Vězni vyrábí modely už 11 let. Teď právě tvoří vodní hrad Švihov

Horní Slavkov - Mimořádný mezinárodní úspěch si nadělili odsouzení k 10. výročí fungování modelářské dílny ve Věznici Horní Slavkov.

"Za výrobu dotykového modelu relikviáře sv. Maura, který udělali pro státní hrad a zámek Bečov, získali hned pět ocenění na výstavě prací vězňů ze zemí střední a východní Evropy, která se konala v polském Sztumu. Ani po tomto úspěchu však nezahálejí. V dílně už je rozpracovaný další model určený pro park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních.
Haptický model relikviáře je na Bečově od roku 2011. Pomůcka určená původně zrakově postiženým se brzy stala spolehlivým pomocníkem i při práci s dětskými návštěvníky zámku. "Výroba 12 sošek, Ježíše a sv. Maura a 12 reliéfů trvala necelý měsíc. Kastelán bečovského zámku nám zapůjčil reliéfy a my jsme si udělali formy, díky nimž se vyrábělo," zavzpomínal na výrobu Radek Jirsa, vedoucí oddělení zaměstnávání vězňů Věznice Horní Slavkov a zároveň člověk, který stál u zrodu modelářské dílny. "Byla to hodně titěrná práce. Muselo se dávat pozor na ty postavičky, aby se něco nezabrousilo, nepodbrousilo, aby to šlo dobře nazlatit," připojil odsouzený Honza, který společně s dalšími čtyřmi model

Klíčová slova: