Blanka Hylanová: Internet a můj handicap

22.03.2010 20:49

Mám tři mladí sourozence. Mám tři děti. Mám šest vnoučat. Mám tatínka, kterému je 87 let. Mám přes 25 let RS. Mám mobil, internet, fotoaparát, PC a tiskárnu. Mám velké štěstí. A chci se o ně podělit.

TATÍNEK VYRŮSTAL BEZ MAMINKY V KOŠÍŘÍCH. BYDLEL S OTCEM U PŘÍBUZNÝCH, KTEŘÍ TOHO TAKÉ MOC NEMĚLI. V 17 LETECH TÁTU ZAVŘELI DO KONCENTRÁKU, PROTOŽE BYL VE SVAZU KOMUNISTICKÉ MLÁDEŽE. PĚT LET POZNÁVAL TEREZÍN, MAUTHAUSEN A SACHSENHAUSEN A PO 5 LETECH ŠEL JEŠTĚ POCHOD SMRTI. NIKDY NEBYL ČAS, KDE BY SE MOHL NAUČIT DÁVAT NAJEVO SVOU LÁSKU.VRÁTIL SE S OTEVŘENOU TBC, TAKŽE NEJENŽE JEZDIL NA LÉČENÍ, ALE NESMĚL SE S NÁMI ANI POMAZLIT. CHTĚL JÍT NA VOJNU, ALE NEVZALI HO. NASTOUPIL TEDY K VNITRU. DĚLAL TAM PŘEKLADATELE KDYŽ SE ZAKLÁDALO. BYL NA VNITRU SKORO DO R.1970. JAKO DUBČEKOVEC A DŮSTOJNÍK BYL EXEMPLÁRNĚ POTRESTÁN. ZLOMILO HO TO. NECHÁPAL, ŽE NÁS MOHLI RUSOVÉ OBSADIT. ŽE UŽ NENÍ KOMUNISTA A ŽE JE BEZ PRÁCE.
 
MAMINKA SE STARALA O DOMÁCNOST A TÁTA S NÁMI CHODIL NA VÝLETY.SNAŽILI JSME SE DĚLAT VŠECHNO SPRÁVNĚ, ALE NĚJAK SE TO TÁTOVI STÁLE NEZDÁLO.VÁŽILI JSME SI HO, MĚLI JSME HO RÁDI. VĚDĚLI JSME, ŽE ON NÁS MÁ TAKÉ RÁD, ALE PŘED OBJETÍM CUKAL. MAMINKA BYLA TMEL, KTERÝ VŠECHNO VYROVNÁVAL.

POŘÍDILI JSME TÁTOVI MOBIL, PROTOŽE TÁTA BYL ?CESTOVNÍ HOLUB?. KDYŽ HO TO CHYTLO, SEBRAL SE A JEL. MOBIL PAK BYL JEDINÉ SPOJENÍ. NĚKOLIK LET PO MAMINČINĚ SMRTI SI TÁTA NAŠEL PŘÍTELKYNI. ON, BÝVALÝ KOMUNISTA ? ONA KATOLIČKA TĚLEM I DUŠÍ. ALE ROZUMNĚLI SI A MY DĚTI MĚLY RADOST, ŽE NEZŮSTAL SÁM. NA JEDNÉ MÉ VÝSTAVĚ SE NA TÁTU OBOŘILA: ?OPRAVDU SI MYSLÍŠ, ŽE TO, CO DĚTI DĚLAJÍ, JE K NIČEMU?? TO SE POPRVÉ NAD SEBOU ZAMYSLEL, VYDRŽELO TO ASI MĚSÍC. ALE I TATO PANÍ ZEMŘELA. A TÁTA NÁS MĚL DÁL ?V ŠUPLÍČCÍCH?. ZAŽÁDAL SI DO DOMOVA DŮCHODCŮ. DOSTAL MÍSTO NA DOBŘÍŠI, KDE JSME HO KAŽDÝ TÝDEN, NA STŘÍDAČKU, NAVŠTĚVOVALI.KDYŽ NĚCO CHTĚL ZAČAL MAČKAT ČÍSLA NA MOBILU, DOKUD SE NETREFIL, ABY ALESPOŇ ŘEKL, ŽE SE NEMŮŽE DOVOLAT. SMS NEUMÍ DODNES.POSTUPNĚ ZAČAL MÍT PROBLÉMY S CHŮZÍ, ALE HŮL HRDĚ ODMÍTAL.

PŘED ROKEM JSME HROMADNĚ SLAVILI JEHO NAROZENINY U BRÁŠKY A FOTILI SE. CHTĚLA JSEM UDĚLAT TÁTOVI, PROTOŽE MU SLÁBL ZRAK, VĚTŠÍ FOTKU. ZADALA JSEM PROTO ÚDAJE DO POČÍTAČE A TISKÁRNA TISKLA A TISKLA A TISKLA?.. JAK JSEM BYLA UNAVENÁ, NECHALA JSEM TISK NA PŮVODNÍ ROZLIŠENÍ..

NEZASTAVILA JSEM JI. DOŠLA JSEM NA DVŮR DPS, KDE BYDLÍM A SEBRALA U POPELNIC ZADNÍ STĚNU OD NĚJAKÉ SKŘÍNĚ. CELOU NOC JSEM LEPILA. VÝSLEDEK? SMĚJÍCÍ SE DOSPĚLÉ DĚTI OKOLO TÁTY V TÉMĚŘ ŽIVOTNÍ VELIKOSTI. 90x120cm. MOJE MLADŠÍ DCERA, KTERÁ MĚ ZA TÁTOU VOZÍ, POVĚSILA TUTO OHROMNOU FOTKU TÁTOVI NAD POSTEL. ČEKALA JSEM, ŽE MI JI VRÁTÍ A PRO JISTOTU JSEM VYTISKLA FOTOGRAFII NORMÁLNÍCH ROZMĚRŮ.

PO TÝDNU SE MŮJ - NÁŠ ? TÁTA ZMĚNIL. VŠEM NÁM PŘES MOBIL ZAVOLAL A OMLUVIL SE, ŽE SI NEVÁŽIL TOHO CO DĚLÁME . PŘESTAL UHÝBAT PŘED OBJETÍM. VYTÁHL NÁS Z ŠUPLÍČKŮ NAPROSTO NEDOKONALÝCH DĚTÍ A VE SVÝCH 86 LETECH, SI DÍKY POČÍTAČI UVĚDOMIL, ŽE HO STÁLE MÁME RÁDI A ŽE DĚLÁME OBČAS I VÍC, NEŽ CO MŮŽEME. DĚKUJI TI TÁTO! A DĚKUJI I TOMUTO POČÍTAČI.