Baha naslouchadlo už i v ostravské fakultní nemocnici

04.02.2014 16:25

Drahomíra RAČÁKOVÁ, moderátorka:
Lékaři ostravské fakultní nemocnice dokončili po 6 týdnech unikátní zákrok u neslyšícího pacienta. Speciální Baha naslouchadlo, které výrazně zlepší sluch, ode dneška používá Marcela Otypková. Až dosud museli nedoslýchaví lidé z Moravskoslezského a Olomouckého kraje jezdit za touto operací do Prahy.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka:
Marcela Otypková trpí od dětství záněty ucha, na pravé neslyší vůbec, na levé minimálně. Klasické naslouchadlo ale mít nemůže, Baha ano.

Jiří SKŘIVAN, ORL klinika, FN Motole /natočeno 14. 2. 2012/:
Baha funguje na tom principu, že zachycuje zvuk z okolí a ve formě vibrací, na které je přeměňuje, je přenáší na kost a kostí jsou ty vibrace přenášeny na vnitřní ucho.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka:
Na dnešní den musela Marcela Otypková čekat dlouhých 6 týdnů, až se jí zahojí operační rána. Na šroub, který má v kosti, jí teď připevní hlasový procesor. Jestli přístroj opravdu funguje, jak má, pak prověřila až speciální zvuková kabina. Baha naslouchadlo implantují lékaři ve světě už 20 let, v Česku 3.

Marcela HAVLÍKOVÁ, lékařka kliniky ORL, FN Ostrava:
Jediné pracoviště, které je u nás, tak je to Fakultní nemocnice Motol, kde vlastně je dětské centrum a pro dospělé pacienty. A my jsme vlastně začali teprve letos.

Marcela OTYPKOVÁ, pacientka:
Teď mám takový pocit, že jsem šťastná, slyším ostatní zvuky, slyším dokonce zvuky i zvenku, takže si myslím, že ten život bude úplně o něčem jiném než byl.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka:
Paní Marcela by na kontrolu měla přijít asi za měsíc a pokud nebudou žádné problémy, do foniatrické ambulance bude v budoucnu chodit jednou ročně. Iva Bartoňová, Česká televize, Ostrava.

Klíčová slova: