Antibiotika

ČRo - Plzeň
-
moderátor
Antibiotika, zázrak, který se musí umět používat. To je slogan, který vám nabídne vyhledávač Google, když zadáte heslo antibiotika úplně jako první. Se správným používáním antibiotik nám dnes budou radit primářka Tamara Bergerová, dobrý večer.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Dobrý večer.

moderátor
A inženýr docent Jaroslav Hrabák z Ústavu mikrobiologie Fakultní nemocnice Plzeň i vám hezký večer.

Jaroslav HRABÁK, docent
Dobrý večer.

moderátor
Úplně taková první osobní otázka, kdy vy jste měli naposledy antibiotika?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
No, já si, ba ne pamatuju, byla jsem před asi před 3 lety hospitalizovaná u nás kvůli nějaké neinfekční záležitosti a jelikož lékaři si nebyli jistí, jestli přece jenom nemám zápal plic, tak mně nasadili antibiotika ale byli velmi opatrní a bylo vidět, že jako se s tím úplně nesrovnávají, tak jako potom jsme se domluvili, že antibiotika vysadíme, protože se infekce se nepotvrdila.

moderátor
Takže by to bylo zbytečné?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Tak správně.

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak já jsem je měl na jednu běžnou infekci. Asi je to taky zhruba tak ty 2 roky.

moderátor
Dobrá, tak já jsem jenom chtěl vědět, jestli třeba jste těmi, kteří by antibiotika si nevzali ani za nic, ale tak to asi není?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
To asi tak úplně není ale snažím se toho vyvarovat a především se snažím chránit i svojí vlastní rodinu před antibitiky.

moderátor
Znamená to tedy, že čím méně často, tím lépe?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Dá se to tak říct ale samozřejmě záleží na tom, jaké má kdo potíže. Jak je kdo třeba schopný vlastně obranyschopnosti, protože jsou lidé, kteří antibiotika třeba skutečně musí dostávat.

moderátor
I pravidelně?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Dá se říct, že do jisté míry i pravidelně, ale to jsou výjimky.

moderátor
Jinak tedy platí, že čím méně, tím?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Čím méně.

moderátor
Účinnější potom ve výsledku?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Lépe.

moderátor
Tím lépe.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Dá se říct.

Jaroslav HRABÁK, docent
Já myslím, že když vzpomenu jednu mojí studentku ze Švédska, tak když jsem se ptal v rámci přednášek, kdy měli naposledy antibiotika, tak ona se hlásila, že je neměla nikdy v životě.

moderátor
Páni.

Jaroslav HRABÁK, docent
A že například v Norsku, ve Švédsku je to tak běžné a opravdu je to vidět na výskytu rezistence, kde ty státy jsou na tom velice, velice dobře.

moderátor
A ve srovnání tedy Česká republika je na tom?

Jaroslav HRABÁK, docent
Zhruba průměrně.

moderátor
Průměrně. To je myslím v těch statistikách velmi časté, že nám tohle vychází. Jsme taková průměrná země. Pokud se na něco budete chtít zeptat, pak můžete posílat SMS na číslo 60555 a čtyři 8 k tomu a nebo můžete telefonovat na číslo 221554222. Hned první SMS zní takhle. Dobrý večer, antibiotika jsem neměla asi 10 let. Když dostanu rýmu a kašel, tak se z toho léčím 2 měsíce. Mám jednu ledvinu, tak mám strach, aby mi nepřestala fungovat a já o ní nepřišla. Trpím na časté rýmy a kašle, poradíte? Měli byste, mohli byste.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Dá se řici, mohli bychom poradit samozřejmě. Co se týče rýmy jako takové, tak ta je prakticky vždycky virová záležitost, takže tam antibiotika skutečně nepatří. Co se týče kašle, tak může být zase otázkou virové infekce. Ale může se samozřejmě jednat i o zápal plic a pak by teda vlastně pacientka měla být vyšetřená a ne jenom třeba provést rentgen ale provést i nějaká další vyšetření, zda-li má zvýšené zánětlivé parametry, leukocyty, CRP a podobně. A v takovém případě pokud by to tak se potvrdilo, tak ta antibiotika jsou na místě. Ale je pravda, že mnohdy se s rýmou a kašlem vlečeme velice dlouho a záleží na tom, jak vlastně se zachováme i v té první fázi. Zda dostatečně vyležíme, zda se dostatečně zásobujeme antibiotiky, teda antibiotiky pardon, vitamíny. Takže pak si myslím, že jako na tom velmi záleží.

moderátor
Tak děkuju za odpovědi pro paní Marii a teď už tady máme jeden telefonický dotaz, tak vás poprosím sluchátka vlastně máte, tak přejeme hezký večer prvnímu volajícímu, či volající, dobrý den.

posluchačka na telefonu
Dobrý večer tady Jana. Já se chci zeptat váš kolega dopoledne říkal, že před léčením boreliózy než se předepíšou antibiotika má pan doktor nabrat krev a dát, nechat jí k rozboru. Je to pravda? Mně to teda lékař neudělal. Ten mi rovnou předepsal antibiotika.

moderátor
Tak to je taková kontrola. On pan doktor je tady přítomen, tak schválně jak je to.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Ale jako je to, je tomu skutečně tak a krev by měla být odebrána. Jsou tedy situace, kdy lékaři antibiotika neodebírají a to je pouze v případě, kdy se jedná o typickou kožní infekci způsobenou boreliemi. A v tom případě vím, že antibiotika se podávají i bez prokázání protilátek ale pokud se týká ostatních potíží, tak tam by měla být vždycky provedena vyšetření protilátek. Zdali jsou.

posluchačka na telefonu
No, to jsem měla takovej ten kolem toho štípance ten bílej.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Takovej.

posluchačka na telefonu
Prostředek.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
On je to velice, velice typická záležitost a zkušený lékař, kožař ale a infekcionista a mnohdy i obvodní lékař tuto infekci pozná. Je to skutečně velice, velice typické. Ale v případě pochybností, protože můžete mít například i po štípnutí komárem, muchničkou a podobně.

posluchačka na telefonu
Ano.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Můžete mít podobné fleky a tam ty antibiotika ve většině případů indikována nejsou. Takže tak.

posluchačka na telefonu
Dobře.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Jestli vám to stačí.

moderátor
Tak vidíte pan doktor odpovídal i ráno správně, máme to potvrzené, máte to dvakrát. Mějte se hezky, na shledanou.

posluchačka na telefonu
Na shledanou.

moderátor
Další dotaz je smskový. Prosím co mám dělat. Při kultivace moče byl zjištěn bacil. Nasazená antibiotika a moxiklav, snad to čtu správně.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Ano.

moderátor
Antibiotika nepomohla, děkuji za odpověď.

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak pokud byla odebrána tedy moč, tak pravděpodobně byla zaslána na mikrobiologické vyšetření a následně by tedy ta léčba měla být cílená podle právě výsledků mikrobiologického vyšetření. Podle toho zda ten mikrob byl na to dané antibiotikum citlivý.

moderátor
Tak já tady panu doktorovi tak přikyvuji, ale samozřejmě vůbec netuším, jestli to je pravda nebo není, asi ano. Platí pořád, že všechna antibiotika jsou na předpis? Je to tak?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Platí to, zaplať pán bůh. To u nás platí, protože jsou země, kde jsou antibiotika volně dostupná, dají se koupit v jakékoliv drogérii na benzínové pumpě a podobně a to je skutečně špatně, protože pak lidé užívají antibiotika nekontrolovaně. Sami si neumí stanovit diagnózu. Užívají jí při jakýchkoliv potížích a není potom vůbec vlastně ani přehled a mohou si přitom i velmi ublížit.

moderátor
Pan doktor tady mluvil o tom, že ta severská medicína, či severské země jsou na tom tak, že antibiotika se nepoužívají příliš často. My jsme na tom průměrně. Kdo je naopak na chvostu tohohle žebříčku, které země nadužívají?

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak samozřejmě týká se země ve Středozemí. To znamená typické je například Řecko, kde i ta rezistence je na velmi vysoké úrovni. Na druhou stranu například Francie tak ta byla také jedna ze zemí, kde ten, ta spotřeba antibiotik byla velmi vysoká. Ale podařilo se právě účinnou kampaní zabránit tedy tomu nadužívání antibiotik a v poslední době skutečně se podařilo snížit právě tato čísla spotřeby, spotřeby antibiotik.

moderátor
S antibiotiky souvisí také slovo probiotika. Alespoň, když já jsem naposledy měl antibiotika, to už je taky nějaká chvíle, tak mi to všichni ze všech stran doporučovali. Já jsem zjistil, že je to hodně drahé ale koupil jsem si to, protože jsem měl strach si to nekoupit. Co vy na to? Probiotika jsou dobrá, důležitá?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Já si myslím, že probiotika jsou důležitá. Je vhodné je užívat vlastně už v době, kdy užíváte antibiotika. Musíme dát ale pozor na to, abychom neužili antibiotikum poté, co si vezmeme dávku probiotik, protože vlastně antibiotika mohou i zahubit ty bakterie, které vlastně získáváme v těch probioticích například laktobacilové preparáty a podobně. Samozřejmě, že jsou drahá. Je to vlastně záležitost, kterou si můžete koupit sami, není na předpis. Ale na druhé straně antibiotika máme velice levná a získáváme je zadarmo, takže je to vždycky určité vyvážení té situace, ale doporučovala bych.

moderátor
A já se těšil, že mi řeknete, že nemám hledět na cenu, a že mám koupit ta nejlevnější, že je to jedno anebo je ta cena nějakým vodítkem mimochodem měřítkem kvality?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Myslím si, že ta cena nemusí být vždy vodítkem. Nejde to říct úplně tak jednoznačně. Těch preparátů je samozřejmě celá řada ale důležité je, aby obsahovaly laktobacil a případně ještě další směs dalších bakterií, takže tak asi.

moderátor
Další posluchač nebo posluchačka, dobrý večer.

posluchačka na telefonu
Dobrý večer u telefonu Jana z Mertlína. Prosím vás, já bych se chtěla zeptat. Já jsem mimo toho, že jsem měla v 26 letech klíšťovou encefalitidu, tak jsem určitě brala nějaký antibiotika. Mě to nějak nezajímalo, protože jsem byla taková mimo. A pak jsem teda vůbec žádný antibiotika nikdy nebrala, je mi 70 roků a před 4 rokama jsem teda kvůli tomu, že mám teda cukrovku, tak jsem přišla, kopla jsem do dveří vzteky, že mi nešli otevřít, tak jsem přišla o druhej prst na levý noze, ten mně museli uříznout, takže jsem byla taky na antibiotikách a potom už se to vezlo. Pak jsem byla na farmakologii v Plzni na Borech. Tam jsem chytla zlatýho stafylokoka a no, samozřejmě, že jsem dostávala moře, moře antibiotik. No, ale museli mi vzít stejně maličkej prst, ten malíček. No, potom jsem měla růži, antibiotika, pak mně vzali, teda léčili palec antibiotika, ležela jsem na chirurgii. Potom teda ho nevyléčili, tak mně ho uřízli, zase antibiotika. Potom jsem měla zase růži, pak zase antibiotika a vždycky se mně ještě třeba po těch 3 tejdnech dobírala doma nějaký prostě práškách. Potom mně vzali 2 prsty ty poslední, že jo. No a zase jsem měla antibiotika. Pak jsem měla zase růži a zase antibiotika. Pak jsem měla zase růži a zase antibiotika. A loni, teda pardon, no už je to loni, tak jsem v březnu zase měla růži a znova antibiotika.

moderátor
Tak a teď k čemu směřujete ten dotaz, jestli to není náhodou příliš? Na to se asi chcete zeptat, protože se to zdá mně tedy.

posluchačka na telefonu
No, já nevím, ale bylo by to.

moderátor
Laicky.

posluchačka na telefonu
Bylo by to bez těch antibiotik, vyléčili by mě?

moderátor
Děkujeme za otázku, mějte se hezky, na shledanou.

posluchačka na telefonu
Děkuji, prosím na shledanou.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Tak na to asi odpovím já. Co se týče pacientů, kteří mají diabetes, tak ty jsou skutečně ohroženi mnoha infekcemi a velice často jsou to infekce kožní, případně tedy kostí, což je ve vašem případě. Zřejmě se jedná o to, že jste měla osteomyelitidu zřejmě malíčku, později i dalších prstů. A pravda je, že u pacientů s diabetem, čili s cukrovkou se léčení infekcí příliš nedaří, protože je tam i snížená obranyschopnost. Máte takzvané línější leukocyty, které se nedokáží s tou infekcí vyrovnat. Ono totiž vlastně každá léčba infekce potřebuje i spolupráci toho makroorganismu, čili toho našeho těla, aby se dokázalo ubránit infekcím. A je pravda, že u diabetiků takovéto problémy máme, že antibiotika užívají opakovaně a že je snahou zachovat právě třeba prsty, zachovat, zachovat plosku nohy a podobně, abyste vlastně nepřišla o nohu zbytečně. Ale v případě, že se nedaří infekci zvládnout, protože antibiotika nemohou sama o sobě dostatečně účinkovat, tak pak je zapotřebí řešit amputací. Druhá věc, o které jste mluvila je erysipel, recidivijucí erysipel, nebo-li růže je záležitost zase zpravidla starších lidí, nemocných lidí a recidivy skutečně bývají a je zapotřebí vždy léčit antibiotiky, čili tady skutečně jako je každá rada drahá a každá vlastně infekce, každý projev infekce musí být přeléčen.  Zpravidla se nejedná o to, že bychom mohli záležitost vyřešit třeba dlouhodobým trvalým podáváním antibiotik, byť například u erysipelu se často podává například pendepon v určitých intervalech, aby se zabránilo reapsům ale ne vždycky to má efekt. Takže bohužel vás asi nepotěším.

moderátor
Tolik odpověď primářky Tamary Bergerové. Připomínám, že naším hostem je také docent Jaroslav Hrabák z Ústavu mikrobiologie Fakultní nemocnice Plzeň. Dál můžete posílat své SMS na číslo 60555 a čtyři 8. A nebo telefonovat na číslo 221554222.

/ Písnička /

moderátor
Dnes konkrétně téma antibiotika. Odpovídají primářka Tamara Bergerová a docent Jaroslav Hrabák. Další SMS zní takhle. Prosím beru doxybene, mám boreliózu, dobírám šestou krabičku. Stále potíže přetrvávají, nejsou tak úporné. Myslíte, že to přejde po dobrání? Děkuji vaše posluchačka.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Tak já předpokládám, že se jedná o některou jaksi z chroničtějších forem lymské boreliózy. Doxybene je v podstatě jako jeden z léků volby, takže tam na tom není nic špatně. A může být, že potíže, to záleží jaké potíže pacientka má, že určitou dobu budou přetrvávat, protože pokud pacientka měla potíže předtím delší dobu, tak ono to vždycky nějakou dobu bude trvat. Pakliže se jedná o kloubní potíže nejspíše tedy předpokládám, tak tam asi mohou hrát roli i další věci jako jsou třeba artrotické změny, věk a podobně.

moderátor
Další dotaz bude telefonický, přejeme vám dobrý večer.

posluchač na telefonu
Dobrý večer, tady Jirka z Loun. Já mám takový problém, taky jsem měl v rozboru moči na tom vyšetření a zjistili mně nějak, že mám nějakou infekci. Tak jsem dostal antibiotika. Ty sem bral 10 dní teď po 3 práškách ale neodešlo to. Je to prostě, co dál, co s tím dál teda?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Tak asi já?

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak ono se obvykle doporučuje nechat nějakou dobu tedy bez antibiotik a následně tedy odebrat ten materiál na mikrobiologické vyšetření znovu a poté, poté zacílit přímo tu terapii konkrétně na tu, na tu, na toho daného mikroba, který způsobil tu močovou infekci tady. Asi tohle je jediná možnost jak tedy si s tímto poradit a jak skutečně zacílit, zacílit tu léčbu. Tak děkuju.

posluchač na telefonu
Děkuji pěkně.

moderátor
Mějte se hezky na shledanou.

posluchač na telefonu
Na shledanou.

moderátor
Tak to byl jeden z telefonických dotazů, který jsme opravdu špatně slyšeli, tak snad bude technická kvalita u toho dalšího dotazu výrazně lepší. Paní primářka se snaží to technicky vyřešit, je to praktická žena, už vás posloucháme, dobrý večer.

posluchač na telefonu
Dobrý den, tady Josef. Já mám takovej, ne já mám problém, moje pravnučka má takovej problém. Pořád kašle a má rýmu. Jsou jí 3 roky a 4 měsíce a dostává antibiotika ale k ničemu to nevede. Co by to mohlo bejt? Chodí po doktorech, pořád 2 dni ve školce, zase doma, zas do školky a zas doma. Tak co by to mohlo bejt nevíte?

moderátor
To je takové diagnostikování na dálku jak z křišťálové koule.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
To je samozřejmě velice obtížné.

posluchač na telefonu
Tak jo, takže.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Ale asi takhle, já vám k tomu můžu říct jednu věc, protože taky sama jsem měla dítě, který chodilo do školky a v tomhle věku děti získávají infekci v tom prostředí, ve kterém se pohybují velice často, než se dostatečně promoří a zpravidla odnesou ty první týdny a měsíce ve školce infekcemi.

posluchač na telefonu
Ano.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
A samozřejmě antibiotika dostávají velice často, ne vždycky to antibiotikum je řešením, protože většina těch infekcí.

posluchač na telefonu
Ano.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Bývá virových. Ale je pravda, že většinou nakonec se z toho děti dostanou, vyrostou z toho, promoří se dostatečně.

posluchač na telefonu
A přitom nejhorší co je, že mi 86 a já nevím co je chřipka, já nevím co je, já vůbec nevím co je a tak víte, to je zajímavý.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Na tom není nic nejhoršího. To je naopak jako velice, velice dobře. Držte se.

posluchač na telefonu
Braly mně krevní testy a říkaly, že jako mladík.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Tak buďte šťastnej.

moderátor
Tak my vám tady všichni závidíme.

posluchač na telefonu
Ale víte co je nejhorší, že vám ještě řeknu jednu věc. Nic mně není ale vyplivli mi záda a jsem na hůlkách, na francouzských holích, to je to nejhorší víte. Tak jo, tak se nezlobte, že jsem vás zavolal.

moderátor
Mějte se moc pěkně.

posluchač na telefonu
Já to řeknu vnučce, aby jako něco s tím dělala, děkuji, na shledanou.

moderátor
Na shledanou.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Na shledanou.

Jaroslav HRABÁK, docent
Na shledanou.

moderátor
Dobrý večer, to je další SMS. Jaký je váš názor na pana doktora Hnízdila, který předchází nemocem a léčí psychosomaticky, dle něj se dokážeme léčit sami, ptá se paní Marta.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
No, já na to zkusím odpovědět. Já jsem některé publikace pana doktora Hnízdila četla. Občas jsem ho i poslouchala. Já si myslím, že ta pravda vždycky je někde uprostřed. Samozřejmě, že neléčíme bacily, bakterie, léčíme člověka. Měli bychom léčit člověka celého a i úřady infekcí to platí. Zejména u těch chronických infekcí, které se léčí dlouho a pacienti mají různé potíže. Ale myslím si, že těžká infekce například meningokoková sepse se tímto postupem nevyléčí a myslím si, že ani pan doktor Hnízdil by to tak neléčil.

moderátor
Tak další telefonický dotaz, dobrý večer.

posluchač na telefonu
Dobrý večer, tady Vlasta. Prosím vás pěkně, mně je 53 let a pamatuju doby, kdy v lékárně byl penicilin, acylpirin, hysteps a takovýhle prášky. A bylo jich jenom pár. Dneska máte lékárny nabitý všechněma možnýma stoptusinama a synupretama a všechním možným a myslím si, že imunitu nám snižuje takovýhle to velký množství léků a nepřehled. A myslím si, že to je jenom zkrátka loby těch výrobců, těch léků. Ten penicilin nám zabral vždycky. Dostali jsme na anginu zkrátka penicilin na tejden potom pendepon, pak sedimentaci a byli jsme zdravý a jsme zdravý do dnes. A dneska nám rýmy a kašle trvají 2 měsíce a nemůžem se toho zbavit. Je to bez teplot a je to zkrátka všechno takový nějaký se mi zdá, že to je jenom loby těch výrobců a těch léků.

moderátor
Taková je vaše otázka?

posluchač na telefonu
To není otázka, to je konstatování.

moderátor
To je konstatování ale uvidíme, co na to naši hosté. Mějte se moc hezky, na shledanou.

posluchač na telefonu
Dobře, děkuju, na shledanou.

moderátor
Tak to bylo takové zanadávání si. Oprávněné neoprávněné?

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak ono se tvrdí, že skutečně žijeme v době, kdy se snažíme o to žít ve sterilním prostředí a nesetkávat se s mikroby. Nicméně je potřeba si uvědomit, že každý z nás si neseme 1-2 kilogramy mikrobů ve svém těle, které potřebujeme.

moderátor
Vážně?

Jaroslav HRABÁK, docent
Skutečně je to tak.

moderátor
Jsem se celý ošil teď.

Jaroslav HRABÁK, docent
A je pravda, že i některé teorie, které vlastně kdy se, kdy se setkáváme s takzvanými autoimunitními onemocněními. To znamená onemocněními, které když se naše imunita obrátí proti nám, tak jsou dávány do souvislostí právě v tom, do toho prostředí, kdy vlastně naše tělo nepřišlo do kontaktu s těmi běžnými mikroby, se kterými přicházelo do kontaktu třeba před 50 před 100 lety. Ale jsou to teorie.

moderátor
SMS taková rozezlená. Na močové cesty jsem asi dostal či dostala, to nevím protože podpis Jarosl, a tak nedokážu říct, jestli Jaroslav nebo Jaroslava jsem dostal antibiotika z Řecka. Reakce špatná, co se to sem dováží. Ptá se pan nebo paní Jarosl z Rokycan, tam už to dokážu rozklíčovat ale. Myslíte, že to co sem dováží je obvykle, je obecně řečeno v pořádku? Tedy, že kontrola je důkladná, dobrá, že se na to můžeme spolehnout, co se tady prodává?

Jaroslav HRABÁK, docent
Určitě, tak pokud jde o antibiotika, která jsou dovážena legálně. Nutno je si uvědomit, že můžeme i na internetu sehnat antibiotika, která jsou nelegální. Tohle ten kdo je nabízí, je to dokonce, na to pamatuje i trestní zákon v tomhle případě.

moderátor
Nějakou odměnou?

Jaroslav HRABÁK, docent
Ano přesně tak. Takže, takže to je samozřejmě ilegální ale všechny léky, které jsou registrovány, tak podléhají přísným parametrům z vlastně státní, státní regulací, takže lze říci, že ta antibiotika, které jsou tady na trhu, tak jsou kvalitní a splňují všechny běžné normy.

moderátor
Když už jsme u toho Řecka, tak mě napadá, že mnozí cestovatelé si rádi berou antibiotika sebou na cesty. Prosí lékaře, aby jim je dopředu předepsali, kdyby náhodou. Co vy na to, je to dobrý nápad?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
No, já jako chápu, chápu ty cestovatele, chápu samozřejmě i kolegy lékaře, kteří antibiotika v tomto případě třeba někomu předepíšou. Ale problém je v jedné věci, že pacient nelékař si nemusí vždycky dobře odhadnout diagnózu, případné infekce a nasadit ta vhodná antibiotika. Zejména při neznalosti té situace, jaká je v té zemi. A myslím si, že jako ta praxe určitě probíhá, určitě si někdo antibiotika nechá předepsat. A chápu i to, že pokud se vydává do zemí, kde ta lékařská péče je nedostupná, tak tam samozřejmě jako jo, je to pochopitelné. Ale v podstatě by to tak být nemělo, protože lékař by měl antibiotika předepsat na základě stanovené diagnózy, případně na základě provedených vyšetření. Stanovit diagnózu a psát antibiotika na tu konkrétní diagnózu.

moderátor
Napadlo mě takové šalamounské řešení, vzít si je s sebou, navštívit tam lékaře, který by řekl, jo kdybyste měl antibiotika, tak teď by vám pomohla, tak potom je nasadit? To by možná šlo v nějaké zemi, kde opravdu jsou nedostupná.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
To by možná samozřejmě šlo, ale myslím si, že to málokdo asi udělá. Je zase pravda, že v některých zemích navštívíte lékaře. Antibiotika vám předepíše ale tvrdě si je zaplatíte.

moderátor
A tam už to může být hodně drahé, zatímco tady by to bylo zadarmo.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Může to být, tady by to bylo takzvaně zadarmo.

moderátor
Takzvaně zadarmo.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Jako myslím si, že antibiotika ne předpis jako pokud by byla podána preventivně, by měla býti hrazená, respektive ten pacient by si je měl uhradit, protože v tom ten moment není nemocný.

moderátor
Ano.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Ale je to otázka.

moderátor
Máte-li vy nějakou otázku, pak volejte na číslo 221554222 anebo pište 60555 a čtyři 8.

/ Písnička /

moderátor
Pokud vás zajímá všechno co se točí kolem antibiotik, pak vám budou ještě 20 minut odpovídat primářka Tamara Bergerová a docent Jaroslav Hrabák. Jeden z SMS, které přišly na číslo 60555 a čtyři 8 zní takto, má dlouhodobé používání antibiotik nějaký vliv na činnost ledvin? Má nebo nemá?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Má ale samozřejmě záleží na typu antibiotika, protože jsou antibiotika, která vůbec s ledvinami nemají co dočinění. Nevylučují se ledvinami, takže vlastně ty ledviny o nich ani neví. Ale jsou antibiotika, která mohou při dlouhodobějším podávání ledviny poškodit, snížit jejich funkci a pak jsou antibiotika, která jsou vyloženě takzvaně nefrotoxická. To znamená, že opravdu působí jako toxin pro ledviny a tato antibiotika se musí podávat s velkou opatrností a právě při sledování, hladin antibiotik v krvi a měla by se podávat pouze v případě, kdy není jiné východisko.

moderátor
Jako poslední volba dejme tomu nebo takový?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Buď nebo záleží na tom samozřejmě vždycky se zvažuje, co tomu pacientovi přinese větší profit, zda-li třeba jisté zabránění nebo jistá likvidace infekce skutečně antibiotikem, které je účinné, byť nefrotoxické a nebo zda se spolehneme na antibiotikum, které v té situaci je třeba méně účinnější ale toxické není. Vždy se zvažují prostě pro a proti.

moderátor
Někdy to rozhodování asi musí být těžké.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
No samozřejmě.

moderátor
Někdo nám teď telefonuje na číslo 221554222, tak přejeme dobrý večer.

posluchač na telefonu
Dobrý večer, tady Jiří z Plzně. Můžu mluvit?

moderátor
Můžete, posloucháme vás.

posluchač na telefonu
Já, já jsem po urologickým zákroku. Byl jsem propuštěn s nějakou infekcí. Byl jsem dvakrát přeléčen antibiotiky a stále tu bakterii mám. Já se chci zeptat jenom na jednu věc, byla mi doporučená ne lékařem teda nějaká léčba gama, gama lampou, že se frekvencí zničí určité bakterie. Jaký na to mají odborníci názor?

moderátor
Děkujeme vám za dotaz, mějte se moc hezky, na shledanou.

posluchač na telefonu
Na shledanou, děkuju, děkuju.

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak o téhle léčbě, tak jsem samozřejmě slyšel. Hledal jsem k tomu i některé informace. Bohužel z biologického hlediska toto nemůže fungovat. Tam se používá právě údajně nějaké takzvané resonanční frekvence a toto jsou, toto jsou tedy techniky, které opravdu fyzikálně a biologicky, mikroby ať už jsou to bakterie, paraziti, na které ti dotyční tuto léčbu nabízí, tak to je bohužel čisté šarlatánství.

redaktor
Čili je to na té úrovni a víra tvá tě.

Jaroslav HRABÁK, docent
Přesně tak.

moderátor
Možná uzdraví.

Jaroslav HRABÁK, docent
Přesně tak. Biologicky bohužel tohle nefunguje.

moderátor
Dobrý večer, chci se zeptat, proč se většinou nedělá citlivost na antibiotika jako dřív a nasazují se hned a když nezaberou dají se další jiná. Posluchač Václav.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
S tím bych úplně nesouhlasila. Citlivost na antibiotika se zpravidla dělá tam, kde se zjistí jasný patogen. Ono někdy je to tak, že se vlastně ani neprovede to základní vyšetření. Pro nás mikrobiology je důležité, aby byl odebraný materiál, ze kterého my vypěstujeme, pakliže tam je přítomen mikroba, ze kterého stanovujeme citlivost na antibiotika. Samozřejmě jsou případy, kdy není možné odebrat materiál od pacienta. Je to infekce například i může to být nějaká záležitost respirační jako například pneumonie, kdy pacient nevykašle, nemá ani vysoké teploty. Nemáme možnost jak získat vlastně to patřičné agenc a pak se nasazují antibiotika takzvaně empiricky. To znamená na základě předchozích zkušeností a pravděpodobného agenc. To je jedna věc a pak jsou situace, kdy pacient přichází třeba ve velmi těžkém stavu a vlastně podání antibiotika v několika hodinách po příjetí je život zachraňující, a pak vlastně opět dostane antibiotika sice bez stanovení citlivosti, ale současně s antibiotiky nebo před nimi je odebrán materiál, a pak se provádí další vyšetření a případně se léčba upraví.

moderátor
Tak děkuji za odpověď. Další otázka je tady, měl jsem dříve lékaře, který s oblibou předepisoval antibiotika s délkou užívání 3 dny. Jaký máte názor na tato antibiotika s ohledem k jejich účinnosti? Škoda, že nevidíte ve studiu, jak se naši hosté domlouvají kdo z nich bude odpovídat. Není to úplně kámen, nůžky, papír, ale hezky si ukazujete.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
To asi ne, ale spíš se snažíme trošku odpovídat na to co je nám bližší. Tato vlastně otázka je mně poměrně dost blízká, protože bych chtěla vysvětlit jednu věc. Antibiotika na 3 dni mohou být dvojího typu. Mohou to být antibiotika takzvaně krátkodobě působící a na lehčí infekci. Například u žen s močovou infekcí se používají krátkodobé režimy antibiotik, někdy dokonce jednorázové používání antibiotika nebo třídenní aplikace. A na řadu infekcí, které jsou těžší se zpravidla používají antibiotika po dobu delší 5, 7, 10 dnů a nebo dokonce i týdnů až i měsíců. Předpokládám, že tazatel má na mysli antibiotika, která jsou takzvané 3 snadné kroky se říkalo jednu antibiotiku, že v podstatě pacient dostane antibiotika ve třech dnech ale ta antibiotika působí dalších třeba 5 až i 7 dní podle jaksi jejich vlastností a jsou vlastně přítomna v tom organismu. Má to jednu výhodu, pro pacienta je to velice pohodlné.

moderátor
Je to uživatelsky komfortní.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Uživatelsky skutečně komfortní. Na druhé straně ten pacient posledním užitím antibiotika se domnívá, že je zdráv a jde si zaposilovat, zaplavat, zalyžovat, zajezdit na kole nebo samozřejmě do práce, že jo. Mnozí chodíme to i my lékaři chodíme do práce často nevyléčeni, to děláme také. Takže to je jako jedna záležitost, ale co je nepříjemné, že tato antibiotika jak přetrvávají v organismu a postupně se snižuje hladina, tak my vlastně vycvičíme zbylé mikroby k tomu, aby se naučili s těmi antibiotiky bojovat a vlastně je to cesta k narůstání rezistence. Takže z našeho pohledu, z našeho pohledu mikrobiologů tato antibiotika nejsou vhodná a dobrá. Z hlediska uživatelského komfortu jsou samozřejmě výborná. Takže vždycky za něco zaplatíme ale ne třeba hned.

moderátor
Vždycky je něco za něco, to je pravda. Dobrý večer, měl jsem před několika lety boreliózu, bral jsem antibiotika. Mohu věřit, že tím je borelióza vyléčená a nebo nadále její bacil v těle přetrvává v klidné poloze. Má se přítomnost bacilu kontrolovat? Děkuju za odpověď Lenka.

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak ono tady je vůbec otázkou jak tu přítomnost můžeme zkontrolovat. Protože už dopoledne jsme si říkali, že například protilátky, takové ty běžné protilátky, tak jsou určitý, určitou indikací, kdy nám říkají, zda ten organismus přišel do kontaktu s některým mikrobem. Ale rozhodně nejsou indikací proto, abychom nasazovali antibiotika. To znamená pokud té pacientce ustoupili obtíže. Pokud její lékař uznal, že není nutné tedy dále pokračovat, tak bych opravdu věřil tomu, že ta léčba byla úspěšná.

moderátor
Pan Václav se vrací k té otázce, která souvisela s tím, že se nedělá citlivost na antibiotika a píše, měl jsem na mysli výtěr z krku, o ten si musí pacient zažádat, není to automatické, děkuji opět posluchač Václav. Nevím, jestli je to třeba nějak komentovat.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
No, tak jako vím, že jsou lékaři, kteří výtěry z krku neprovádějí a antibiotika nasazují rovnou. Správně by skutečně by se měla citlivost, respektive vyšetření výtěru z krku by se mělo provést při podezření na tonzilofaryngitidu. Už jenom z toho důvodu, že pokud se nasadí u angíny antibiotika jiná než penicilin, tak hrozí riziko selhání léčby. Takže tam by měla být i provedená právě citlivost k antibiotikům jaksi jiným než je penicilín.

moderátor
Paní posluchačka Marta, která už nám také psala, píše, milá paní primářko, tak to začíná dobře, tak asi vás bude chválit. Děkuji za odpověď, pan doktor Hnízdil vůbec nezavrhuje klasickou medicínu, ba naopak. Spíš jde o to předejít, nevím co, kladným myšlením zřejmě. Kritickému období, v kritickém období jsem stále marodila i úrazy antibiotik plno. Dle něj jsem se přestala trápit. Změna myšlení a roky jsem šťastná a vůbec nemarodím. Omlouvám se za to, jak to čtu ale ono to je všechno velkými písmeny a nedává tak to úplně tak všechno smysl. Někdy si člověk nedá pozor na jedno dvě písmenka a už se to čte velmi špatně. Tak ale myslím, že jsme se vrátili zpátky k tomu doktoru Hnízdilovi jenom v tom smyslu, že se jedná o celostní medicínu a že je to zkrátka takovéto myslet na všechno. Protože všechno hraje roli.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Jasně.

moderátor
Další dotaz je telefonní, dobrý večer.

posluchač na telefonu
Dobrý večer.

moderátor
Povídejte, posloucháme vás.

posluchač na telefonu
Prosím vás, to je rozhlas?

moderátor
To je Český rozhlas Plzeň, povídáme si.

posluchač na telefonu
Tam radí, radí tam doktorka nějaká?

moderátor
Radí tady nějaká doktorka, primářka Tamara Bergerová a radí tady také docent Jaroslav Hrabák. Tak jestli vás nějak mohou uspokojit, tak sem s dotazem.

posluchač na telefonu
Tak já jsem, mám trpím zácpou jo a oni mi napsali, napsali len hnědý, len. Takový zrníčka jsou to lnu. Rozumíte mi?

moderátor
My vám rozumíme velmi dobře. Úplně nevím jak to souvisí s antibiotiky ale možná vám poradíme.

posluchač na telefonu
No, poraďte mi. Jestli ta zrníčka mám jíst tak a nebo si z toho udělat čaj a kolik jestli ráno nebo večer? Já nevím, kdy to mám brát. Len, je to len mi napsali.

moderátor
Dobře.

posluchač na telefonu
Na zácpu.

moderátor
Moc vám děkujeme za otázku, mějte se hezky, na shledanou.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Já sice zkusím odpovědět, ale já vás asi neuspokojím, protože moje specializace je jiná infekce. Tam, že, tam se většinou jedná spíše o průjmy a nikoliv o zácpu a v řešení zácpy já vám skutečně neumím poradit. To se na mě nezlobte.

moderátor
Tak tohohle posluchače zkrátka neuspokojíme, ale my jsme varovali, respektive upozorňovali, že se to celé bude točit kolem tématu antibiotika, tak to prostě také zůstane. Penicilin už je překonaný, nezabírá. Je to pravda nebo pomluva penicilinu?

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak já si myslím, že rozhodně to pomluva není, protože penicilin je vlastně nejstarší antibiotikum a je to antibiotikum, které má jedno z nejméně toxických antibiotik, které má nejméně, jedno z nejméně antibiotik, antibiotik, které má nejméně vedlejších účinku. A je řada mikrobů, které si zachovali citlivost stále. To znamená například tady zmiňovaná angína. Tak streptococcus pyogenes, který jí způsobuje, tak je citlivý na penicilin. Takže skutečně penicilin je antibiotikum, které zachraňuje životy, které je důležité i v současné době a rozhodně není překonán.

moderátor
Dobrá, děkuji, další otázka se týká účinků antikoncepce, jestli je antibiotika mohou snižovat? Prý je to tak. Ptám se na to?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Je to, je to tak, ale jedná se jenom o určitá antibiotika, která v organismus prodělávají přeměnu. Metabolismus vlastně na stejné dráze jako antikoncepce. Takže některá antibiotika skutečně mohou vliv antikoncepce jako snížit.

moderátor
A takový vedlejší účinek.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Takže takový vedlejší účinek nechtějí těhotenství.

moderátor
Taková třeba radost, kdo ví. Antibiotika a alkohol, antibiotika a mléko, antibiotika a slunce, to jsou taková oblíbená témata, co si z toho vyberete?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Tak já si vyberu asi antibiotika a alkohol.

moderátor
Zapíjet šampaňským.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Že samozřejmě mám řadu kamarádů, kteří se mě na to vždycky ptají, protože my jsme taková jako parta sportovců, kde neříkám, že vyloženě se jenom pije, ale, ale leckdy se pije, takže beru antibiotika, můžu si dát pivo, můžu si dát něco? Jenomže takový člověk vlastně pokud bere antibiotika, tak má infekci, měl by se léčit. Neměl by ani sportovat a natož na to pít. Je pravda, že jsou antibiotika, která jsou na to choulostivější, která zase prodělávají určitou přeměnu v těle na podobných drahách jako alkohol nebo prochází stejnými orgány. To znamená játry, takže mohou vlastně, může dojít k poškození. Jsou antibiotika, kterých se to tolik netýká. Ale to tady prozrazovat nebudu, protože když se léčím pro infekci, tak bych neměla pít.

moderátor
Tak to byl alkohol.

Jaroslav HRABÁK, docent
Podobné je to se sluncem. Tam také některá antibiotika mohou skutečně být fototoxická. To znamená mohou způsobit reakce, když je člověk exponovaný sluníčku. Na druhou stranu opět pokud budeme nemocní. Budeme léčit nějakou infekci, tak asi nebudeme ležet někde na pláži.

moderátor
Ani v solariu?

Jaroslav HRABÁK, docent
Ani v solariu.

moderátor
Ani v solariu.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
To už vůbec ne.

moderátor
To už vůbec ne. A to mléko? Hraje tam nějakou roli?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Určitou roli hraje. U některých antibiotik dochází při požívání mléka vlastně jaksi k vytěsnění se vstře, při vstřebávání antibiotik, takže snižuje potom vlastně účinnost antibiotika. Takže tam by se nemělo. Stejně to platí i třeba o na příklad jako o kyselých věcech a podobně. U některých preparátů by se neměli kombinovat například zelí, citron, vitaminy. Ale týká se to především teda té doby, kdy požíváme to antibiotikum, plus mínus nějaká ta hodina. Záleží v jakých intervalech se vlastně antibiotika užívají.

moderátor
Ty intervaly, na to je tady jeden dotaz. Je to opravdu tak důležité, aby byli pravidelné ty časové odstupy?

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Je to důležité, protože vlastně ty intervaly jsou stanoveny na základě určité farmakokinetiky, to znamená jak se chová antibiotikum v organismu. Kdy má největší účinnost a vlastně ta účinnost antibiotika by měla být vůči tomu mikrobu jako trvalá vlastně. Jo, takže pokud si ten pacient by si přizpůsoboval intervaly, stane se nakonec, že zapomene antibiotikum vzít, pak si vezme 2 prášky najednou, pak si nevezme 12 hodin nic. Takhle by to být nemělo. Skutečně by se měl držet pravidelně antibiotika užívat.

moderátor
A ty 2 prášky najednou? To je asi úplný nesmysl.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
To fakt nemá smysl, protože tím se příliš hladina antibiotika nenavýší, ale právě to prodlužování intervalů, když se zapomenou antibiotika je škodlivé. Měli by se pacienti toho vyvarovat.

moderátor
Je tady dotaz, na antibiotika v potravinách.

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak my jsme zaznamenali před asi 2 lety aféru užívání antibiotik v medu například. Takže skutečně v některých potravinách se antibiotika můžou nacházet. Tady je nutno říci, že většinou se jedná o koncentrace, které nejsou zdraví škodlivé. Na druhou stranu ten problém spíše ukazuje na to, že se ta antibiotika někde zneužívají. Třeba u toho medu, tak pokud se zneužívala u včel, tak to bylo špatně. A že se může, že může tedy docházet ke vzniku rezistence. Samozřejmě pokud máme chov zvířat, ať už jsou to kuřata a podobně. Tak v některých chovech se samozřejmě musí podávat antibiotika, protože je to ekonomicky nutné. Pokud by vyhynula hala například při tom chovu kuřat, tak by to byly obrovské ztráty. A asi bychom ani si nechali dávat maso z nějakého nemocného zvířete. Takže skutečně antibiotika v zemědělství mají své opodstatnění. Na druhou stranu pak také existují poměrně přísná kritéria proto, za jak dlouho po užívání těch antibiotik se smí tedy to maso například konzumovat. Takže je to, vše vlastně souvisí s tím, aby se antibiotika nenadužívala, aby se nedostávala do životního prostředí, kde můžou právě rozvíjet rezistenci právě na tato antibiotika.

moderátor
Je nějaké téma, které jsme pokud jde o antibiotika zatím ještě nezmínili? Které jsme opominuli? Protože už máme opravdu jenom posledních pár minut, tak se na to ptám, abychom v tomhle tom našem pořadu, pokud ho bude někdo poslouchat třeba ze záznamu, si našel opravdu odpovědi na to nejdůležitější, jestli je ještě něco, nějaká oblast, která se týká antibiotik. Já teď pozoruju, jak oba dva přemýšlíte a jak vám to vrtá hlavou, tak vám ještě chvilku to nechám tou hlavou vrtat a případně se podíváme ještě na nějaké další otázky, které tady jsou, ale přece jenom. Je nějaká taková zásadní univerzální třeba rada?

Jaroslav HRABÁK, docent
Tak mě nenapadá univerzální rada. Mě spíše napadá to, že dopoledne už jsme to také zmínili, že antibiotik v té klinické praxi my máme v podstatě nedostatek. To znamená, to znamená je potřeba tedy podpořit například i výzkum a právě zavádění antibiotik do praxe, takže to je jeden asi ze současných problémů, kdy opravdu nová antibiotika se na trhu dostávají velmi špatně. Právě proto, že ten jejich výzkum je velice, velice drahý. Takže je to možná z toho pohledu výzkumu.

moderátor
Paní doktorko.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Já zase se na to podívám z té praktické stránky. Já pokud můžu mluvit za sebe a i za některé své kolegy, já si myslím, že bychom se především měli dobře starat o své zdraví. A k tomu patří mimo jiné i mezi některými lidmi nepopulární očkování, například očkování proti chřipce, protože víme dobře, že chřipka umí zabíjet a pokud nezabije, tak umí velice komplikovat stav pacientů, kteří potom musí dostávat řadu antibiotik a ne vždycky to dobře dopadne.

moderátor
To jsem rád, že to říkáte, protože se nechávám očkovat a někteří se mi smějí, že to je zbytečné, že to je vyhazování peněz ale.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
A to samé platí o klíšťové encefalitidě, byť se neléčí antibiotiky ale na druhé straně je to choroba, která pokud pacienta zastihne, tak ho velice hendikepuje, a pak jsou z toho sekundární infekce u dlouhodobě ležících pacientů.

moderátor
Našimi hosty byly primářka Tamarka Bergerová, děkuji a na slyšenou.

Tamara BERGEROVÁ, primářka
Děkuji za pozvání.

moderátor
A docent inženýr Jaroslav Hrabák, také vám děkuji a na slyšenou.

Jaroslav HRABÁK, docent
Já také děkuji, na slyšenou.

Klíčová slova: