Užívání vyhrazeného parkovacího místa

21.12.2014 17:46
Dotaz: 

Syn dostal průkaz ZTTP, v garáži našeho bytového domu je označené parkovací stání pro postižené, ale developer ho prodal vlastníkovi bez průkazu ZTP. Dům je z roku 2009 a jsou v něm stále volné byty. Máme na takové stání přednostní nárok? Může být toto stání vůbec prodáno?

Odpověď: 

Dle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, § 67, odst. 8 je na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání

V případě, že je parkovací místo označeno jako vyhrazené parkovací místo a jeho majitel nemá průkaz ZTP nebo ZTP/P (a nemá parkovací průkaz osoby se zdravotním postižením), nemá tedy dle výše uvedeného zákona a našeho názoru právo na místě parkovat, i když je jeho majitelem. Vzhledem k tomu, že jsme se dosud s podobným případem v Poradně pro život s postižením nesetkali, dáváme oficiální dotaz na Policii ČR, zda v tomto případě můžete (jakožto jeden z vlastníků objektu) zavolat policii a podat podnět na užívání tohoto parkovacího místa v rozporu se zákonem. Až obdržíme vyjádření, můžeme Vám jej poskytnout, pokud budete mít zájem.

Lze také zvážit podání podnětu na stavební úřad, protože vyhrazené parkovací místo je v současnosti užíváno v rozporu s jeho původním účelem. 

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.