občanů.

„Porota Ceny Olgy Havlové vybírala z 15 veřejností nominovaných osobností. Všechny životní příběhy byly velice inspirativní, proto rozhodování nebylo jednoduché. Porota se rozhodla ocenit Ditu Horochovskou za její obrovskou sílu bojovat se svým handicapem a předávání svých zkušeností dalším znevýhodněným lidem,“ uvádí Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. 

Dita Horochovská založila s kamarádem a kolegou Lukášem Srbou spolek SILOU HLASU, který pomáhá lidem s omezenou schopností pohybu naučit se ovládat počítač pomocí hlasu. 

Za dobu existence našeho spolku jsme proškolili více jak 40 klientů z různých krajů České republiky a až na dvě tři výjimky to všichni používají, což je pro nás něco úžasného. Možná to bude pro někoho malý počet, ale jelikož to děláme ve dvou, tak si myslím, že ten počet není úplně špatný. Navíc když klient ovládá počítač hlasem, tak může být třeba i na několik hodin samostatný, takže tím pomáháme i lidem, kteří o naše klienty pečují, vysvětluje Dita Horochovská.  

Laureátka Ceny Olgy Havlové získala bronzovou plastiku „Povzbuzení“ od sochaře Olbrama Zoubka, kterou jí během slavnostního večera předala Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Vojtěch Sedláček, předseda správní rady, a biskup Václav Malý, člen správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Již po šesté nadace udělila v rámci Ceny Olgy Havlové také Cenu veřejnosti. Porota vybrala z nominovaných tři osobnosti, které postoupily do užšího výběru online hlasování.

Cenu veřejnosti získal Martin Škurek, který kromě toho, že pracuje jako poradce v Národní radě osob se zdravotním postižením a odborný asistent na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, pravidelně beseduje jako dobrovolník s klienty denního stacionáře nad různými tématy.

Hlavním mediálním partnerem Ceny Olgy Havlové 2022 je Český rozhlas Radiožurnál a Deník N. Dalšími partnery jsou: Vzlet, Minet Elektro, spol. s. r. o., ČSOB, Mountfield, Rückl, Volvo Car CZ, Auto Průhonice a Radio 1.

Více o Ceně Olgy Havlové najdete zde: www.cenaolgyhavlove.cz.  

 

Barbora Sehnalová 

 

 

 

Klíčová slova: