Benefice pro Danu úspěšná

16.12.2013 12:30

Sdružení DMO POBYTY vybralo peníze na rehabilitační pás pro mladou ženu s dětskou mozkovou obrnou.

Osmadvacetiletá Dana Vávrová z Bělé pod Bezdězem je od narození handicapovaná. Má dětskou mozkovou obrnu ve formě kvadruparézy, což je částečné ochrnutí všech končetin. Onemocnění je u Dany spojeno s dalšími přidruženými projevy, například zrakovým postižením. I přes takto rozsáhlý handicap je však Dana veselá holka, co se dokázala na nohy postavit. Bohužel její kolena dostávají velmi zabrat a jejich stav, spolu s ostatními klouby v těle, odpovídá základnímu postižení. V roce 2012 Dana prodělala ortopedickou operaci a s největší pravděpodobností ji ještě nějaké další neminou.
Vloni v prosinci se rozhodlo občanské sdružení DMO POBYTY Daně pomoci a vyhlásilo pro ni veřejnou sbírku na rehabilitační chodící pás do domácnosti. Uplynul rok a sbírka mohla být s radostí ukončena, protože potřebné peníze se podařilo vybrat a potřebný rehabilitační pás za 90 tisíc korun zakoupit. Odborníci po pečlivém posouzení Danina zdravotního stavu vybrali pás Steelflex PT 10, který je jednou z nejúčinnějších pomůcek, díky níž má Dana šanci na zlepšení stavu a zkvalitnění života. Nejedná se o pouhé krátkodobé rozhýbání, ale o celoživotní potřebu udržování pohyblivosti kloubů a celého pohybového aparátu.
 
Vybrat peníze na rehabilitační pás nebyla práce jednoduchá. Předsedkyně občanského sdružení DMO POBYTY, která sama od narození trpí dětskou mozkovou obrnou, spolu s desítkami svých dobrovolných spolupracovníků objížděla po celý rok nejrůznější akce v okrese Mladá Boleslav, na kterých se svým stánkem prodávala tužky na podporu sbírky. Řada dalších jednotlivců i firem přispívala na sbírkové číslo účtu. Poděkování za pomoc při organizaci sbírky patří především Heleně Šádkové ze společnosti Help Centrum, s r. o., dále náměstkovi mladoboleslavského primátora Adolfu Beznoskovi, programovému řediteli Rádia Signál (dříve Jizera) Luboši Dvořákovi a spoustě dalších dobrovolníků z řad členů sdružení DMO Pobyty o.s.
 
Výběrem peněz na rehabilitační pás pro Danu Vávrovou však možnost finančně přispět sdružení nekončí. Organizace nadále potřebuje finance na realizaci svých pobytů, které pořádá několikrát do roka na různých místech ČR. Ačkoliv asistenti na pobytech (z nichž každý má 24 hodin denně na starosti jednoho klienta) dělají svou práci dobrovolně, bez finančních nákladů se pobyty neobejdou. Finance jsou potřeba například na cestovné či materiál v souvislosti s doprovodným programem pro klienty.
 
Kateřina Maxová

Co pro Danu rehabilitační pás znamená? O tom vypovídá dopis její matky Dany Šabatové:
Poděkování za charitativní akci BENEFICE PRO DANU
Chtěla bych touto cestou velice poděkovat všem, kteří se jakoukoliv částkou podíleli na pořízení RHB chodícího pásu pro mou dceru  Danu Vávrovou.
Pořízení pásu byla pro naši rodinu jenom nereálná utopie. Do doby, než se objevily dvě úžasné ženské, pro které to byla výzva. Netušila jsem, jaká je to mravenčí práce, kolik času musela Katka Maxová z organizace DMO POBYTY Daně věnovat a hlavně, kolik času musela Helena Šádková ukrást své rodině, aby mrzla venku na sněhu a prodávala tužky. Peníze na pás se vybíraly rovný rok a nyní, opět v předvánoční době, se konečně podařilo sehnat celou sumu.
RHB pás má již v současné době Dana doma, ve svém pokoji a pravidelně na něm procvičuje chůzi.  Víme, že chodit se dá prakticky všude, ale pro někoho, pro koho je chůze možná pouze s berlemi, bez držení se ve stoji neudrží a kdo je silně slabozraký, pro toho je také chůze v terénu velice obtížná. Dana musí sledovat okolí, aby nespadla, nenarazila, aby se ji nepodsmekly  berle – a potom není možné soustředit se na to, aby byla narovnaná, aby správně zdvihala nohy, apod. Věříme, že každodenní trénink v chůzi Daně pomůže, jak s nácvikem chůze, rehabilitací svalů, tak i s nácvikem rovnováhy.
Pro nás je to obrovský vánoční dárek a splněný sen. Víme, že se na akci skládali stovky lidí, desítky firem, rádio Jizera i město Mladá Boleslav, ale bez Katky a Heleny by se celá akce nikdy neuskutečnila a proto ten největší dík patří především jim.
 
Dana Šabatová, matka Dany Vávrové
Bělá pod Bezdězem
V Bělé pod Bezdězem, dne 9. prosince 2013

 
 
Klíčová slova: