Výcvik asistenčního psa Sunnyho

NOVA
-
Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka
Teď si posvítíme na to, jak pokračuje výcvik našeho snídaňového kamaráda Sunnyho. Reportáž vám prozradí, co nového se naučil a co ho čeká v následujících týdnech.

redaktorka
Pro každého pejska je důležité, aby respektoval chodník a nevbíhal do silnice. Zvlášť pak pro psa asistentčního, kterým Sunny brzy díky pečlivému tréninku bude.

Zuzana DAUŠOVÁ, ředitelka a vedoucí výcviku
Je nutný postupovat od toho jednoduchýho k tomu složitýmu. Ten pes pochopí daleko líp ten chodník, když tady máme takovej obrubník, jako je tady a pak teprve můžeme chtít po tom psovi, aby respektoval ten chodník i v místech, kde ten chodník je sníženej, ke je bezbariérovej. Je to pro toho psa vlastně věc, který mu může zachránit život, protože ne vždycky je povel, je čas na to zavolat toho psa zpátky přivoláním nebo když ten pes třeba už přeběhne, že si majitel nevšimne, že se majitel zpozdí, někam se koukne jinam a všimnou si, že už ten pes jim přeběhl silnici, tak pak je důležitý, aby ten pes ten povel chodník uměl, protože v momentě, kdy ho zavolají zpátky, tak ho může přejet další auto. Tak i z tohohle důvodu je to důležitý.

redaktorka
Pojďme si ukázat, jak se takový povel v Sunnyho podání učí.

Zuzana DAUŠOVÁ, ředitelka a vedoucí výcviku
Tak si ukážeme na Sunnym, kterej už samozřejmě je, má jako hodně dobrou socializaci, po městě se umí pohybovat, tak už ty chodníky tuší, co to je, ale samozřejmě to ještě není spolehlivý tak, aby mohl bejt puštěnej na volno a mohl být, že by člověk mohl na to spolehnout, že opravdu, když zavolá chodník, takže samozřejmě to učíme na vodítku. Sunny, Sunny, pojď. A toho pejska ... Chodník. A toho pejska do tý silnice se snažíme, když už nám to takhle trošku umí, tak se snažíme ho tam i přimět ... Chodník. Výborně. To je super, můžeme tam kopnout balonek, může se stát cokoliv, děti hoděj balonek, balonek běží po silnici, spadne jablko, kutálí se, ten pes jako za hračkou se tam chce rozeběhnout, takže i sami ho v tomhle tom vyprovokujeme.

redaktorka
Proč je právě pro asistenční psy povel chodník tak důležitý?

Zuzana DAUŠOVÁ, ředitelka a vedoucí výcviku
Třeba pro autisty, kdy tomu autistovi, autistickýmu dítěti může zachránit život, protože to dítě se rozeběhne, vlítne do tý silnice, tak pak ten pes se učí, učí opravdu, aby na tom chodníku zůstal stát, sedět a kdy to dítě jde do silnice ... Seď! Chodník. A ten člověk ho tahá. Sunny nepůjde, pravděpodobně pro autistu, takže ještě... A je na to strašně mladej, aby se tohle to učil, i ten pes musí vyvinout sílu, kdy to dítě ho tahá a ten pes vlastně musí na tom obrubníku zůstat, musí to respektovat, než přijde ten rodič a to dítě stáhne zpátky a hlavně on, ten pes to dítě i zarazí a tím pádem do tý silnice nevběhne, zastaví se a uvědomí si, že je tam nějaká, že je tam nějaká silnice, takže to už jsme v tom vyšším levelu.

redaktorka
A malý tip na závěr.

Zuzana DAUŠOVÁ, ředitelka a vedoucí výcviku
U těch chodníků je dobrý toho psa učit sednutí a nebo lehnutí, protože to stání je takový, ten pes z toho stoje udělá ten krok daleko snáz, než když ví, že si tam má sednout. Takže potom, když já houknu na psa: Chodník, tak ho to minimálně zastaví, protože ví, že si tam má sednout nebo lehnout, ale já ho potřebuju zastavit, že jo, to je to, to primární, proč ho to, proč ho to učím. Tak si to ukážeme i na tom sníženým chodníku. Sunny, pojď, pojď, pojď. Chodník. Výborně. Ty jsi šikovnej, to je super.

redaktorka
V dalších týdnech bude Sunny zdokonalovat poslušnost a další pokyny nezbytné pro výkon profese asistenčního pejska. I nadále ho budeme sledovat a brzy vám tak opět přineseme zajímavou reportáž s naším snídaňovým kamarádem.

Klíčová slova: