Aktuálně

Festival Colours of Ostrava opět bez bariér

20.05.2024 16:41

I letos nabídne festival Colours of Ostrava zdravotně znevýhodněným návštěvníkům nadstandardní servis. Ke standardnímu servisu již několik let patří zvýhodněná cena vstupenky pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P, u ZTP/P doprovod zdarma, speciální tribuny, bezbariérová přeprava v rámci města Ostravy či možnost objednat si vyškoleného asistenta. K novinkám letošního roku bude patřit „Relax zóna Colours bez bariér“, kde mohou návštěvníci se zdravotním znevýhodněním nalézt prostor pro odpočinek a relaxaci.  

Lidé se stydí za migrénu, společnost se jim posmívá. Ukázal to nový průzkum pacientské organizace

20.05.2024 14:04

Nepopsatelná bolest hlavy, zvracení, závratě, přechodná ztráta zraku – tyto a další příznaky zažívá několikrát do měsíce přes milion lidí s migrénou. Přestože je migréna jako nemoc známá, pacienti se stále setkávají s odsuzováním, nepochopením, a to občas i ze strany zdravotníků. „Je to jen bolest hlavy,“ slýchávají. Drtivá většina lidí s migrénou tak nemoc tají, protože se bojí výsměchu. Vyplývá to z čerstvého průzkumu pacientské organizace Migréna-help, kterého se zúčastnilo více než 500 respondentů. 

Vyléčení onkologičtí pacienti získávají rovný přístup k finančním službám

19.05.2024 17:15

Životní pojišťovny nebudou u onkologických pacientů, u nichž uplynul určitý počet let od ukončení léčby, přihlížet k předchozímu onemocnění. Česká asociace pojišťoven na základě předchozí dohody s Ministerstvem zdravotnictví a pacientskými organizacemi vypracovala standard ke spravedlivému přístupu k osobám, které prodělaly onkologické onemocnění, v případech, kdy žádají o individuální životní pojištění pro případ smrti. Tento standard akceptovalo již 10 životních pojišťoven.

Centra duševního zdraví – pilíř reformy péče o duševní zdraví nabízející lidem komplexní sociálně zdravotní podporu

14.05.2024 13:17

Aliance center duševního zdraví  (ACDZ) představila během Evropského týdne duševního zdraví souhrnná data o fungování center duševního zdraví (CDZ) v České republice. Ta patří již několik let k základnímu pilíři tuzemské reformy péče o duševní zdraví, byť jejich další rozvoj zabrzdila covidová pandemie a momentální odklon od národního akčního plánu pro duševní zdraví

Prevence poranění míchy: nejen ve školách, ale i v moderní technologii

13.05.2024 12:16

Projekt CZEPA „BanalFatal!“, který působí již řadu let a předchází zbytečným poraněním míchy, a moderní technologie od ÁMOS vision teď společnými silami intervenují ve školách. Od měsíce května je možné získat na 368 moderních tabulích v celé ČR informace o projektu prevence úrazů páteře a míchy „BanalFatal!“. 

Týden rané péče: Proč je v životě dítěte důležitých prvních 1000 dní?

11.05.2024 20:16

Od 13. do 19. května 2024 proběhne už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden bude zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte byla zahájena včas. A také jak klíčová je v tomto kontextu spolupráce rané péče s pediatry.

Raná péče pro jedno dítě vyjde ročně na 80 tisíc korun. Pro rodiny dětí s postižením má nedocenitelný význam

09.05.2024 15:18

Státem garantovaná raná péče představuje pro rodiče významnou pomoc v prvních měsících a letech po zjištění závažné diagnózy jejich dítěte. Náklady jsou pokryté z veřejných prostředků přibližně ze 60 až 70 %, se zbytkem pomáhají dobročinné organizace, firmy i jednotlivci. V loňském roce Nadace Leontinka mezi vybrané poskytovatele rané péče rozdělila přes 3,5 milionu korun. 

Podcast Nezlomní: rozhovory s lidmi, kteří se nenechali zlomit nepřízní osudu

06.05.2024 9:09

Audio a video podcast nabízí příběhy lidí, kteří bojovali s nepřízní osudu, ale dnes žijí spokojený život. Co jim pomohlo a jak těžkosti vypadaly, na to se ptá zkušená moderátorka a psychoterapeutka Ester Janečková. Hosté sdílí své silné osobní příběhy a prožitky, motivují ostatní k tomu, aby zůstali sami Nezlomní.

Úřad práce nabízí lidem až 50 000 Kč na vzdělávání. Přehled kurzů a rekvalifikací je dostupný online

04.05.2024 12:25

Během následujících 16 měsíců chce Úřad práce ČR proškolit a rekvalifikovat v digitálních dovednostech cca 100 000 lidí. Dosud kurzy úspěšně absolvovalo zhruba 13 000 zájemců. Prostřednictvím vzdělávacího e-shopu www.jsemvkurzu.cz úřad v současnosti nabízí více než 1 700 kurzů digitálního vzdělávání a rekvalifikací, a to všem zájemcům – zaměstnaným i nezaměstnaným. Na digitální vzdělávání svých občanů má Česko k dispozici 5,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy, který financuje Evropská unie. 

Stránky