Jeden svět boří další bariéry

Už loni se mezinárodní filmový festival dokumentárních filům o lidských právech Jeden svět rozhodl bořit bariéry a zpřístupnit své projekce co největšímu počtu lidí, bez ohledu na postižení, věk či jiný mateřský jazyk. Letošní 20. ročník, který se bude konat od 5. do 14. března v Praze a následně v 36 dalších městech po celé České republice, se snaží přístupnost bezbariérových projekcí znásobit a přiblížit se tak co největšímu počtu divákům. Jeden svět uvede deset filmů s titulky pro neslyšící a čtyři filmy doplněné o audiokomentáře pro nevidomé. Všechny ceremonie a část pofilmových debat budou tlumočeny do českého znakového jazyka.

„Právo na kulturu vnímáme jako základní lidské právo, proto se snažíme zpřístupnit náš festival všem bez rozdílu.” říká koordinátorka Jednoho světa pro všechny Milena Poeta.

Novinkou jsou relaxované projekce, které jsou určeny pro diváky s mentálním postižením či poruchami soustředění, ale také pro návštěvníky, kteří si u filmu chtějí odpočinout. 

„Projekce nemají obvyklé podmínky, které by běžný návštěvník v kině očekával - zvuk je ztlumen, sál více osvětlen, film běží bez titulků a trailerů. Další novinkou je rozšíření týmu o odborníky s postižením.

“Ti nám předávají své osobní zkušenosti a učí nás, co to univerzálně přístupné kino vlastně je,” dodává Poeta.  

Pro nedočkavce nabízí festival už nyní jeden festivalový film v rámci projektu Promítej i Ty! Snímek Zeptejte se sexperta se věnuje sexuální osvětě v Indii.

Dokument, z nějž se nejspíš dozvíte spoustu věcí, které jste o sexu a nejlidnatější zemi na světě nevěděli, je možné zdarma stáhnout a promítat do 20. února. Je dostupný na webu www.promítejity.cz, kde je k dispozici dalších více než 50 dokumentárních filmů z uplynulých ročníků festivalu zdarma ke stažení.

Další informace ajdete ke stažení na webu: https://www.jedensvet.cz

 

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.