Zaměstnávejte postižené, káže stát. Sám má máslo na hlavě

Stát loni zaměstnával 859 postižených, což je sotva polovina těch, kterým by podle zákona měl dát práci. Místo toho jako kompenzaci odebírá výrobky či služby od invalidních firem a platí invalidní daň, aby se vyvázal z povinnosti najít vhodné pracovní místo. Přijde ho to na 200 milionů korun ročně.

Vyplývá to ze statistik Vládního výboru pro zdravotně postižené občany. Ten od roku 2010 sleduje, zda jde stát příkladem a dává práci osobám se zdravotním postižením (OZP). Ze zákona mají všichni zaměstnavatelé na každých 25 lidí zaměstnávat jednoho člověka s postižením. Anebo místo toho platit kompenzace.  

Nejhůř je na tom s přímým zaměstnáváním ministerstvo zahraničních věcí – mělo by zaměstnávat minimálně 71 postižených, ve skutečnosti jich tam pracuje jen šest.

"Zaměstnanci podléhají pravidelné rotaci mezi ústředím a zahraničím. Tam se výkon služby uskutečňuje převážně v destinacích s vyšší obtížností života, než jaká je v České republice. Pouze v 31 destinacích je obdobná obtížnost života jako v Česku," vysvětluje ministerstvo ve Zprávě o plnění opatření na zaměstnávání OZP s tím, že i z tohoto důvodu se žádní handicapovaní na pracovní místa nehlásí.  

"Lidí, kteří se na výběrové řízení hodí, je málo. Nejsou to zpravidla lidé evidovaní na úřadu práce. U nich bývá velký problém se vzděláním. Nesplnili by kvalifikační předpoklady na místa ve státní správě," říká Václav Krása, předseda Národní rady osob se...
 

Klíčová slova: