ADRA v Ostravě otevírá již čtvrtý charitativní obchod

Hlavním cílem je z výtěžku prodeje podporovat a rozvíjet dobrovolnické aktivity ve městě.

Síť tří stávajících obchodů doplní v pondělí 29. 5. nový charitativní ADRA obchod v centru Ostravy na Poštovní ulici. 

První charitativní ADRA obchod otevřelo dobrovolnické centrum již v roce 2016 v Ostravě-Vítkovicích. Postupně vznikl ADRA obchod na Sokolské ulici a v Porubě na Hlavní třídě. A nyní zve ostravská ADRA veřejnost na slavností otevření, již čtvrtého obchodu, které proběhne příští pondělí ve 12.00 hod. na Poštovní ulici č. 1118/10. 

„Důvody, proč lidé do našich ADRA obchodů chodí, jsou různé. Může to být šetrnost vůči planetě, ale i peněžence. Motivem může být i složitější ekonomická situace rodiny, touha objevit něco originálního nebo chuť pomáhat dobré věci. Ve zkratce by se dalo říct, že darováním či nákupem mohou naši zákazníci pomáhat hned třikrát. Dávají druhou šanci věcem, druhou šanci lidem a zároveň podpoří dobrovolnictví“, objasňuje smysl ADRA obchodů jejich vedoucí, Irena Vyhlídalová.   

 A jak celý proces funguje? Charitativní ADRA obchody přijímají nejenom zachovalé oblečení, ale i boty, hračky, dětské knížky, nádobí či další potřeby do domácnosti. Pro své zákazníky mohou mít tyto obchody hned několik benefitů. Tím nejčastějším je obvykle potřeba zbavit se nepotřebných věcí a zároveň podpořit dobrou věc. ADRA totiž z prodeje financuje své vlastní dobrovolnické aktivity.

Stále více zákazníků však uvažuje i ekologicky. Stovky tun oblečení, které by jinak skončilo na skládkách a zatížilo naši planetu, se dostává zpátky do oběhu k lidem, kteří je ještě využijí. Na vzestupu jsou i další moderní trendy, jako například upcyklace, kdy lidé z vyřazeného šatstva nebo produktů, které se v obchodech prodává, vytvářejí nové moderní designové kousky.  

Neméně podstatný je i sociální rozměr charitativních obchodů, ve kterých ADRA ve spolupráci s Úřadem práce pomáhá zapojit dlouhodobě nezaměstnané do pracovního procesu.  Rovněž provozuje i dva sociální šatníky. Ty jsou určeny všem, kteří se ocitli v nelehké životní situaci. Na základě potvrzení z úřadu zde mohou například lidé bez domova, v tíživé finanční situaci či osoby propuštěné z výkonu trestu, dostat jednorázovou materiální pomoc. 

Katarína Kijonková 

 

 

Klíčová slova: