Vznikla nová interaktivní Mapa eurodotací

Uživatelé do ní mohou doplnit detaily o projektech ze svého okolí včetně hodnocení, zda byly přínosem pro danou oblast, nebo naopak panuje podezření na zneužití fondů.

České centrum pro investigativní žurnalistiku (Investigace.cz) spustilo interaktivní Mapu eurodotací na hodnocení projektů, které byly financované z evropských rozpočtů.

Mapa se tak stává dalším nástrojem pro občanskou kontrolu správného hospodaření politiků, úředníků i soukromých osob na celém území Česka. Pro Investigaci.cz může být zdrojem podnětů pro další práci na odhalování korupce u nás.

Mapa eurodotací na webu Investigace.cz dává prostor občanské iniciativě, jak poukázat na projekty podpořené z dotací EU a zhodnotit, které z nich mají pozitivní dopad na veřejný prostor, a které naopak vznikly za podezřelých podmínek.

“Zaměřujeme se nejenom na projekty, které jasně ovlivňují veřejný prostor, jako jsou dětská hřiště, zateplené školy nebo rozhledny, ale i na projekty, jejichž podpora a realizace není úplně přehledná. Chceme přijít na to, jestli nepřehlednost je záměrná, aby zastřela zneužití fondů či machinaci, nebo jde jen o komunikační neobratnost realizátorů,” upřesňuje Pavla Holcová z Investigace.cz.

Projekt nemá poukazovat pouze na podvody, které v souvislosti s dotacemi z EU rezonují v médiích nejčastěji, ale i vyzdvihnout kvalitní projekty, které přispěly ke zlepšení kvality života obyvatel v ČR.

Holcová doplňuje: “Projekt má několik rovin. Zaprvé chceme ukázat, že zatímco se o eurodotacích v Česku mluví spíš v negativním kontextu, vznikla i spousta důležitých a potřebných projektů: od zateplených a lépe vybavených škol, opravených historických památek a dětských hřišť až po dlouhodobější výzkumné projekty nebo digitalizaci státní správy. Na druhou stranu existují projekty, u nichž došlo ke zneužití dotací. Chceme dát veřejnosti jednoduchý nástroj, jak se k europrojektům vyjádřit - ať už pozitivně či negativně. V další rovině chceme tento projekt využít jako příležitost pro studenty, aby si v rámci stáže v Investigaci.cz vyzkoušeli práci investigativního novináře. Na těchto relativně dobře vymezených kauzách tak studenti dostanou možnost si pod naším vedením vyzkoušet práci s různými zdroji a databázemi, mikromanagement projektu nebo praktická vodítka, co dělat, když s Vámi úřady i veřejnost odmítají mluvit.“

Mapa je zpracovaná ve spolupráci s datovými novináři ze společnosti Samizdat a vznikla na základě otevřených dat z Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Projekt vznikl s podporou Nadačního fondu rodiny Orlických a klade si za cíl zmapovat a zviditelnit skutečný dopad dotací EU na konkrétních místech ČR, a to pomocí interaktivní mapy a kazuistiky.

Mapa eurodotací je zde: https://www.investigace.cz/mapa-eurodotaci/  

 
Lucie Šplíchalová 
Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.