Monitoring médií

Paralympici z Hvězdy odlétají do Londýna. Snad pro medaile

04.02.2014 16:25

PARDUBICE Jestliže na letních olympijských hrách v Londýně soutěžilo osm sportovců, kteří mají s krajem společné alespoň to, že se v něm narodili, na následné paralympiádě v témže dějišti se představí dvojice, jejíž vazby na Pardubice jsou velmi úzké. Martin Němec i Jan Vaněk, kteří dnes odletí v doprovodu své trenérky Evy Hrdinové za kanál La Manche, totiž závodí za místní atletický oddíl Hvězda SKP.

Mobilní aplikaci vám může předepsat lékař a zaplatit pojišťovna

04.02.2014 16:25

Populární smartphony dnes slouží mnoha lidem jako pomocník pro ukrácení volného času. Někteří lidé přesto věří, že jejich skutečný potenciál ještě nebyl dosud zcela odhalen. Doba, kdy na vašem telefonu bude možná záviset váš vlastní život se blíží.

Málo sportu a tučná jídla. Špatný životní styl stojí Česko 30 miliard

04.02.2014 16:25

Ročně až 30 miliard korun, což je zhruba desetina peněz českého zdravotnictví, by se podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) ušetřilo, kdyby Češi žili zdravěji. Jen léčba nemocí z kouření stojí osm miliard ročně. Zkušenosti s ním má přes polovinu třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých. Nadváhou či obezitou trpí pětina chlapců a desetina dívek, tři čtvrtiny si kila navíc nesou do dospělosti. Tři čtvrtiny dětí nemá ani hodinu pohybové aktivity denně, u počítače ale sedí denně dvě hodiny.

Kavárna zaměstnává duševně nemocné

04.02.2014 16:25

Pardubice – Pobočka občanského sdružení Péče o duševní zdraví otevřela nově zrekonstruované prostory chráněné kavárny a dílny s obchodem Střediska Výměník.

Postižení protestovali na úřadech práce

04.02.2014 16:25

Zdravotně postižení dnes na úřadech práce protestovali proti sociální reformě. Hromadně přišli zažádat o příspěvek na mobilitu. K akci je vyzvala Národní rada osob se zdravotním postižením. Dávky vyplácí nově úřad práce a zdravotně postižení mají peníze dostávat nikoliv ročně, ale měsíčně. Na nepřipravenost úřadu upozornili i v Plzni. Někteří vozíčkáři se k přepážkám nedostali vůbec.

Dušan Ščambura: Je proti čemu protestovat, ale ne na úřadech práce

04.02.2014 16:25

Šumperk – K protestu na úřadu práce se nepřipojil ani známý šumperský masér a předseda sociální komise města Dušan Ščambura, který se po úrazu v roce 1994 pohybuje jen na invalidním vozíku. O výzvě k protestu formou hromadného nástupu k žádostem o dávky na mobilitu nevěděl. "Dopoledne mi to volala jedna členka komise a ptala se, jestli se ho zúčastním.
Vůbec jsem netušil, na co se ptá," řekl Dušan Ščambura.

Od ledna letošního roku vešel v platnost nový zákon o zaměstnanosti

04.02.2014 16:25

Příjemný večer, milí posluchači. Český rozhlas 6 nabízí padesátiminutový diskusní pořad Studio STOP. Jeho pokud možno nerušený poslech přeje od rozhlasového mikrofonu Jarmila Balážová. V režii se dnes o technické odbavení pořadu postarají Jitka Procházková a Jarka Tvrzníková.

Protest handicapovaných. Postižení na úřadech práce

04.02.2014 16:25

Úřady práce po celé republice dnes zaplnily stovky lidí s handicapem. Vyslyšeli tak výzvu Národní rady postižených, aby přišli hromadně žádat o příspěvek na benzin. Ten je podle sociální novely nižší než v loňském roce. Podáním hromadných žádostí protestovali taky proti změně termínu jeho výplaty. K žádnému většímu kolapsu ale dnes na úřadech nedošlo, jen v Praze někdo okradl dva seniory.

Klienti Oázy si zkoušejí skutečnou práci za mzdu

04.02.2014 16:25

Zábřeh – Pan Alan trpí schizofrenií a od roku 2008 dochází do denního centra Oáza, které v Zábřehu provozuje Charita. Vždy velmi chtěl pracovat, například roznášet reklamní letáky. Jeho šance na uplatnění na trhu práce je ale téměř mizivá. Loni v srpnu dostal příležitost díky projektu Také chceme šanci, na který Charitě přispěla Nadace OKD. Pět hendikepovaných klientů Oázy si tak může vyzkoušet skutečnou práci za mzdu.

Úřady práce zavalili handicapovaní

04.02.2014 16:25

Úřady práce po celé republice zaplnily stovky lidí s handicapem. Mimo jiné žádaly o příspěvek na benzin, který je nižší než loni. Podáním hromadných žádostí protestovali také proti změně termínu jeho výplaty. Ministerstvo práce přiznává, že čas na přechod na nový systém byl napjatý. Úřady ho ale podle něj zvládly dobře a žadatele o příspěvek ujišťuje, že dávky bez větších potíží dostanou. Velké komplikace ani úředníci nezaznamenali, jen v Praze někdo dva důchodce okradl.

Šéf úřadu práce: Zvládneme to. Musíme

04.02.2014 16:25

PARDUBICE Plánovanému hromadnému nájezdu zdravotně postižených na úřad práce přišel včera přihlížet také šéf pardubického úřadu práce Petr Klimpl. Mohl být klidný. Na kontaktní místo na náměstí Republiky dorazilo kolem deváté dopolední pět vozíčkářů a o něco víc jinak zdravotně postižených. "Od těchto lidí to nebereme jako protest, ale jako fakt. Prostě přišli klienti a my je obsloužíme. Je to nová práce, kterou musíme zvládnout," říká Klimpl.

Handicapovaní přicházejí na úřady práce pro příspěvek na mobilitu

04.02.2014 16:25

Lidé s handicapem se dnes můžou připojit k protestu proti změnám v systému vyplácení dávek. Vyzvala je k tomu rada postižených. Kritiku sklízí především sloučení dosavadních příspěvků na provoz auta a dopravu do jediného - na mobilitu. Jde o částku 400 korun měsíčně, a to podle šéfa rady Václava Krásy znamená, že mnozí potřební budou dostávat míň než dosud, protože benzin a doprava zdražují. Dřív navíc mohli žádat o peníze kdykoliv během roku a celou sumu dostali naráz. Kolik lidí vyslyšelo výzvu, aby dnes přišli požádat o příspěvek na mobilitu? Podívejme se třeba do Ostravy, tam je redaktor Martin Knitl. Dobrý den.

Letos se v ulicích objeví několik desítek koledníků, kteří vybírají peníze na charitu

04.02.2014 16:25

Rychnov nad Kněžnou – Každoroční Tříkrálová sbírka, která odstartuje v pátek, se ve Stacionáři svatého Františka v Rychnově nad Kněžnou koná letos již po dvanácté. Výtěžek Tříkrálové sbírky bude použit na podporu činnosti charity pro lidi s mentálním postižením, kombinovaným postižením a seniory, rodinám s více dětmi ve městě a regionu a rodinám s postiženým dítětem či rodinám v nouzi.

Tři králové: koncerty i svařák

04.02.2014 16:25

Na Vysočině chystají pořadatelé několik Tříkrálových sbírek příjemnou formou. Kupříkladu během hudebních vystoupení i ochutnávání vína.

Handicapovaní protestovali proti reformě sociálního systému

04.02.2014 16:25

Handicapovaní dnes protestovali proti reformě sociálního systému. Od ledna si lidé nově chodí pro sociální dávky na úřady práce, kde se tvoří dlouhé fronty. A ty dnes byly ještě o něco delší. Šéf Národní rady zdravotně postižených Václav Krása totiž vyzval handicapované, aby si hromadně na úřadech požádali o příspěvek na mobilitu. Chce tak protestovat proti některým ustanovením sociální reformy.

Strážníci v Krnově zřídili zvláštní telefonní linku pro nedoslýchavé

04.02.2014 16:25

KRNOV – Novinku, která má zvýšit bezpečnost lidí nedoslýchavých, neslyšících a se zbytky sluchu, zavedla Městská policie (MP) v Krnově. Jedná se o zřízení speciální telefonní linky mobilního telefonu, jejímž prostřednictvím se mohou lidé se sluchovým postižením spojit za pomoci SMS zprávy se stálou službou operačního střediska krnovských strážníků.

Charita poradí lidem s péčí o nemocné a umírající

04.02.2014 16:25

OSTRAVA Novou službu nabízí Charita Ostrava lidem, kteří v domácím prostředí pečují o dlouhodobě nemocné nebo umírající blízké. "Pro zájemce připravila pravidelný seminář, na němž se dozví nejen řadu informací, ale jeho součástí jsou i praktické ukázky," řekl mluvčí Charity Ostrava Dalibor Kraut.

V Kladrubech plavali znovu kanál La Manche

04.02.2014 16:25

Region – Už posedmé se vnořili do bazénu kladrubského rehabilitačního ústavu účastníci štafety složení nejen z klientů ústavu, aby zdolali vzdálenost rovnající se maratonu mezi francouzským a britským pobřežím.

Koukat by se mělo

04.02.2014 16:25

U počítače se zrak nekazí a mrkev na oči nezabírá. Jiří Pašta, přednosta Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha, vyvrací rozšířené mýty.

Chlapci pomůže jen drahá léčba, pojišťovny ji nehradí

04.02.2014 16:25

Havlíčkův Brod – Pomozte našemu Kubíčkovi k uzdravení, prosí rodina Kunáškových z Havlíčkova Brodu. Jakubovi je tři a půl roku a trpí dětským autismem. Pomoci mu může jen speciální léčba, kterou ale podle rodičů zdravotní pojišťovny nehradí.
"Kubíčkovi byl ve dvou a půl letech diagnostikován dětský autismus. V našem zdravotnictví nám nebyli moc nápomocni a po radě jedné paní doktorky, abychom dali syna do ústavu, jsme začali o to víc bojovat za jeho uzdravení," vysvětlila Jakubova matka Petra Kunášková.

Starosta: Chceme jít v sociálních a zdravotních službách lidem naproti

04.02.2014 16:25

Radnice Prahy 10 již delší dobu usiluje o to poskytovat lidem v desáté městské části nadstandardní zdravotní a sociální služby. V těchto dnech se také připravuje speciální brožura, která mapuje nabídku těchto služeb na desítce a která bude v dalších měsících k dispozici zájemcům o jejich využívání. Informace z ní jsou přetištěny i v tomto zvláštním vydání novin Praha 10 tak, aby z nich měl užitek každý jejich čtenář. Podle starosty Milana Richtera totiž tyto nabízené služby oslovují nejen adresně jejich příjemce, tedy seniory nebo nemocné, ale reálně všechny zdejší občany včetně těch v produktivním věku. Proč?

Kapela Tap Tap: Dvojka patří k tomu nejhezčímu v Praze

04.02.2014 16:25

Skupina Th e Tap Tap, která vznikla na půdě Jedličkova ústavu, hraje pod vedením dirigenta Jiřího Ornesta 14 let. Má za sebou řadu tuzemských i zahraničních vystoupení. Jak kapela vznikla, jak volí písně do svého repertoáru nebo co si myslí o bezbariérovosti Prahy 2, jsme se zeptali tiskového mluvčího a člena kapely Ladislava Angeloviče.

Poznávej se: dotýkat se exponátů je nutné

04.02.2014 16:25

Znáte rychlost své reakce, sílu svého stisku? Umíte vyluštit zvukové pexeso, nebo provést kuličku složitým labyrintem? Už jste někdy viděli kompletní otisk svého těla, nebo měli možnost si vyzkoušet Braillovo písmo? To je jen malá část toho, co nabízí výstava Poznávej se, novodobá škola hrou a výstava, která spolehlivě dokáže poučit a pobavit malé i velké.

Miroslav Schneider: Chtěl bych, aby moje obrazy přinášely radost

04.02.2014 16:25

Vše začalo namalovanými obrázky, které věnoval vedení města klient Domova pro tělesně postižené v Písečné ulici třiadvacetiletý Miroslav Schneider. Jedním z obdarovaných byl i náměstek primátora Martin Klouda, který v loňském roce předal domovu do užívání dva speciálně upravené počítače. Tehdy dostal nápad uspořádat výstavu přímo v prostorách magistrátu, kde by se mohl každý podívat na to, že i handicapovaní lidé dokáží vytvořit zajímavé věci.

Stránky