Amelie pořádá Tulipánový měsíc

09.02.2013 17:21

Zaměřit pozornost na péči o kvalitu života onkologicky nemocných, ale také jejich rodin a blízkých, má charitativní projekt Tulipánový měsíc, který letos prvním rokem uspořádá občanské sdružení Amelie.V rámci slavnostního zahájení, které proběhne 1. března 2013 v Galerii KusKovu v Praze, bude představena podoba Ceny Amelie, která bude udělována od roku 2014 za přínos v oblasti psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Následovat bude dražba návrhů na tuto cenu, šperků a objektů, které věnovali výtvarníci spolupracující s Galerií KusKovu, aby výtěžek podpořil činnost Amelie, o.s.

Cena Amelie, jejíž podoba bude v rámci zahájení Tulipánového měsíce vyhlášena, bude od roku 2014 udělována skupinou odborníků z oblasti zdravotnictví, sociologie, etiky a psychosociální pomoci (Např. Doc. Petra Tesařová, MUDr. Ivana Kořínková, PhDr. Bohumila Baštecká) především jako poděkování, inspirace a upozornění na to, co se daří v oblasti, která je v rámci systému českého zdravotnictví dosud odsouvána na okraj zájmu. Je to s podivem, protože její finanční náročnost je oproti nákladům na léčbu zanedbatelná a zahraniční výzkumy dokazují, že má zásadní vliv na průběh a efektivitu léčby. (Pozvánka na slavnostní zahájení 1. března 2013 je v příloze.)
Do soutěže o podobu ceny Amelie, vyhlášené občanským sdružením Amelie, Galerií Kuskovu a společností ASSO, bylo přihlášeno 26 návrhů. Ty jsou nyní k vidění v rámci putovní výstavy v prostorách ASSO, s.r.o.,Biskupská 8, Praha 1. Vítězný návrh Davida Kačaby, studenta Atelieru Designu prostředí Fakulty umění a architektury TU v Liberci, byl vybrán na základě hlasování veřejnosti, která byla vzácně ve shodě s odbornou porotou. V čele poroty byla Mgr.A. Leona Matějková, která k tomu říká: Vyhrál ten nejlepší návrh, nejedná se tu jen o hru s tvarem tulipánu, ale je to skutečná Cena, která ponese příběh a přesah.“
Více na:  www.amelie-os.cz, www.kuskovu.cz
Tulipánový měsíc letos poprvé, ještě jako lokální projekt, oslovil firmy, školy a občany především z Prahy 8 a přilehlých částí. Zakoupením kytic tulipánů od partnera projektu Studia La Florista přispívají na bezplatnou psychosociální pomoc v Centru Amelie. Kytice kupují také pro onkologické kliniky, kde potěší pacienty i personál. V  průběhu března je v Centru Amelie v Praze 8 – Karlíně připraven speciální program pro širokou veřejnost. „Tulipán je v logu Amelie, vnímám ho jako symbol jara a naděje, křehké krásy a radosti, kterou můžeme potěšit sebe i ostatní. Doufám, že v příštích letech se nám podaří s pomocí dalších květinářství s tímto projektem oslovit celou Prahu i další části naší republiky.“ říká Pavla Tichá ředitelka Amelie. Více na www.amelie-os.cz/tulipanovymesic
Amelie, o.s. již sedmým rokem pomáhá onkologicky nemocným a jejich blízkým překonávat nejrůznější zátěžové situace, které v souvislosti s onemocněním vyvstanou a to před, v průběhu i po skončení léčby. Činnost odborníků v Centrech Amelie v Praze, Olomouci a Rakovníku doplňuje telefonní linka a internetová poradna. Amelie dále rozvíjí dobrovolnický program specializovaný na onkologii a akreditované vzdělávání zaměřené na oblast psychosociálních potřeb onkologicky nemocných a jejich blízkých.

Soňa Priknerová

Klíčová slova: