Kdy se odvádí zdravotní a sociální pojištění

21.08.2015 14:17
Dotaz: 

Jsem poživatelkou PID. Dne 25. 8. 2015 nastupuji na základě pracovní smlouvy na 15 hodin týdně do práce. Byl mi vyměřen mzdový základ 3676 Kč hrubého. Minimální mzda je v současnosti vyšší než bude můj příjem. Bude se i z tohoto výdělku srážet SP+ZP a ostatní srážky ze mzdy? Pokud ano, kdo bude doplácet SP+ZP do minimální mzdy? Budu si moci u tohoto pracovního poměru uplatnit daňový bonus na dítě?

Odpověď: 

V případě zaměstnání na základě pracovní smlouvy se z výdělku odvádí zdravotní a sociální pojištění, pokud hrubý měsíční výdělek přesáhne 2 500 Kč; vzhledem k tomu, že Váš výdělek bude vyšší než 2 500 Kč, musíte tedy z výdělku pojistné odvádět. Měla byste také odvádět daň z příjmu, ovšem pouze v případě, že vypočtená daň by byla vyšší než slevy na dani, na které máte nárok (sleva na poplatníka, sleva na invaliditu III. stupně, popř. další možné slevy). Obecné informace o úlevách na dani z příjmu naleznete na našem Informačním portálu, případný nárok na daňový bonus na dítě doporučuji konzultovat se mzdovou účetní Vašeho zaměstnavatele.

Dovolím si také upřesnit, že Váš výdělek je vyšší než minimální mzda – 8 000 Kč hrubého je výše minimální mzdy invalidního důchodce za plný úvazek (tzn. 40 hodin týdně); u Vašeho úvazku 15 hodin týdně činí minimální mzda 3 000 Kč hrubého.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.