Vláda projedná výjimky u EET

Elektronická evidence tržeb by se neměla vztahovat na nevidomé a hluchoslepé podnikatele a na předvánoční prodej ryb. Návrh ministerstva v pondělí projedná vláda, vyplývá z informací ministerstva financí.

Elektronická evidence tržeb by se neměla vztahovat na nevidomé a hluchoslepé podnikatele a na předvánoční prodej ryb. Návrh ministerstva v pondělí projedná vláda, vyplývá z informací ministerstva financí. Pro hluchoslepé a nevidomé podle materiálu MF nyní neexistují na trhu vhodná pokladní zařízení.

Materiál uvádí s odkazem na odhady Národní rady osob se zdravotním postižením a Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, že evidovat tržby nebude muset tisíc až dva tisíce podnikatelů. Je to zhruba 0,5 procenta z celkového počtu dotčených subjektů. Opatření na jejich osvobození od EET by ale mělo být jen dočasné.

Výjimka pro nevidomé skončí ve chvíli, kdy budou pro těžce zrakově postižené zpřístupněny příslušné informační systémy, tedy internetová aplikace Elektronická evidence tržeb a Daňový portál. Další podmínkou pro zrušení nařízení bude skutečnost, že na trhu budou k dispozici řešení pokladních systémů, které budou přizpůsobeny pro práci těžce zrakově postižených podnikatelů.

Předvánoční prodejci kaprů si loni zaregistrovali téměř 2500 prodejních míst. Místopředseda Rybářského sdružení ČR Ladislav Vacek tehdy řekl, že letos se s povinností EET buď razantně prodej ryb omezí, nebo kapři zdraží.

Do EET je zapojeno zhruba 159 tisíc podnikatelů. Zákazníkům vydali 3,3 miliardy účtenek. EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze začne 1. března 2018. Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako...
 

Klíčová slova: