Zázrak jménem Matěj: Český autista kreslí zpaměti mapy MHD z celého světa. Pražské metro vylepšil

Rodičům Hoškovým se mohl před pár lety zbořit celý svět. Jejich synu Matějovi diagnostikovali poruchu autistického spektra, konkrétně těžkou formu Aspergerova syndromu. Místo toho ale objevili jeho unikátní nadání – Matěj si totiž nazpaměť dokáže zapamatovat linky MHD z celého světa. Navíc je začal překreslovat do map a z jeho obrázků nyní vzniká kolekce oblečení pod jejich vlastní značkou MAAPPI. Podívejte se na video Reflex.cz v článku.

Matějovu schopnost rodiče objevili při strastech spojených s cestováním v MHD. Každý rodič autisty totiž zažil zlé pohledy spolucestujících či dokonce vyhození z vozu, když se jejich dítě chovalo jinak, než jak by mělo. Na rozptýlení proto dali Matějovi do ruky plánek tramvajové sítě a jemu se v tu chvíli úplně změnil život. Spletité sítě linek ho natolik pohltily, že je začal překreslovat, vylepšovat a navrhovat vlastní.

O nápadu vyrábět z map oblečení a módní doplňky pak rozhodla náhoda. Po zhlédnutí filmu o módním návrháři omotal Matěj do jednoho ze svých výkresů krejčovskou pannu. Ten nápad se jeho mamince Michaele natolik zalíbil, že se synovými vzory oslovila několik návrhářů a později už se v šatech pokrytých Matějovými mapami procházely modelky na...
 

Klíčová slova: