Aktuálně

Osm technologických tipů, které nevidomým výrazně ulehčí život

24.11.2020 19:44

V České republice žije zhruba 85 000 lidí se zrakovým postižením, kteří denodenně naráží na překážky v důsledku svého postižení. Přitom existuje spousta technologií a aplikací, které zrakově handicapovaným pomáhají bariéry překonat, ať už při komunikaci, cestování, vyhledávání informací nebo finančních záležitostech. České startupy – Twisto, Reservio a Qerko vytvořily společně seznam s technologickými tipy, které pomohou nevidomým stát se v životě víc soběstačnými.

Podpořme vznik bezpečných setkávacích prostor pro starší lidi a jejich blízké, vyzývají organizace

24.11.2020 19:36

K nejzávažnějším problémům tzv. lockdownu patří izolace starších lidí vystrašených mediální prezentací a doporučením nevycházet. U mnohých se zhoršilo duševní zdraví i tělesná zdatnost, kondice, schopnost chůze a závažně se narušily mezigenerační vztahy. Organizace ŽIVOT 90 a Gerontologický institut vyzývají ředitele a ředitelky pečujících zařízení, aby situaci řešili ve prospěch svých klientů a klientek, například vytvořením bezpečných setkávacích prostor. 

Lidé se bojí chodit k lékaři kvůli covidu-19. Jejich nemoci ale nečekají až pandemie pomine

24.11.2020 13:24

Lidé se bojí zajít k lékaři či do nemocnice – sice už méně než jaře, ale přesto. Stovky jich tak zanedbávají péči o svá chronická onemocnění, nebo dokonce propásnou šanci zavčas objevit, co je trápí. Situaci neprospívá ani zabrzdění péče o chronické pacienty a přesun řady specialistů na „covidová“ oddělení. Například v gastroenterologii se tento propad péče zřejmě již nedožene. Strach je podle lékařů přitom zbytečný – včasný záchyt příčin potíží umí lidem zachránit život, stejně tak pravidelné kontroly pacientů s chronickými nemocemi.

Pacienti s plicními potížemi by měli během pandemie dbát zvýšené opatrnosti

22.11.2020 17:44

Virus covidu-19 napadá buňky plic i dýchacích cest, proto je obzvlášť nebezpečný pro pacienty s chronickou obstrukční nemocí. Těm tak při nákaze hrozí vážné komplikace i dlouhodobé problémy. Jen v Česku aktuálně žije přibližně čtvrt milionu lidí s diagnózou CHOPN. Vojenská zdravotní pojišťovna připomíná důležitost prevence u příležitosti Světového dne chronické obstrukční nemoci.

Onkologické onemocnění ovlivňuje spánek

16.11.2020 19:01

Amelie, z.s. realizovala dotazníkové šetření mezi onkologicky nemocnými v ČR a má již první výstupy. Z výzkumů v zahraničí vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice dosud chyběly, nyní se situace mění. Výsledky naznačují, že jsme na tom velmi podobně. Spánek je téma, které by nemělo zůstávat stranou.

Až čtvrt milionů Čechů žije s nediagnostikovaným diabetem

15.11.2020 9:11

V sobotu 14. listopadu si již potřicáté připomeneme každoroční Světový den diabetu, který je věnován osvětě a prevenci této civilizační nemoci. Jen v Česku se s diabetem aktuálně léčí téměř milion pacientů a dalších 250 tisíc Čechů s ním podle odhadů odborníků žije nevědomky. Vojenská zdravotní pojišťovna proto upozorňuje na rizikové faktory a radí, jak na prevenci.

Mezinárodní den nevidomých letos slavíme ve stínu pandemie

12.11.2020 10:42

Na zítřek, tedy 13. listopad, připadá Mezinárodní den nevidomých. Zároveň je čtvrtek Světovým dnem laskavosti, což nám připomíná, že zrakově postižení potřebují podporu vidomých, zvlášť za pandemie koronaviru. Nevidomí jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy, protože při pohybu ve veřejném prostoru využívají také hmat, například když hledají kliku od dveří nebo ceduli s odjezdy MHD. Text na ní si přečtou pomocí aplikace v mobilu, s telefonem tedy na veřejnosti manipulují častěji než vidoucí, což také zvyšuje riziko nákazy virem.

Telefonní linky ke koronaviru a Covid-19 s přepisem řeči operátorů nyní přehledně na jednom místě

12.11.2020 9:50

Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo v těchto dnech nový portál obsahující aktuální informace k problematice koronaviru a onemocnění Covid-19. V sekci Pro osoby se zdravotním postižením  uvádí mimo jiné seznam informačních telefonních linek, které mohou osoby se sluchovým postižením kontaktovat s využitím doslovného přepisu řeči operátorů v reálném čase.  

Stránky