33. ročník Týdnů pro duševní zdraví se zaměří na příběhy lidí s duševním onemocněním

V sobotu 10. září startuje již 33. ročník největší tuzemské osvětové kampaně zaměřené na duševní zdraví a lidi s duševním onemocněním. Kampaň, kterou od roku 1990 organizuje a zastřešuje Fokus Praha, potrvá čtyři týdny a vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví.

„Nejistota, která nás v poslední době provází, i konkrétní socioekonomické dopady přicházejících krizí vyvolávají v lidech ve stále větší míře dosud nepoznané úzkosti a další projevy psychické nepohody. Týdny pro duševní zdraví jsou kampaní, která nás má mj. povzbudit v péči o vlastní duševní zdraví a zdraví našich nejbližších. I proto jsme se letos hodně zaměřili na příběhy lidí, jimž duševní onemocnění vpadlo do života a totálně jim ho změnilo. Takováto zásadní změna totiž může postihnout kohokoliv z nás nebo z našich blízkých. Proto podporujeme plnohodnotný život lidí se zkušeností s duševním onemocněním a snažíme se vyvracet mýty a předsudky, které jsou s těmito životními peripetiemi po léta spojovány,“ říká k hlavním cílům kampaně Týdny pro duševní zdraví generální ředitel Fokusu Praha Petr Hudlička.           

I letos má veřejnost v rámci čtyřtýdenní kampaně možnost vybrat si z širokého programu vzdělávacích a kulturních akcí, které neprobíhají pouze v Praze, ale i v celé řadě dalších měst.  Celorepublikový přehled akcí zaměřených na téma duševního zdraví je umístěn na webových stránkách tdz.cz. Akce pořádané přímo Fokusem Praha jsou shrnuty zde.   

Fokus Praha spolu s dalšími organizacemi představí své služby např. hned v sobotu 10. září v rámci Karlínského dnu pro duševní zdraví. Pražané se budou moct seznámit s programem Fokusu Praha dostuduj.fit, zaměřeným na podporu studentů středních a vysokých škol z Prahy, kteří se během studia dostanou do psychické nepohody. Na Karlínském náměstí, kde se akce koná, budou také zástupci Komunitního centra Dílna Fokusu Praha, volnočasového klubu nejenom pro lidi s duševním onemocněním, ale i širokou veřejnost.

Další služby, jež Fokus nabízí, se představí v rámci dnů otevřených dveří nebo během různých veřejných prezentací (viz např. infostánek Centra duševního zdraví pro Prahu 9 před Poliklinikou Prosek dne 21. 9.).  

S příběhy lidí s duševním onemocněním se veřejnost může seznámit ve Studiu ALTA (15. 9.) během dní plných workshopů, výstav či různých uměleckých performance (viz celý program zde), dále v Městské knihovně Praha (22. 9.) nebo v kavárně Liberál (10. 10.), kde proběhnou projekce a související debaty s protagonisty krátkých dokumentárních filmů. Beseda s peerem, tedy s člověkem, který vlastní zkušenost s duševním onemocněním zúročuje v komunitních službách, konkrétně v Komunitním týmu Dolní Povltaví, se chystá v Městské knihovně Roztoky (4. 10.).

Za pozornost také stojí příběhy klientů využívajících služby Fokusu Praha ve Středočeském kraji, které se objeví na letácích v místních kavárnách v Benešově, Kladně, Brandýse nad Labem, v Roztocích nebo Mělníku. Tyto příběhy jsou dostupné také online na adrese fokus-praha.cz/pribehy-klientu.      

Jiří Hovorka

 

 

 

Klíčová slova: